Dům EggO nabízí netradiční výhled do zahrady.

Dům EggO nabízí netradiční výhled do zahrady. | foto: A69-ARCHITEKTI

Dům, který obkroužil zahradu

  • 17
Navštívili jsme jeden ze tří nejlepších bytových domů oceněných za rok 2007 v soutěži Grand Prix architektů. Když jdete kolem, téměř si jej nevšimnete. Před vámi se tyčí obří panelák, který přitahuje oči, naproti jen periferně zaznamenáte jakýsi plot a přístřešek na auta. Koho by napadlo, že vzrostlé stromy stojí uprostřed rodinného domu?

BYTOVÉ A RODINNÉ DOMY OCENĚNÉ V SOUTĚŽI GRAND PRIX ARCHITEKTŮ
najdete na www.idnes.cz/grandprix.

Dům obklopil zahradu a vtáhl ji do sebe. Stala se jednou z místností, zeleným obývacím pokojem s nebesy místo stropu.

Blok krytý betonovou střechou se prolíná s druhým, který má střechu zatravněnou. Oba pak kovové schodiště spojuje se sousední vilkou ze 30. let. Dům natolik zaujal porotu letošního Grand Prix architektů, že mu udělila cenu v kategorii Rodinný dům. Vloni získal druhé místo v soutěži Nový domov.

Dům EggO

Dům EggO

Čekání na architekta

V domě bydlí manželé Tomáš a Johana Růžičkovi se dvěma malými syny. Nastěhovali se sem před dvěma a půl lety a pro majitele domu to znamenalo návrat do místa jeho dětství. "Narodil jsem se tu, bydlel jsem tu až do první třídy," říká o původním domě Tomáš Růžička.

Část starého domu patřila babičce, druhou odkoupil od spoluvlastníka. Vilku zrekonstruoval a přesunul do ní svou projekční firmu. Na zahradě si pak postavil dům pro svou rodinu. "Zní to kýčovitě, ale vrátil jsem se ke kořenům," říká majitel.

EggO

EggO

Na rekonstrukci staré vilky si najal Stanislava Fialu z ateliéru D3A, kterého odborníci v anketě MF DNES v březnu 2007 pasovali na jednoho z pěti nejlepších českých architektů. "Standa je můj kamarád, máme společné přátele a jezdili jsme spolu lyžovat," vysvětluje Tomáš Růžička.

Stanislav Fiala mimo jiné postavil k domu kovové schodiště opřené o zeď z neomítaných betonových tvárnic a vedle něj místo pro parkování, obestavěné gabiony - drátěnými koši plněnými kamením.

Manželé počítali s tím, že jim architekt navrhne i novostavbu. Jenže byl velmi vytížený. "Rok a půl jsme ho uháněli, až nakonec řekl, že na nový dům nemá čas," vzpomíná majitel. Fiala jim proto doporučil architekty z A69, jejichž práce se mu líbila, a Růžičkovi se na tento ateliér obrátili.

EggO

EggO

Pak už to šlo velmi rychle, protože si s architekty od začátku porozuměli. "Za tři týdny jsme dostali první skici, které vypadaly velice podobně, jak teď vypadá hotový dům," vypráví Johana Růžičková. Poté už se dolaďovaly jen detaily.

S architekty se radili i při pořizování nábytku. "V atypickém domě je potřeba interiér konzultovat s autory stavby. Lidi si často do interiéru nedají sáhnout, ale pak třeba krásný dům zničí nějakou příšernou sedačkou," říká majitelka.

Nestandardní nápady pomohly

Důležitou roli hrála majitelova profese - dům si totiž sám projektoval a vedl i výstavbu. Díky tomu byly náklady srovnatelné s cenou bytu 4+1. Práce se též zjednodušila.

"Tomáš Růžička se nebál nestandardního řešení. Spousta projektantů by nás s některými nápady vyhodila," říká jeden ze spoluautorů, architekt Prokop Tomášek.

EggO

EggO

Stavba trvala rok a půl, a přestože bylo kolem rušno, majitelé neměli žádné problémy se sousedy. "Lidi nechápali, co tady stavíme. Začalo to gabiony a pohledovými tvárnicemi - chodili kolem a ptali se, kdy to nahodíme," usmívá se Johana Růžičková.

Architekti z A69 navázali na svého předchůdce. Ke starému domu přidali novostavbu sestavenou ze dvou bloků. Jeden, krytý zatravněnou střechou, obsahuje intimní zónu se třemi ložnicemi, pracovnou a dvěma koupelnami, druhý, se vstupní halou, obývacím pokojem, kuchyní a vejčitým atriem, je zónou společenskou.

