Rodinný dům v Liberci

Rodinný dům v Liberci, Horská. Nahodilé rozmístění oken.

Dům, který dokáže nejen ušetřit, ale i zahřát

  • 56
Pro naši další návštěvu v typovém domě jsme si vybrali "Petru" od firmy Futur. Svým novým majitelům nabídne nejen pohodlí, ale především velkou úsporu energie.

Výběr není mnohdy lehký
Naše cesta směřovala na západ od Prahy, kde se mladý manželský pár rozhodl postavit si vlastní bydlení. Než se do stavby pustil, dobře si promyslel, co od domu očekává.

Jednou z hlavních priorit byl dům, který by rodině významně ušetřil náklady na vytápění. Druhá zásadní podmínka byl vstup z jižní strany.

Zdánlivě jednoduchá přání zákazníka se ukázala jako poměrně problematická. Většina domů je totiž řešena tak, že hlavní vstup je situován k severní straně.

Stavební systém Durisol nadchl mladý pár natolik, že se rozhodl oslovit firmu Futur. Zde si vybral původně projekt "Linda". Ten však neřešil prostorově potřeby rodiny. Nakonec tedy zvítězila "Petra". 

Úspora energie sehrála prim
Manželé vyprávěli, že již po jednom roce bydlení mohou potvrdit, jak stavební systém Durisol naplnil jejich očekávání. Lze tak usuzovat z výdajů za energii, které byly v porovnání s obdobnými domy výrazně nižší.

Technické údaje:

Dispozice: 6+1
Zastavěná plocha: 154 m2
Zdivo: Durisol
Cena: 3 480 000,- Kč

"Náklady na naše bydlení jsou o desítky tisíc korun nižší, než u lidí, kteří vlastní dům patnáct a více let," popisuje výborné izolační vlastnosti majitel domu.

 "V létě je v domě naopak příjemný chládek, takže se stavebnímu systému nedá co vytknout," dodává majitel.

Dům dostál změn
Oproti původnímu návrhu dostál dům jistých změn, což akorát potvrzuje variabilitu projektu. Změny naopak dodaly domu na jeho osobitosti. Na střeše přibyly vikýře, kterým nemohla odolat majitelka domu. Proměnou prošla i garáž. Prostor se využil k ukládání nářadí, sportovního vybavení a podobných věcí, které by byly v interiéru rozhodně na překážku.

Autům je vyhrazen venkovní přístřešek, a to v pravé části pozemku. Skvěle byla vyřešena střecha, která ze všech stran přesahuje zdi domu asi o jeden metr, což se osvědčilo v zimě. Obavy z odhrabávání sněhu, aby nenavlhly základy domu, byly zbytečné.

Manželský pár se rozhodl pro zakrytou verandu, která vyúsťuje z obývacího pokoje z jedné strany a z pracovny ze strany druhé. 

Manželé zatoužili po velké vaně, což se nezcela slučovalo s původním návrhem. Proto se muselo upustit od dvou umyvadel, což nikomu nevadilo.

Záplava světla je "in"
V poslední době se stalo takřka pravidlem, že lidé pořizující si vlastní bydlení touží po otevřených prostorech se spoustou světla. Ne jinak to bylo i v tomto případě. Světlem je dům doslova zaplavený. Z malé předsíně jsme vstoupili do rozlehlé haly. Už tady jsme zjistili, že dům je mnohem větší, než jak vypadá z venku. 

V přízemí se nachází kuchyň s jídelní částí, která přímo navazuje na obývací pokoj. Ten je oddělen pouze hranatým průčelím. To dodává prostoru odlehčenější ráz a opticky jej zvětšuje.

Jak je již v našich domácnostech téměř tradicí, hosté se mohou pohodlně usadit a komunikovat s hostitelkou přes menší bar oddělující kuchyňský kout od obývacího pokoje. Hned vedle obývacího pokoje je umístěna pracovna.

Hostům je určena malá koupelna se sprchovým koutem. Svou jednoduchostí rozhodně neurazí. Současně s tím je dostatečně velká na to, aby zde v budoucnu mohla vzniknout i sauna.

Jednoduše řešené schodiště nás zavedlo do patra. Schodiště si majitelé vybírali přes internet, což bylo docela dobrodružné, jelikož se do poslední chvíle nevědělo, zda se sem vejde a zda se sem bude hodit. Naštěstí se vše zdařilo.

Na rozdíl od přízemí slouží patro především potřebám rodiny - i když jsme zde narazili i na pokoj pro hosty. Do koupelny si majitelé domu zvolili jednoduchou zeleno-bílou šachovnici z dlaždic a střídmé "nadčasové" vybavení, které se jen tak neokouká.

Do budoucna se tu ještě pár změn plánuje. Například z pokoje pro hosty se pravděpodobně vyklube druhý dětský pokoj. I když v tom prvním je prozatím dostatek místa pro dva obyvatele. Většina místností je vybavena nábytkem firmy Ikea, pro kterou mají majitelé evidentně slabost.

Doplňky dělají domov
Majitelé, ač poměrně mladí, se nenechali zlákat současnou nabídkou různých doplňkových výstřelků. Světlé tóny barev se staly základem interiéru. Kombinace šedé a krémové barvy domu sluší.

V podkroví dominují bílé kusy nábytku spolu se dřevem. Šedokrémové závěsy byly použity jak v obývacím pokoji, tak v pracovně. Světlé prostory tak dostaly teplejší atmosféru. Za povšimnutí stojí i vhodně zvolené typy a tvary svítidel, které dodaly místnostem na originalitě.

Co je Durisol?

- Je plášťový stavební systém.

- Tvoří
jej DURISOL - TCD desky vyrobené z přírodních materiálů na bázi dřeva a cementu.

- Dřevo tvoří 89% hmotnosti desek, zbytek připadá na cement a vodní sklo.

- cement zajišťuje vysokou pevnost, vodní sklo nižší nasákavost. Desky jsou tak odolné vůči vodě, mrazu a ohni.

- Desky jsou opatřeny při výrobě dostatečnou tepelnou izolací. Dosahuje se tak extrémně vysoké tepelné izolace. Stěny mají současně i velkou tepelnou akumulaci, což znamená minimum energie na vytápění. Všechny detaily systému jsou propracovány tak, že nevznikají žádné tepelné mosty a tím teplo z domu neuniká.

- Hrubý povrch desek je dobrým podkladem pro jakoukoli omítku.

V tomto seriálu vám budeme postupně představovat různé typové domy v Česku, od moderních, netradičních až po klasické.

1. díl - Příjemný domov pro početnější rodinu