Dům s modřínovou fasádou

Dům s modřínovou fasádou | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Dům s modřínovou fasádou má tvář obrácenou k severu

  • 80
Je to malý dům, vsazený do příkrého svahu a otevřený na sever. Byl velmi levný a peníze bude šetřit i dál. Je totiž energeticky úsporný.

Obří sídlo 6+1 za deset milionů? Taková představa mladou ženu z Liberce vůbec nelákala. Co by v tak velkém domě dělala? Navíc by se kvůli němu musela zadlužit a o to rovněž nestála.

"Prodala jsem moderní stometrový byt ve městě a rozhodla se koupit dům někde na venkově, v přírodě," vzpomíná žena, která si nepřála uvést své jméno. "Nebudu přece chodit se svým šestiletým synem do městského parku, když můžeme chodit do lesa."

A tak si koupila pozemek v Jeřmanicích, kousek za Libercem. Nikdo o něj moc nestál, protože byl svažitý a ještě směrem na sever. Ale úplně na konci obce, pod lesem - takže ideální místo.

Dům s modřínovou fasádou

"Od bratra, který právě dokončil stavbu domu na hřebeni Ještědu, jsem si vzala kontakt na architekta Vladimíra Baldu," vzpomíná žena. "Byl to mladý člověk, plný nápadů. Řekla jsem mu, že mám omezený rozpočet, který se nesmí překročit. Ale že zase k životu tak moc nepotřebuji."

Zvenku mužský, zevnitř ženský

Role se během přípravy návrhu domu rozdělily. Na architektovi bylo, jak bude stavba vypadat zvenčí, interiéry si zase navrhla budoucí majitelka. I když...

"Vždycky jsem za ním přišla s nápadem a on mě přesvědčil, že to má být jinak," vzpomíná s úsměvem mladá žena.

Zasadit dům do severního svahu nebylo jednoduché, být obrácený na jinou stranu, jistě by se vše navrhovalo lépe. Kvůli orientaci se také architekt rozhodl uspořádání domu obrátit a v chladnějším přízemí udělat ložnice a v patře obytný prostor.

Velká místnost nahoře v sobě ukrývá zároveň obývací pokoj, jídelnu a pracovní kout. Vedle je kuchyň. V přízemí domu je dětský pokoj, ložnice, velká koupelna s vanou, toaletou a bidetem a ještě jedna toaleta zvlášť.

Dům s modřínovou fasádou

Fasáda z modřínu
Architekt navrhl obložit celý dům neošetřenými modřínovými fošnami. Dřevo postupně šedne, mělo by se zbarvit až do tmavě šedé. "Viděla jsem takovou fasádu na jednom domě a byla jsem nadšená," vzpomíná majitelka domu. "Tam však byla barevná okna. Já zvolila tmavý hliník, a nejsem si jistá, zda dům nebude vypadat smutně. Ale zase splyne s původním šedým plotem za ním a zapadne do okolní přírody,“ představuje si mladá žena.

Vedle ložnice je vchod do technické místnosti s bojlerem a zázemím pro topnou soustavu domu. Odtud se dá pokračovat do chladného sklípku vyzděného z neomítnutých betonových tvárnic, kde se skladují potraviny a víno.

Z každého patra domu je možné vyjít na terén - v přízemí právě ze sklípku, v patře z boční části domu. A ještě z obývacího pokoje, odkud vedou prosklené dveře na terasu orientovanou na jih.

"Ty měly být posuvné. Byly ale strašně drahé, takže jsem se nakonec spokojila s klasickými otvíracími a ušetřené peníze raději využiji jinak," doplňuje majitelka.

Dům s modřínovou fasádou

Technologie ze Severní Ameriky

Přestože v okolí je spíše starší venkovská zástavba a v sousedství se dokonce staví klasická roubenka, neměl architekt problémy získat na moderní rodinný domek potřebná povolení.

