Přestože mohou nastat značné komplikace, bývá vždy lepší, když vám celou dodávku zajistí jedna firma

Přestože mohou nastat značné komplikace, bývá vždy lepší, když vám celou dodávku zajistí jedna firma | foto: Bramac

Dům nestavte bez dohledu odborníka

Chystáte se stavět dům? A chtěli byste začít ještě letos? Pak máte nejvyšší čas najít si stavební firmu. Díky stavebnímu boomu to totiž může být hodně náročné, protože společnosti jsou značně vytížené. "Čekací doba" například půl roku není naprosto ničím neobvyklým.

Z jakých materiálů stavět dům - čtěte ZDE
Povolení při stavbě domu - čtěte ZDE
Dům z katalogu či na míru - čtete ZDE

Setkáte se i s tím, že firma bude mít práci již na celou letošní sezonu a odkáže vás až na příští rok. Možnosti se tedy značně zužují.

Vybírejte pečlivě podle referencí
V každém případě oslovte více firem. Vybírejte nejlépe v okolí svého bydliště. Zeptejte se známých, hledejte na internetu, v telefonním seznamu nebo v místní inzerci. A ve všech případech chtějte reference. Připravte se však, že ani to nemusí být záruka.

"Kontakt jsme měli od architekta, který se stavební firmou postavil celkem pět domů. Tři z nich jsme osobně viděli,“ popisuje svou zkušenost David Brožek.

"Tak jsme podepsali smlouvu - naštěstí kvalitně zpracovanou. Firma evidentně staví dobře, ale jen když uhradíte cokoliv, co vám vyfakturuje. V okamžiku, kdy jsme se chtěli řídit podepsaným rozpočtem, nastal velký problém."

Přestože mohou nastat značné komplikace, bývá vždy lepší, když vám celou dodávku zajistí jedna firma. Organizovat jednotlivé specialisty je pro laika takřka nemožné. Na stavební společnosti nechte v takovém případě i zajišťování materiálu.

Množství, druh a čas dodávky byste asi sami operativně zvládli jen těžko. Ušetříte si tak spoustu času i nervů. Vše si dobře hlídejte a kontrolujte. Nebo ještě lépe, tohle by měl udělat vámi najatý nezávislý odborník, nejlépe zkušený stavbař.

Když řídí stavbu manažer
Další možností je stavět s více firmami. Pro většinu lidí to připadá v úvahu jen v případě, že si zároveň najmou stavebního manažera, který vše zařídí, zorganizuje a kontroluje. Pak to může vyjít levněji.

Jak taková stavba probíhá? Se stavebním manažerem uzavřete mandátní smlouvu. Na jejím základě potom najímá na jednotlivé části stavby firmy.

"S každou z nich připraví smlouvu o dílo na konkrétní část a dá ji podepsat investorovi," říká Miloš Horňák z kanceláře K4 Architects & Engineers.

"Stará se pak o to, aby firma udělala to, co má, a jak má.“ Teprve po ukončení prací dá pokyn, abyste zaplatili. On sám je honorován podle mandátní smlouvy.

Tímto způsobem lze ušetřit zhruba 10 až 15 procent z ceny stavby. Vše také probíhá rychleji a navíc máte kontrolu na výběrem všech dodavatelů, což u stavby na klíč není možné. Problém pak může být s tím, kdo bude za co zodpovědný.

Základem je smlouva o dílo V obou případech však budete potřebovat kvalitní smlouvu o dílo. Ta vás může alespoň do určité míry ochránit před potížemi.

Vždy by měla být písemná. Při ústním sjednání, které je také možné, byste totiž v případě sporu jen těžko něco prokazovali.

Ve smlouvě nesmí chybět smluvní strany, datum a podpisy. Dále by v ní měl být uveden předmět smlouvy, tedy závazek zhotovitele provést dílo, a závazek objednatele, tedy vás, za ně zaplatit.

"Stavbu je třeba přesně specifikovat, například podle projektové dokumentace, která bude přílohou smlouvy,“ říká advokátka Barbora Mokrošová.

