Dům se dvěma

Dům se dvěma "visutými" křídly jako by se chtěl odpoutat od země. Rozčlenění na několik geometrických hmot, velké prosklené plochy a betonový slunolam nad střešní terasou odkazují na slavné vily ze třicátých let. Zdroj: www.mujdum.cz. | foto: Kamil Saliba

Dům pro náročného majitele: architektura povznesená nad terén a čas

  • 121
Unikátní dům postavený na slunném svahu připomíná slavná díla z učebnic moderní architektury. Na pozadí elegance a "lehkosti bytí" stojí pečlivě promyšlený koncept a náročné konstrukční řešení.

Manželům středního věku, kteří bydleli v komfortním bytě v prvorepublikovém činžovním domě, chyběla v centru Brna ke spokojenosti už jen zahrada. Líbilo se jim bydlení v oblasti s funkcionalistickou architekturou, a tak v ní hledali velký pozemek s příjemnou polohou a dostupností do centra města.

Našli jej v okrajové čtvrti, kde se zahrádkářská kolonie mísí s vilovou zástavbou z konce devatenáctého století a s rodinnými domy s "rodným listem" nedávného data.

Zadání pro architekty

Architekti z ateliéru Europrojekta dostali za úkol maximálně zhodnotit možnosti pozemku, svažujícího se na východní stranu směrem k městu, navrhnout pohodlné dvougenerační bydlení se samostatným bytem pro maminku majitelů a po výtvarné stránce pokračovat v místních tradicích funkcionalistické architektury.

Okna bez dělicích rámů, osazená v líci fasády, spoluvytvářejí celkový kompaktní dojem. Předokenní kovové žaluzie, nutné k ochraně před sluncem, jsou zapuštěny v napraží. Zdroj: www.mujdum.cz.

"Vzhledem ke složité situaci na pozemku a všem přáním majitelů jsme dům umístili při horním okraji parcely. Hmotu stavby jsme tvarovali jako kompozici dvou na sebe kolmých, částečně se protínajících hranolů, z nichž každý má jinou funkci a "vznáší" se nad terénem, čímž tento koncept umožňuje volné průhledy do okolí," vysvětluje architekt Martin Kareš.

Obě hmoty jsou na východní a jižní straně výrazně vykonzolovány nad terénem. Stavba se tímto řešením odpoutává od země a navenek působí spíše jako odlehčená moderní plastika než poměrně velký dům o půdorysné ploše přes tři sta metrů čtverečních.

Prostory pod přesahujícími konstrukcemi nezůstávají nevyužity, slouží jako kryté automobilové stání a terasa s venkovním krbem. Pro samoúčelný estetický záměr či hříčku architektů není totiž ve funkcionalistickém domě důvod ani místo.

Střešní terasy poskytují luxus krásného výhledu a dokonalého soukromí. Zdroj: www.mujdum.cz.

Ve dvou kolmých liniích

Srdce domu tvoří velká vstupní schodišťová hala určená pro důstojný příjem hostů. Je situovaná v bodě, kde se kříží obě hmoty domu. Členění prostoru a umístění oken a dveří architekti promysleli tak, aby provoz domácnosti byl jednoznačný a přehledný a interiér byl obohacen o krásné výhledy do okolí s neustálým kontaktem majitelů se zahradou.

Na západní straně je nezávislá dvoupokojová bytová jednotka se samostatným vstupem zvenčí. Směrem na východ se z haly prochází do jídelny s kuchyní, která je pojata v duchu prvorepublikové tradice, tedy příležitostně uzavíratelná, a dále do obývacího pokoje, odděleného od kuchyně příčkou s vestavěným krbem.

V ložnicovém patře jsou místnosti řazeny podél chodby orientované kolmo k přízemí. Za pokojem pro syna následuje ložnice rodičů s vlastní koupelnou a šatnou, dále pak pokoj určený pro relaxaci či pro hosty.

Největší ozdobou obývacího pokoje je výhled velkým rohovým oknem. Zdroj: www.mujdum.cz.