"Ani jednání s Lesy ČR nebyla komplikovaná. Jejich souhlas byl potřeba, protože pozemek je v ochranném pásmu lesa," vysvětluje architekt Vladimír Balda.

Stavělo se přes půl roku, od listopadu 2006 do loňského června. "Komplikací při stavbě nebylo moc, asi jako to vždycky bývá. Největší problém jsme měli s tím, že stavbu začala jedna firma a dokončovala ji druhá," říká majitelka domu.

Dům s modřínovou fasádou

Okna spíše na šířku
Okna v domě, která směřují na sever, jsou netradičně široká a nízká. "To proto, aby jimi unikalo co nejméně tepla," vysvětluje architekt Vladimír Balda. V pokojích jsou různě vysoko. V ložnici výš, aby nebylo vidět dovnitř, v dětském pokoji zase níž, aby světlo dopadalo na psací stůl. V jídelně je okno umístěné tak, abyste viděli ven, když si sednete. Nad pracovním koutem v rohu obytného prostoru se dvě široká okna setkávají (viz velká fotografie vedle).

Dům je totiž kombinovaný - spodek je vyzděný z keramických tvárnic, patro je dřevostavba. "Původně měl být ze dřeva celý, dokonce už byl domluvený i dodavatel, ale kvůli svahu jsme museli udělat přízemí zděné," vysvětluje Vladimír Balda.

Dřevo samo o sobě by totiž tlak svahu neudrželo. Dřevěná konstrukce je ze systému zvaného Two by Four. "To je technologie původně ze Severní Ameriky, kde si přistěhovalci zpočátku stavěli dřevěné domy s tím, že až se usadí, postaví si natrvalo zděné,“ vysvětluje architekt.

Výhodné na ní je, že se nespotřebuje tolik materiálu a staví ji tesaři přímo na pozemku. Zjednodušeně řečeno: dřevěné fošny o průřezu 2x4 palce se na stojato zakryjí deskami a prostor se vyplní izolací.

Dům s modřínovou fasádou

Pomalu šednoucí dřevěná fasáda

Dům je obložený ničím neošetřenými fošnami z modřínu, což v Česku tak často vidět není. Práce na fasádě trvaly poměrně dlouho, protože bylo třeba postupovat pečlivě a přesně.

"Modřín je jedno z mála evropských dřev, které lze na fasádu použít. Je dražší než smrk, ale zato kvalitnější,“ vysvětluje architekt Vladimír Balda.

Dřevěný obklad má dlouhou životnost, vydržet by měl stejnou dobu jako dům, jen bude postupně měnit barvu do šeda.

Na domě je pultová střecha z titanzinku, která drží sklon svahu. "Úředníci požadovali ještě větší sklon, ale to už by strop v patře byl na jedné straně moc nízký, na druhé zbytečně vysoký, takže se hledal kompromis," dodává Vladimír Balda.

Dům s modřínovou fasádou

Elegantní schodiště
Dřevěné schodiště s kovovým zábradlím, které vede z přízemí do patra, vyrobil tchán majitelky domu. Tvar jednotlivých stupňů upravil tak, aby zapadaly do nevelkého prostoru, do nějž se muselo schodiště vejít. Každý schod je proto trošku jiný. "Někomu se může zdát schodiště hodně příkré, což je dané především tím, že je dům tak malý," dodává Vladimír Balda.

Svah z obou kratších stran domu měly původně podpírat gabiony - drátěné koše vyplněné kamínky. Nebyly však nejlevnější a rozpočet už byl hodně vyčerpaný, takže dodavatel stavby navrhl koupit žulové kameny v libereckém kamenolomu.

Náklady na elektřinu? Nestojí za řeč

Dům ve svahu sice nesplňuje limity pro nízkoenergetické stavby, ale je navržený jako energeticky úsporný. Vytápí se elektrokotlem, který rozvádí teplo do radiátorů v přízemí a podlahového konvektoru v patře. Kromě toho je možné si přitopit v krbu umístěném uprostřed obytného prostoru.

