Dům pro rodinu s třemi dětmi: teplo, světlo i praní za 75 Kč denně

  8:05
Nízkoenergetická dvoupodlažní dřevostavba o celkové obytné ploše 158 metrů čtverečních stojí na okraji Plzně v nově budované zástavbě. Bydlí v ní rodina se třemi malými dětmi.
Nízkoenergetická dvoupodlažní dřevostavba o celkové obytné ploše 158 metrů

Nízkoenergetická dvoupodlažní dřevostavba o celkové obytné ploše 158 metrů čtverečních | foto: Archiv časopisu Můj dům

 Dům byl uveden do provozu v listopadu 2009. Elektroměr se zde nezastavil od rána do večera, majitelka je na mateřské a péče o tři děti znamená spoustu práce. A také elektrického proudu.

Domácnost totiž pro svůj provoz využívá pouze elektrickou energii. Nechybí zde žádné standardní elektrické spotřebiče včetně sušičky prádla o příkonu 2 300 W nebo indukční varné desky.

Může se hodit

Postavte si vlastní rodinný dům. Vhodný pozemek si vyberte na Reality.iDNES.cz.

Vodu ohřívají dva elektrické bojlery: první pro kuchyňský provoz má objem 20 litrů a je umístěn v blízkosti dřezu, druhý pro koupelnu má objem 200 litrů. Je kombinovaný se solárním zdrojem o ploše 3,56 m2.

V obytném prostoru se v budoucnosti počítá se stavbou teplovzdušného krbu (bez rozvodů teplého vzduchu do všech místností). Dům nemá rekuperační jednotku, větrá se klasicky okny. V současné době ještě nejsou instalovány topné žebříky v koupelnách.

Majitelé dům užívají od listopadu 2009, za devět měsíců sledování provozních nákladů domácnosti vychází průměrný denní náklad na energii 75 korun včetně DPH.

Topné fólie Ecofilm® se instalují do sádrokartonového podhledu a k vytápění se využívá principu sálavého tepla – jde o tzv. infračervené vytápění. Zdroj: www.mujdum.cz

Základní požadavky na vytápění

I když z architektonického hlediska jde o standardně řešený dům, investor nezvolil nejčastěji užívaný teplovodní systém vytápění. Rozhodl se pro topení pomocí elektrických velkoplošných systémů.

Zjistil totiž, že tento způsob vytápění nejlépe vyhoví jeho požadavkům: minimalizovat investiční náklady a provozní náklady domácnosti, co nejvíc snížit, případně zcela vyloučit náklady na údržbu a servis a naopak získat maximální komfort dodávky tepla a co nejdelší životnost systému.

Po vyhodnocení nabídky na trhu padla volba na velkoplošné systémy Ecofloor® a Ecofilm®, a to v následujících variantách: v přízemí a v koupelně patra jsou položeny atypové kabelové rohože Ecofloor® PSV, jen v přízemní koupelně je typová rohož LDTS.

V podkroví instaloval pod sádrokartonovou stropní konstrukci topné fólie Ecofilm®, typ C. Oba systémy jsou pak instalovány do podlahové, respektive stropní konstrukce. Požadavek na jejich údržbu je nulový. Bonus? Zcela automatický provoz.

Pocit tepelné pohody

U klasického ústředního vytápění, kde zdrojem tepla v místnosti je teplovodní radiátor, se teplo šíří cirkulací ohřátého vzduchu z jednoho bodu o vysoké teplotě a místnost se prohřívá od stropu dolů (stejné je to i u většiny elektrických nástěnných těles). Příjemně se v místnosti cítíme až v momentě, kdy je nám dostatečně teplo u nohou.

Nejtepleji je však u těchto systémů v prostoru, kde teplo vůbec není potřeba, tedy u stropu. Abyste dosáhli požadovanou komfortní teplotu u podlahy, je nutné místnost "přetopit", to však rozhodně není z ekonomického hlediska žádoucí.
Tento nedostatek odstraňují podlahové a stropní velkoplošné systémy, které zaručují rovnoměrné rozložení teplot v horizontální i vertikální rovině místnosti.

Podlahové kabelové rohože Ecofloor® jsou položeny pod anhydritovou nosnou desku (Fenix). Zdroj: www.mujdum.cz.

