Největší zájem o dražby nemovitostí je v regionech v okolí Prahy a ve velkých městech

Největší zájem o dražby nemovitostí je v regionech v okolí Prahy a ve velkých městech | foto: Profimedia.cz

Dům nebo byt i za třetinu ceny? Jen málokdo o tom ví

  • 43
V době finanční krize přibývá nemovitostí, které propadnou bankám či jiným věřitelům. Domy pak mnohdy putují do dražby, kde se dají pořídit i za třetinu odhadní ceny. Moc lidí to však neví.

Jsou čtyři hodiny odpoledne a v jednom z kladenských hotelů začíná veřejná dražba rodinného domku ve Velkých Heřmanicích na Benešovsku.

Je zachovalý, s podkrovím, koupelnou, prádelnou, kuchyní, ložnicí a dalším pokojem. Odhadní cena milion 400 tisíc korun. Vyvolávací? 700 tisíc. Že byste takový domek koupili? Pokud ano, možná byste se divili.

Realitní server - Reality.iDNES.cz

Kongresový sál, kde se minulý týden ve středu nemovitost dražila, zel téměř prázdnotou. Na svém místě seděli jen zástupci firmy Coloseum Reality, která dražbu zprostředkovala, licitátor a jediný zájemce z jiné kladenské realitky, jenž dům nakonec koupil.

Přitom kdokoliv by přišel a ihned složil zhruba deset procent vyvolávací ceny, tedy 70 tisíc korun, nezískal by draženou nemovitost o moc dráž než za polovinu odhadní ceny. Podle dražebníků je největší problém v tom, že lidé o možnosti získat bydlení levněji nevědí.

Dražba je rychlejší než prodej

"Ještě to není v povědomí lidí tak zakořeněné. Nabídky mohou hledat na webu centralniadresa.cz, na inzertních realitních serverech či na úředních deskách a vývěskách měst," uvedl dražebník Jan Krouza.

Peníze získají rychleji

Možnost pořídit takto levnější bydlení existuje už řadu let. Ovšem v době finanční krize, kdy se do problémů se splácením dostává čím dál více lidí, přibývá i nemovitostí, které propadnou bankám či jiným věřitelům. Někdy se dají pořídit i za třetinu ceny.

"Věřitelé je často přes realitní společnosti nabízejí k dražbě. Své peníze získají rychleji," vysvětlila Jana Vraštilová ze společnosti Coloseum Reality.

KDE HLEDAT NABÍDKU DOMŮ V DRAŽBĚ?

S minimálně měsíčním předstihem (v případě nedobrovolných dražeb s předstihem 60 dnů) musí být informace o dražbě nemovitosti uvedena na www.centralniadresa.cz a na úředních deskách a vývěskách daných měst a obcí. Nabídku uveřejňují i inzertní realitní servery.

Dům ve Velkých Heřmanicích

Jeho odhadní cena byla 1 400 000 korun. Zhruba za polovinu ceny ho pro osobní účely vydražil zájemce z jiné realitky. Dům je s podkrovím, nepodsklepený, s chodbou, verandou, koupelnou, kuchyní, prádelnou, ložnicí a pokojem.

Na serveru Centrální adresa teď "visí" několik desítek domů a bytů ve středních Čechách, které do měsíce čeká dražba. "Kromě Prahy je největší zájem o okresy v jejím okolí, tedy o Prahu-západ a východ a o velké okresy, jako je Kladensko," podotkl Krouza. "Více se nakupují také domy na Berounsku, poblíž dálnice," doplnil dražebník.

U dražby jedné nemovitosti se podle něj sejdou zpravidla tak tři až čtyři zájemci. "Jaký bude zájem, se dá odhadnout už podle toho, kolik lidí si dům přijde předem prohlédnout," řekl Krouza.

Domy a byty je teď možné pořídit levněji než dřív. Krize, která na jedné straně šetří peněženky kupujících, však bere stovkám Středočechů, kteří na půjčky ručí svým domem, střechu nad hlavou.

"Naštěstí jsem dostal nabídku přestěhovat se do bytu v bývalé místní škole," řekl i bývalý majitel domku ve Velkých Heřmanicích Václav Brůžek. Na půjčku, kterou nedokázal splatit, se zaručil svým domem.

NEJVĚTŠÍ ZÁJEM JE O REGIONY BLÍZKO PRAHY A O VELKÁ MĚSTA

Jan Krouza pracuje jako dražebník od roku 2000, kdy začal platit zákon o veřejných dražbách. Dražby nemovitostí zajišťuje různě po celé republice. "Největší zájem je v regionech, kde je největší kupní síla. Tedy v okolí Prahy a ve velkých městech," říká Krouza.

* Jak se dům nebo byt dostane do dražby?
Původní majitel zpravidla nedokáže splácet hypotéku nebo jinou půjčku, která je s nemovitostí svázaná. Dům nebo byt potom propadne bance či jinému věřiteli. Ten potom, aby peníze získal zpět rychleji, může nemovitost vydražit.

* Kdo může dát nemovitost do dražby?
Majitel nebo věřitel. Nemusí to být firma, může to být i fyzická osoba. Dražbu může zprostředkovat realitní kancelář. Existují dva druhy dražeb. Dobrovolná a nedobrovolná. Při dobrovolné dává nemovitost do dražby majitel, při nedobrovolné věřitel.

* Jak se mohou lidé o dražbách dozvědět?
Zveřejňovány musí být ze zákona s měsíčním předstihem - u dražeb nedobrovolných dokonce 60 dní předem, na serveru centralniadresa. cz, na úředních deskách příslušných úřadů - tam, kam nemovitost katastrálně spadá. Nedobrovolná dražba musí být vyvěšena i na úřední desce v místě konání dražby.

* Může si zájemce dům předem prohlédnout?
Zákon ukládá povinnost provést u dražeb nemovitostí minimálně dvě prohlídky v různých dnech.

* Musí mít zájemce předem připravené nějaké peníze?
Před zahájením dražby musí složit požadovanou dražební jistotu, zpravidla deset procent z odhadní ceny.

* Co se při dražbě děje?
Přijdou zájemci, je stanoven minimální příhoz - to znamená částka, o kterou je možné minimálně zvednout nabídku. Kdo nabídne nejvíc, nemovitost získá. Zpravidla na jednu dražbu přijdou tak tři až čtyři lidé, výjimečně kolem deseti.

* Co když bývalý majitel domu nebo bytu odmítá odejít?
Pokud se novému majiteli s tím bývalým nepodaří dohodnout, může ho nechat soudně vystěhovat. Tento postup ale doporučuji konzultovat s právníkem.