Větrat se v domě může klasicky okny, zejména v zimě je však lepší využívat řízeného větrání s rekuperací. To znamená, že se ohřátý vzduch z interiéru nasává do výměníku, kde předá čerstvému vzduchu zvenku své teplo. Ten se pak pomocí ventilátoru vrací dovnitř.

Dům s modřínovou fasádou

Světlo proudí stropem
V šikmém stropu prvního patra je udělaný světlík - malé široké okno. Vedle něj je komín od krbu. "Díky světlíku není strop v patře velkou jednolitou plochou," vysvětluje architekt. "Oknem do interiéru proudí světlo ze severu, které je během celého dne stálé, říká se mu ateliérové světlo." Krb uprostřed místnosti Protože by se do dřevěné konstrukce prvního patra krb dával jen těžko, rozhodl se jej architekt umístit do prostoru - odděluje pracovní kout od obývací části, obsluhovat se dá z obou stran. Majitelka domu si však dnes myslí, že by se bez krbu obešla. "Zabírá prostor a moc často ho nevyužíváme. A když už, za chvíli máte v celém patře takové horko, že máte chuť strčit hlavu do sněhu," hodnotí paní domu.

Rodina zatím strávila v domě jednu zimu, nyní ji čeká druhá. Majitelka si pochvaluje nízké náklady na vytápění a energie.

"Vloni jsem za elektřinu zaplatila 2,5 tisíce korun měsíčně. Což není moc, když si vezmete, že tu na elektřinu funguje úplně všechno. A jiné výdaje s domem vlastně nemám. Nájem ani hypotéku neplatím a vodu mám zadarmo ze studny," říká.

Počítá s tím, že letos bude účet za elektřinu ještě nižší, protože dům už není tak nový, a tudíž není potřeba jej vysušovat. Skříň v podobě šachovnice Interiéry si majitelka a její partner zařídili podle svého, tedy opět za občasné konzultace s architektem.

Dům s modřínovou fasádou

"Bylo mi jasné, že nábytek do tak malého domu nemůžu shánět po obchodech, ale musím si ho nechat vyrobit na míru. Oslovila jsem firmu z Nového Města pod Smrkem a zařízení si nemohu vynachválit. Obzvláště se povedla vestavná skříň v zádveří, pódium s nábytkem v dětském pokoji a netradiční skříňka v podobě šachovnice v obývacím prostoru," vyjmenovává mladá žena.

V současnosti už je všechno zcela zařízené, jen někde ještě chybí svítidla. Podle majitelky není na trhu tak velký výběr svítidel v jednoduchém designu, která by se do domu hodila.

Na zdech by v budoucnu měly přibýt nějaké obrázky. "Čekám, až mi je někdo namaluje," říká s úsměvem majitelka domu.

Dům s modřínovou fasádou

Původně architekt projektoval dům pro matku s dítětem. Dnes tu žijí dva dospělí a šestiletý syn majitelky. Dům o dispozici 3+1 a ploše skoro 90 metrů čtverečních je podle paní domu pro rodinu zcela dostačující.

"Nechtěla bych ani o centimetr větší dům. K čemu? Na údržbu a náklady je to akorát. A kdybychom jednou třeba řešili bydlení pro syna, tak se přece dá přistavět nějaká další kostka. Ale to je ještě opravdu daleko," uzavírá.

Dům ve svahu

Místo:
Jeřmanice, Liberec
Autor: Vladimír Balda
Rok dokončení: 2007
Materiály: přízemí z keramických tvárnic, patro ze dřeva, střecha z titanzinkového plechu s předzvětralým povrchem, dřevěná fasáda
Zastavěná plocha: 62 m2
Užitná plocha: 87 m2
Počet podlaží: 2
Dispozice: 3+1
Počet obyvatel: 3
Cena domu: 2 100 000 Kč