Na východní a západní straně přiléhají k ložnicím dvě velké střešní terasy. V suterénu najdete vinný sklep s klenbou v pohledovém betonu, technické a sociální zázemí, pokoj sloužící jako pracovna majitele se samostatným vstupem.

Originální výtvarný koncept si vyžádal atypické konstrukční řešení, které bylo rovněž jedním z přání majitelů domu. Na suterénní části, provedené z vodovzdorného betonu, spočívá monolitický železobetonový skelet s vykonzolovanými rámy a přídavnými ocelovými sloupy.

Železobeton tvoří i části obvodového pláště, nosné rámy nad rohovými okny a slunolam na terase ve druhém podlaží, konstruovaný ve stylu Ladislava Žáka či Oldřicha Viesmanna. Na tato slavná jména odkazuje nejen geometrický tvar a detaily stavby, ale i červená barva fasády.

V dominantní poloze na rozhraní mezi jídelnou a sezením se nachází rohový krb. Podlaha jídelny leží o dva stupně níže než podlaha v hale, což odpovídá klesajícímu terénu. Zdroj: www.mujdum.cz.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 241 m2
Užitná plocha: 384 m2
Konstrukce: betonové základové pasy, suterén proveden z vodostavebního betonu, první a druhé nadzemní podlaží: železobetonová monolitická nosná konstrukce doplněná ocelovými sloupky, stropy a schodiště monolitické železobetonové, příčky a část obvodového pláště vyzděny z Porothermu.

Střecha je provedena jako plochá monolitická železobetonová deska křížem armovaná se zateplením pomocí tzv. spádových klínů, hydroizolaci tvoří fólie s kačírkovým zásypem.

Výplně otvorů: okna dřevohliníková s izolačními trojskly a dvojskly, předokenní žaluzie na el. pohon (zapuštěné v nadpraží), vnitřní dveře dřevěné do obložkových zárubní a atypické prosklené
Vytápění: plynový kotel, teplovodní podlahové vytápění + radiátory
Cena: orientační cena stavby 6 500 Kč/m3 obestavěného prostoru

Slovo architekta

"Tento dům bývá popisován jako funkcionalistický, to ale nepovažujeme za přesné, protože stavební vývoj od té doby velmi pokročil. Snažili jsme se využít nadčasové hodnoty a principy funkcionalistické architektury tak, aby odpovídaly současným požadavkům na moderní bydlení," říká Martin Kareš.

Autoři

Ing. arch. Robert Rais, Ph.D. (* 1977), Ing. arch. Martin Kareš, Ph.D. (* 1977)

Absolventi Fakulty architektury VUT v Brně, dříve členové ateliéru prof. arch. Ivana Rullera, žijící legendy funkcionalismu, oceněné státním vyznamenáním.
V r. 2003 založili vlastní architektonický ateliér Europrojekta, zabývají se navrhováním nejrůznějších typů občanských a bytových staveb, urbanistickou i vzdělávací činností. Realizovali víc než stovku rodinných domů, čímž se řadí k nejúspěšnějším ateliérům v tomto oboru. Získali řadu ocenění, např. Cenu Bohuslava Fuchse, Zvláštní cenu Státního fondu rozvoje bydlení a další.
Spolupráce: Ing. arch. Elen Sládková

Spokojeni jsou pak i majitelé. "Dům splnil naše požadavky na moderní, klidné a účelové bydlení. Podařilo se vytvořit pěkné životní prostředí v kombinaci moderní stavby a krásné přírody," chválí.

Celá stavba vily totiž nebyla jednoduchá ani po konstrukční, ani po organizační stránce. "Generální dodavatel, firma PKS, však svoji roli plně zvládl a přispěl k vytvoření tohoto krásného a účelného díla," tvrdí majitelé.

Líbí se jim přírodní materiály jako kámen a dřevo, od počátku proto kladli důraz na použití přírodních materiálů uvnitř domu. Dřevěná okna, dveře a podlahy zkombinovali se žulovými podlahami v hale a v suterénu a s obklady koupelen. Nábytek je jednoduchý, účelný, především vestavěný, aby byl zdůrazněn volný prostor a příroda mohla prosluněnými okny vstoupit dovnitř.

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 9/2011.