Teplo od podlahy

V přízemí byly podlahy vybudovány tzv. mokrým procesem: nosná deska je vylita z anhydritové samonivelační hmoty. Proto byly pro vytápění tohoto podlaží zvoleny elektrické kabelové rohože Ecofloor®.

Pro zjednodušení a urychlení pokládky padla volba na atypové kabelové rohože, což znamená, že byly dodány na míru pro každou místnost v optimálních výkonech a jejich rozměry a tvary kopírovaly obvod místnosti (s vynecháním plochy pod trvale umístěnými zařizovacími předměty). V koupelně bylo možné použít typovou kabelovou rohož.

Protože elektrické topné rohože sahají v obývacím pokoji až k francouzským oknům, nebylo nutné řešit zamezení jejich rosení jiným způsobem; stačí teplo vycházející z podlahy.

Teplo od stropu

V  podkroví, kde je dřevěná podlahová konstrukce, bylo zvoleno elektrické stropní vytápění. Jde o princip tzv. infračerveného vytápění, tedy o vysoce efektivní systém podobný slunečnímu svitu, kdy jsou primárně ohřívány předměty, nikoliv vzduch.

Zdrojem jsou elektrické topné fólie Ecofilm® C, instalované pod sádrokartonovou stropní konstrukci. Topná fólie vyzařuje přes sádrokarton infračervené paprsky směrem dolů k podlaze, které jsou pohlcovány předměty, včetně lidského těla, a teprve až po dopadu na tyto předměty se přemění v energii tepelnou.

Tato moderní technologie zaručuje, že teplo je vytvářeno vždy tam, kde je nejvíce zapotřebí. Délky a počty pruhů fólie Ecofilm® a jejich plošný (resp. délkový) výkon byly navrhovány tak, aby tepelný tok odstínil chlad z obvodových a střešních konstrukcí v místnosti a maximálně pokryl pobytovou plochu, tedy aby byl zajištěný rovnoměrný ohřev prostoru.

Schéma podlahovéto topení: 1 podklad (betonová deska) , 2 tepelná izolace, 3 topná rohož Ecofloor®, 4 ocelová výztuž (tzv. kari síť) , 5 betonová akumulační vrstva 4–5 cm, 6 podlahová sonda v ochranné trubici (tzv. husí krk), 7 nášlapná vrstva (dlažba, koberec, PVC, lamino)

Teplo pro koupelnu a střešní okna

Pro podkrovní koupelnu byla zvolena opět atypová kabelová rohož Ecofloor®, aby ohřívala dlažbu, protože teplá podlaha má v koupelnách opodstatnění nejen kvůli pocitu komfortu, ale i z praktického hlediska: mokrá podlaha rychleji vysychá.
V domě jsou dvě střešní okna. Aby se předešlo jejich rosení, byly do sádrokartonových šikmých parapetů instalovány elektrické topné fólie Ecofilm® typ F o výkonu 300 W/m2. Tyto fólie se ovládají vypínačem a jsou nezávislé na regulaci vytápění.

Hlavní jistič je osazen 3 × 25 A, před montáží rozvaděče byla kladena velká pozornost na rovnoměrné rozložení zatížení jednotlivých fází. Promyšlené rovnoměrné fázové zatížení má totiž vliv na volbu optimální hodnoty hlavního jističe, a tedy úspory. Domovní sazba pro odběr elektrické energie je D 45 comfort (dodavatelem je společnost ČEZ).

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 9/2011.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Vrzalová má v Praze krásný podkrovní byt s výhledem na Petřín

10. dubna 2024

V podkroví činžovního domu našla svůj domov herečka Aneta Vrzalová. Dvoupodlažní byt obývá s malým...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty v Česku, do kterých se okamžitě zamilujete. Jsou krásné a na prodej

12. dubna 2024

Češi jsou velkými milovníky chat a chataření. Nejoblíbenější jsou ty, které jsou obklopené...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Máte zkušenosti s bydlením v zahraničí? Pošlete nám svůj příběh

16. dubna 2024

Bydlení v Česku s sebou nese plno nástrah: hádky se sousedy, trápení s řemeslníky, drahé energie,...

Byt v historickém domě se proměnil na moderní interiér plný umění

15. dubna 2024

Byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...