Pohled z obývacího pokoje

Pohled z obývacího pokoje - MODERNÍ, PŘESTO ÚTULNÉ Architektonické prostředky jsou u tohoto domu záměrně střídmé, až minimalistické. V interiéru převládá sklo, nerez a dřevo v kombinaci s černou barvou. | foto: Archiv - Luděk Rýzner

Dům plovoucí v korunách stromů

  • 34
Kdo z nás by se nechtěl stát majitelem zajímavého pozemku a postavit si dům svých snů? V dnešní uspěchané době však někteří i jinak rozvážní klienti sáhnou po nabídce nekvalitních typových katalogových domků. Jiní vsadí na spolupráci s architektem.
V Drahaňském údolí se většina pozemků prudce svažuje k Lučnímu potoku na dně Drahaňské rokle. Po několika návštěvách místa a diskusích s investorem vznikla jasná idea: dům plovoucí v korunách stromů.

Dům ve svahu
Stavba je situována pod horizontem svahu tak, aby při příchodu na pozemek nebyl návštěvník ničím rušen při výhledu do údolí. Hrana svahu je ostře zdůrazněna v terénních úpravách.

Dalším důvodem pro situování domu ve svahu bylo využít to nejcennější - náhorní plošinu - na pobytovou louku a objekt zakomponovat do svahu. Podpůrným argumentem byla i možná plánovaná masivní výstavba katalogových rodinných domů na stávajícím poli přes cestu nad Drahaní. Ta by jinak narušila soukromí domu.

Pozor na finance
Velkou roli od samého počátku projektu věnoval investor hlídání finančního rozpočtu. Vzhledem k tomu, že to byla již druhá práce s naším ateliérem, vytvořili jsme s investorem dobrý tým i v průběhu prací, což mělo vliv na celkovou cenu objektu, která se výrazněji neliší od běžného rodinného domu obdobné velikosti.

Celkový úspěch se skládal z několika faktorů. Zaprvé: investor si důsledně uvědomoval důležitost projektové přípravy, které věnoval čas. Zadruhé: další intenzivní diskuse probíhala v průběhu tendrového řízení na výběr generálního dodavatele. Úsilí v těchto dvou fázích se vyplatilo v části třetí, výstavbě.

Ještě před provedením hrubé stavby jsme detailně zpracovali interiér domu, určité průhledy a pohledy byly provedeny v podrobnějším měřítku. A tak stavební firma měla podrobně a jednoznačně popsánu stavbu a nezbyl jí prostor pro vytváření změn, a tím i pro "vícepráce", které někdy cenu posouvají v průběhu stavby do astronomických výšek.

Velkým zadostiučiněním pro nás i pro investora byla debata na večírku po kolaudaci. Kamarád, který bydlí v okolí Zdib v katalogové řadovce, při ní líčil některé peripetie z průběhu výstavby: problémy se změnami, uzpůsobování dispozice a velikosti takzvaného "zeleného výběhu" za objektem místo zahrady, chybnou orientaci domu. A také porovnání ceny pro nás hovořilo lichotivě.

Minimalistická architektura
Architektonické prostředky jsou u tohoto domu záměrně střídmé až minimalistické, základní hmotovou kompozicí je vykonzolovaný hranol. Celým objektem prochází pohledový beton, vodovzdorná finská překližka, dubová parketa, černá barva, nerez a sklo. Kombinací těchto studených a teplých materiálů bylo dosaženo vyváženého moderního řešení.

Objekt je dvoupodlažní. Ve vstupním podlaží (1. NP) se nachází zádveří, jednoramenné schodiště, WC, kotelna, sušárna, šatna, ložnice, pracovní kout, koupelna, obytný prostor s terasami. V částečném suterénu jsou situovány dětské pokoje, velká krytá terasa a venkovní krb.

Z každé místnosti je možno vystoupit do venkovního prostředí, což podporuje sepětí s přírodou. To je podpořeno masivním prosklením v obytných částech. Mimo objekt je ze staré garáže vytvořen studený potravinový sklep a sklad na zahradní techniku. Parkování je zajištěno pomocí venkovních parkovacích stání pro dvě auta s lehkým přístřeškem. Před vstupem na pozemek je zřízeno pohotovostní stání pro dvě auta návštěvníků.

Každý pozemek je originál
Rodinný dům je takřka naprosto nezávislý na energiích - voda je čerpána z 94 metrů hlubokého vrtu, splašková kanalizace je přečerpávána do jímky na vyvážení, dešťová voda je z retenční jímky používána na zalévání zahrady, médium pro topení je propan-butan v zakopané nádrži, temperaci zajišťuje teplovzdušný interiérový krb, teplá užitková voda je řešena přes solární energii, hlavní obytný prostor je klimatizován, telekomunikační spojení se světem je zajištěno přes mikrovlnnou technologii.

Na uvedeném příkladu se potvrzuje skutečnost, že nejen každý investor si zaslouží individuální přístup, ale také každý pozemek je originál a mělo by se s ním tak i zacházet. Mým profesním heslem je "z nevýhody udělat výhodu" a toto heslo se snažím vždy a beze zbytku naplnit.
 

O architektovi

Luděk Rýzner, architekt ČKA * 21. 4. 1969

Vystudoval Střední stavební školu v Havlíčkově Brodě a ČVUT Praha - modul architektura. Pracoval v Atelieru Penta v.o.s. Jihlava, od roku 1999 založil vlastní ateliér OK PLAN architekt v Humpolci. Je členem České komory architektů (ČKA) a Obce architektů (OA). Za svou dosavadní praxi získal řadu ocenění: nominace na stavbu roku 2002 - rodinná vila v Humpolci. Mezi jeho významné realizace patří: výrobní areál firmy Hranipex, Health club Blue Orange v Letňanech, rekreační domek v Praze 9, Glasshouse v Humpolci, venkovní koupaliště Žabák, technologický park Jiřice D1, Hotýlek Na Plovárně, bytový dům v Humpolci, administrativní objekt firmy MHA a další…