Ve smlouvě nebo v projektové dokumentaci by rovněž mělo být přesně definováno, z čeho bude dům postaven, případně uvedeni i konkrétní výrobci.

Neméně důležitý je termín předání dokončené stavby. Vyplatí se sjednat si také smluvní pokuty pro případ, že stavební firma lhůtu nestihne.

"Dále je třeba uvést, zda společnost může angažovat i další firmy, nebo zda musí dům postavit sama,“ upozorňuje advokátka.

Plaťte podle rozpočtu
Cenu se snažte v ideálním případě dohodnout jako pevnou. Na to však přistoupí jen málokterá firma. Stanovte ji tudíž aspoň podle rozpočtu.

"Pak nesmí být bez souhlasu objednavatele zvýšena,“ vysvětluje advokátka Mokrošová. Práce a náklady, které nejsou v rozpočtu zahrnuté, může v takovém případě stavební firma účtovat jen v případě, že je schválíte písemně, nebo práce dodatečně písemně objednáte.

Rozpočet si podrobně prostudujte. A to nejlépe s nějakým odborníkem, třeba architektem či rozpočtářem. "Podepsali jsme smlouvu s rozpočtem a začalo se stavět. Hned u kostry dřevostavby jsme ale narazili na neuvěřitelnou věc,“ popisuje David Brožek.

"Faktura za dřevo byla na dvojnásobnou částku oproti rozpočtu. Firma prostě záměrně podhodnotila rozpočet, aby získala zakázku. Naštěstí jsme měli dohodnutou fixní cenu, jinak bychom museli zaplatit jen na této položce o několik desítek tisíc korun víc.“

Také vše, co v rozpočtu bude chybět, budete muset zaplatit navíc. Proto také pečlivě zkontrolujte, zda rozpočet zahrnuje všechno, co bude ke stavbě potřeba.

"Materiály, konkrétní výrobky, práce, ale i například odvoz suti, zařízení staveniště či jeho úklid,“ upozorňuje Pavel Mráz, který dělá technický dozor na stavbách rodinných domů. Nebude-li vám jasné, co se pod některou položkou skrývá, nechte si ji vysvětlit.

S placením se neunáhlete. Pěkně nejdřív práce a teprve potom peníze. A tak si to sjednejte i ve smlouvě, platba vždy až po dokončení a předání jednotlivých etap.

Samozřejmě je předtím nezapomeňte zkontrolovat. Když se objeví vady Zjistíte-li nedostatky, s placením počkejte do jejich odstranění. V lepším případě firma věc napraví a vy zaplatíte.

Najdou se i společnosti, které smlouva nesmlouva řeknou, že nic opravovat nebudou, a dokud nezaplatíte, nepokračuje se. A některé ze stavby rovnou zmizí. Pak bude záležet na tom, jak jste bojovní a jak pevné máte nervy. Na pomoc můžete přivolat třeba advokáta nebo živnostenský úřad.

Po dokončení stavby následuje její převzetí. Tímto okamžikem začíná běžet záruka, odpovědnost za vady. Ze zákona je minimální záruční doba na stavbu tři roky. Můžete sjednat i delší.

Standardních je až šest let. Pokud se na domě objeví nějaké vady, musíte je uplatnit právě v záruční době, jinak váš nárok zanikne. Všechny reklamace hlaste písemně, doporučenými dopisy.

Přečtěte si

Jiří Pejchal, Tomáš Zlatník
Když chci stavět dům - Od pozemku ke kolaudaci
Kniha z vydavatelství Computer Press obsahuje vše, co by měl vědět každý stavebník. Například jak si vybrat pozemek nebo architekta, z jakých materiálů lze stavět, co je třeba k získání stavebního povolení a jak lze získat peníze na stavbu.
Rozsah: 88 stran Cena: 179 Kč

Josef Smola
Stavba rodinného domu krok za krokem
Kniha, kterou vydalo nakladatelství Grada, je podrobným průvodcem úskalími stavby rodinného domu. Věnuje se také novým trendům - moderním dřevostavbám a energeticky úsporným domům.
Rozsah: 400 stran Cena: 445 Kč

,