Pod betonovou střechu se vešlo i parkovací stání pro čtyři auta s místem pro popelnici, sklípek na uskladnění jízdních kol a krytá terasa.

Vejčitý tvar atria vznikl náhodou. "Původně to byl kruh, ale ten se pak vlivem potřeb deformoval. Byl třeba prostor na terasu, museli jsme se vyhnout stromům, takže jsme ho deformovali a nakonec upravili do tvaru ovoidu," vysvětluje architekt Tomášek. Tvar ovlivnilo i bránění pohledům z protějšího paneláku.

Málo věcí interiéru prospívá

Dům pak nazvali EggO. Je to slovní hříčka s anglickým výrazem pro vejce ("egg") a freudovským ego ("já" neboli osobnost). Pro architekty z A69 to nebyla první stavba, která obklopuje zahradu.

EggO

EggO

"Do naší práce se vždycky nějak promítne hledání teritoria, hranice mezi soukromým a veřejným. Je to hledání ,já‘ v pospolitosti, vymezení se vůči vnějšku. Proto ego," vysvětluje Prokop Tomášek.

Čistý interiér dává domu řád

 Uvnitř nenajdete téměř žádné vystavené drobnosti, majitelé mají rádi čistý interiér, proto vše uklízejí do úložných prostor.

"Vyrůstala jsem ve starším bytě, kde bylo plno věcí, a počítala s tím, že tak budu žít i v dospělosti," vypráví Johana Růžičková. Díky novému domu však prodělala proměnu: "Zjistila jsem, že čistý interiér dává domu řád. Nemá cenu se obklopovat mnoha věcmi."

Osvětlení je většinou řešeno nástěnnými svítidly a stojacími lampami, které se ovládají jedním vypínačem. Dřevěné terasy a vstupní prostor mají skrytá světla v podlaze a schodech.

V obývacím pokoji je krb. "Když jsme jeho výrobu zadali firmě a viděli jsme rozpočet, chytli jsme se za hlavu. Tak jsme oslovili firmu Vašek a Karel, ti svařili ocelovou konstrukci a vyzdili topeniště podle nákresu projektanta z manželova ateliéru. Výsledek je stejný a vyšel levněji," říká Johana Růžičková.

EggO

EggO

Dům versus příroda

Prosklenou stěnu v obývacím pokoji tvoří eurookna. Nemají mnoho otevíracích prvků a díky nadstandardnímu typu zasklení neznamenají velké tepelné ztráty. Topí se plynem, topení je skryté v podlahách. Uvažovali i o kolektorech, ale nakonec si je na střechu nepořizovali, aby zachovali její čistý design.

Skla mají reflexní vrstvu, takže odrážejí paprsky a částečně i zvědavé pohledy z protějšího domu. Na okna časem přijdou venkovní žaluzie, zatím používají římské rolety. Dům budou později clonit stromy, které před ním vysadili.

Odvodnění při dešti je celkem bezproblémové, jen v jednom místě zahrady museli vykopat drenáž, protože se tam hromadila voda. Ani v zimě není žádný problém. "Hodně lidí se nás ptá, co budeme v zimě dělat se sněhem. No nic, normálně se počká, až roztaje. Nebo se může postavit sněhulák," usmívá se architekt Tomášek.

Majitelé domu s tím souhlasí: "Na Prahu nepadají metry sněhu. Ale na horách bych to tak asi nepostavil," říká Tomáš Růžička.

Už mají téměř vše hotové. Zbývá ještě dodělat zahradu v zadní části domu, chybí jeden lustr a vrata do garáže. Na venkovní žaluzie nespěchají. "V obýváku, když je největší vedro, je kolem 26 stupňů. Když to vyvětráte, je tam příjemně," vysvětluje obyvatel domu.

EggO

EggO

Stěhovat už se nebudeme

V domě se majitelé cítí příjemně. "Už se pravděpodobně v životě nebudu stěhovat, s tím jsem i dům stavěl. Odsud ani nepotřebuji odjíždět někam na víkend," říká Tomáš Růžička.

Dobře své bydlení vnímá i jeho manželka. "Jediné, co bych změnila, je ten protější dům. Ale člověk si zvykne a z určitých úhlů není vůbec vidět."

I architekti jsou s domem nadmíru spokojeni. "Pro nás je to šťastný okamžik z praxe, kdy se vše povedlo. Kdyby všechny projekty probíhaly jako tento, lidem budu radit, ať se stanou architekty," uzavírá Prokop Tomášek.