Nový dům má tvar šestiúhelníku, je osazený na dřevěných sloupech.

Nový dům má tvar šestiúhelníku, je osazený na dřevěných sloupech. | foto: Tomáš Rasl

Z chaty v chráněné oblasti vznikl domek jako na kuřích nožkách

  • 125
Bydlet rychle a levně. To bylo přání majitele, který zdědil starou chatu v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Místo opravy vznikl nový dům.

Nevelká chata z padesátých let minulého století však rozhodně nebyla v dobrém stavu. "Konstrukce i dispoziční řešení byly z dnešního pohledu komfortu bydlení nevyhovující, z hlediska efektivnosti vynaložených prostředků se nám jevila původní představa klienta neobhajitelná," vysvětluje architekt Peter Lacko ze studia A LT Architekti.

Jenže stavba nového objektu byla vyloučená, na území platí stavební uzávěra a bylo také nezbytné dodržet příslušné regulativy (například šikmou střechu), protože chata stojí v chráněné krajinné oblasti, kde se pečlivě dbá na dodržování určitých pravidel.

Jediné řešení? Přestavba objektu, ovšem za dodržení stávající zastavěné plochy, tedy maximálně 50 m2 jako měla původní stavba.

 

Přestavba na rodinný dům

Technické řešení

pozemek: 1 640 m2
zastavěná plocha: 50 m2
užitná plocha: 94 m2
obestavěný prostor: 375 m2
konstrukce: dřevostavba systém KLH, vše kromě střechy
krytina: cembrit (česká šablona)
výplně otvorů: okna z europrofilů s izolačním dvojsklem
vytápění: elektrický kotel s teplovodním podlahovým suchým systémem

Nad půdorysem původní chaty, z níž zůstala pouze garáž, tak vznikl malý rodinný dům s užitnou plochou 94 m2. Garáž slouží jako sklad a také pro umístění technického zázemí, aby zůstala zachována co největší obytná plocha.

"Protože dům stojí na značně svažitém pozemku, zvolili jsme osazení na dřevěných sloupech s bodovým založením. Nový objem se odsadil od svahu pro lepší oslunění, tak se vytvořil krytý venkovní pracovní prostor v úrovni garáže," popisuje architekt Lacko.

Odsazením hmoty domu se uvolnila plocha po částečně stržené chatě pro manipulační a nástupní terasu. Nový dům má tvar šestiúhelníku, který může lépe využívat dané možnosti místa, ať již jde o oslunění nebo výhledy do okolní krajiny.

Na území CHKO platí stavební uzávěra.

Nad půdorysem původní chaty, z níž zůstala zachována garáž, vznikl malý rodinný dům.

Jak se bydlí ve 4 + kk

Dispozici domu navrhli architekti jako 4 + kk. V přízemí je obývací prostor s kuchyní a WC, v patře pak dva pokoje s pracovnou a koupelnou. Výběr základního stavebního materiálu ovlivnilo několik faktorů.

Panely KLH

Panely představují plošnou prefabrikaci z masivního dřeva (třívrstvé lamely). Celá hrubá kolekce se předem projekčně připraví, vytvoří se podrobný kladečský výkres, podle něhož se jednotlivé prvky vyrobí, dovezou na stavbu a na místě smontují. Celý proces montáže trval týden.

"Klient pocitově inklinoval k dřevu. Sám přišel s představou srubového domu. Musela se zohlednit i rychlost výstavby a minimalizovat procesy přímo na staveništi. Proto jsme zvolili masivní dřevěné panely KLH," popisuje Peter Lacko.

Autoři domu přiznali dřevěnou strukturu panelů v celém interiéru. "Použil se pouze nátěr olejem, aby se zamezilo žloutnutí pod vlivem světla. Vznikl tak příjemný celodřevěný prostor, který svojí atmosférou navozuje původní představy klienta," konstatuje architekt Lacko.

Tvar šestiúhelníku dovoluje lépe využívat oslunění nebo výhledy do krajiny.

Panely jsou z vnějšku zatepleny a obloženy obkladem z nehoblovaného modřínu. Celý proces rekonstrukce a výstavby trval přibližně pět měsíců. "Při vyladění koordinace jednotlivých subdodávek by se dal u novostavby zkrátit na polovinu," tvrdí architekt.

Autoři

Peter Lacko, Filip Tittelbach, Michal Šiška

Ing. Arch. Peter Lacko (*1969)
Absolvent Fakulty architektury ČVUT, člen České komory architektů – od roku 2000 autorizovaný architekt, hostující architekt Slovenské komory architektů (od r. 2008)
Ing arch. Filip Tittelbach (1968)
Absolvent Fakulty architektury ČVUT, asistent na Fakultě architektury ČVUT a na Fakultě architektury TU Graz (2008)

Studio A.LT Architekti bylo založeno v roce 2001.