Dům, který si vyprodukuje vlastní elektřinu, zeleninu i ryby

  • 91
Nezávislost na ostatních. I tak lze pojmenovat soběstačný dům Balance idea house. Nápad českého architektonického studia řeší nejen energie, ale také zásobování zeleninou a dokonce i rybami.

Pomocí pasivních a aktivních prvků, jako jsou například zvýšená tepelná izolace, tepelná čerpadla, větrné turbíny či popřípadě rekuperace, dokáže dům nové generace výrazně šetřit i získávat energii. Technologie My garden pak slouží efektivnímu pěstování potravin, především zeleniny

"Řešili jsem zadání jednoho zahraničního klienta, který chtěl navrhnout dům do oblasti, kde je nedostatek vody a chybí i elektřina, tak vznikl nápad vytvořit dům i pro tuzemské podmínky, který by se obešel bez výraznějšího napojení na dodavatele energií," vysvětluje architekt Miroslav Stach ze studia Balance idea. To připravilo například projekt ekologického města (Green village) pro Saudskou Arábii.

Energie ze vzduchu

Větrné turbíny nemusejí mít totiž jen podobu vysokých sloupů s lopatkami. Horizontální typy se snadno skryjí na střeše domu, nemají ani negativní vliv, jako je hluk či světelný "smog" z otáčení lopatek, který bývá vytýkán právě klasickým větrným elektrárnám.

"Pomocí těchto turbín o rozměrech asi 1 × 1 × 1 metr, které se umístí na střeše objektu, se vyrábí elektrická energie. Ta se následně přemění na plyn velmi podobný svítiplynu, ale nikoli vodík. Plyn se skladuje v tlakových nádržích mimo objekt domu. Takto uchovaný plyn je následně spalován v kogeneračních jednotkách na elektrickou energii a teplo," popisuje Miroslav Stach, jeden z autorů projektu.

Tato technologie je v konečné fázi testování a bude uvedena na trh v druhé polovině roku.

Dispoziční řešení domu

Soběstačný dům se ve své vzorové podobě člení na jednotlivá křídla podle funkcí na soukromé, veřejné a komunikační. Součástí domu je atrium pro pěstování rostlin, místnost pro chov ryb a okrasné atrium.

Vstupní část je v nejnižší části domu s návazností na pohotovostní WC a místnost pro chov ryb a atrium. Po širokém schodišti (jeho výška je ½ podlaží) se vstupuje do hlavního obytného prostoru. Z něj se nabízí přístup na visutou terasu.

Do schodech (výška opět ½ podlaží) se přejde do dalších částí domu. Po výstupu po schodišti z obytného prostoru se dostanete do kuchyňské a jídelní části, která je spojena s komunikačním prostorem a atriem (to je dvoupodlažní s horním zasklením).

Prosklené plochy umožňují nádherný výhled do krajiny

Komunikační prostor spojuje veřejnou část (hlavní obytný prostor, kuchyni a jídelnu) s částí soukromou. Koncovou část komunikačního prostoru tvoří pracovna s vlastní koupelnou se sprchovým koutem a samostatným WC.

Může se hodit

Přestěhujte se do vlastního rodinného domu. Vyberte si ho z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

V soukromé části jsou dětské pokoje oddělené od chodby posuvnými panely. Mezi nimi najdete společnou šatnu a koupelnu dětí, další část tvoří ložnice rodičů s šatnou a vlastní koupelnou. Ta se dělí na tři části: na prostor umyvadla, průchozí sprchu do šatny a ložnice a na chodbičku mezi šatnou a ložnicí se vstupem na samostatné WC. V rámci vlastní ložnice může být umístěna vana v prostoru.

Konstrukční systém stavby

Dům je koncipován jako rámová konstrukce doplněná masivními stěnami, zasklení domu je navrženo jako kombinace otvíravých ploch (klasické okno s výplní trojskla) a dvojitá prosklená fasáda (lehký obvodový plášť známý z energeticky úsporných kancelářských budov).

Společný obytný prostor

Tato kombinace zajišťuje nízké tepelné ztráty domu, prosklené části umožňují solární energetické zisky. Zároveň prostor uvnitř dvojitého pláště stačí na efektivní zastínění objektu a odclonění proti přehřívání bez nutnosti používání klimatizace. Nedílnou součástí dvojitého pláště je i přirozené provětrání domu.

Farmářem a rybářem snadno a rychle

Komplexní technologie My garden umožňuje efektivní pěstování rostlin, zejména zeleniny, v uzavřeném atriu domu po celý rok. Majitel si díky ní může vyprodukovat až 85 procent základní zeleniny, a to bez velké námahy. Jde o obdobný systém, jakým jsou řešeny takzvané vertikální zahrady (k nim více zde).

"Systém je nastavený jako automatická jednotka bez údržby. Majitel jen musí doplňovat hnojivo do systému, kontrolovat hodnoty systému a sklízet úrodu. Systém funguje na principu intenzivního hydroponního pěstování rostlin," vysvětluje architekt Stach.

Hydroponní pěstování během testování - papriky teprve začínají růst.

Sumeček africký

Hydroponní pěstování během testování

A zdůrazňuje, že zelenina se pěstuje bez použití pesticidů, přídavných chemických produktů, tedy barviv, ethylenu a dalších. Produkty se konzumují čerstvé a zralé.
Autoři projektu si vše vyzkoušeli na vlastní kůži.

Chybějící sluneční paprsky mohou nahradit speciální světelné zdroje. Proto má zelenina barvu, vůni i chuť stejnou jako ze zahrádky. "A máte jistotu, co jíte, zejména když nechcete dětem kupovat zeleninu, o níž nevíte, čím ji hnojili," zdůrazňuje Miroslav Stach.

Balance idea house

zastavěná plocha: 353,28 m2
užitná plocha: 325,34 m2 bez garážových stání

Tvůrci projektu si vyzkoušeli dokonce intenzivní chov ryb, konkrétně sumečka afrického. Systém pro chov ryb je opět plně automatizovaný. Sumeček je velmi nenáročná ryba, takové "prasátko", které lze vykrmit během šesti měsíců. Za tu dobu můžete očekávat přírůstek dvou kilogramů.

Sumečkům postačí káď, nepotřebují světlo ani příliš prostoru, pouze teplo a přísun své potravy. Krmí se rybími granulemi, obdobnými, jaké používají i rybářství, kde chovají sumečky také pouze v kádích.

Hydroponní pěstování rajčat

Hydroponní pěstování během testování - papriky teprve začínají růst.

Veškeré uvedené technologie  lze použít i v jiných domech, a to včetně hydroponie. Systém (větrné turbíny, zařízení na výrobu plynu, skladovací nádrž, kogenerační jednotka, řídící a technická jednotka) lze napojit na všechny druhy vytápění a ohřev vody (podlahové vytápění, radiátory, teplovzdušné vytápění).

Autoři preferují vytápění pomocí kapilárního systému: mikrokapiláry jsou umístěny ve stěnách a na stropech (sálavý systém). Pomocí kapilár je možné objekt i chladit, a to přirozeně, bez nepříjemných různých teplot v místnosti, hluku z výdechů a nežádoucího "foukání" vzduchu. Jde o bezprašný systém.