Záleží jen na úřednících, zda smí stavba na parcele vyrůst a jestli v ní můžete bydlet.

Záleží jen na úřednících, zda smí stavba na parcele vyrůst a jestli v ní můžete bydlet.

Dům kdekoli? Na to zapomeňte

  • 5
I když máte představu o tom, jaký dům a KDE POSTAVÍTE, úředníci mohou být proti. Na nich záleží, zda smí stavba na parcele vyrůst a jestli v ní můžete bydlet.

Dříve než na úřadě ohlásíte stavbu rodinného domu, nebo než požádáte o stavební povolení, měli byste vědět, zda na pozemku vůbec smí nějaká stavba stát. Že si na své parcele můžete stavět, co chcete? Ani náhodou! Na samotě se stavět nesmí

"Stavební zákon přesně určuje, které stavby vyžadují schválení umístění a které ne," říká Stanislav Malý, právník a člen České společnosti pro stavební právo.

Pro vás to znamená jediné: zajít předem na stavební úřad a zjistit, jestli je vyhlédnutý pozemek vedený jako stavební parcela a zda se na něm dá postavit rodinný dům.

"Nesmí se stavět třeba v dosud nezastavěném území a na takzvaném nezastavitelném pozemku," dodává Vladimír Bálek z chrudimského stavebního úřadu. Tedy v místech, která nejsou vedena jako zastavěná či zastavitelná.

Na tohle všechno se ptejte už v momentě, kdy kupujete pozemek. Předem se informujte na stavebním úřadě, zda má obec územní plán a jestli na parcele bude možné v budoucnu něco stavět.

Ohlášení - jeden dokument
Pokud stavíte rodinný dům jen na ohlášení, máte to nejjednodušší. Musíte na stavebním úřadě pouze zažádat o územně plánovací informaci.

Z té se dozvíte, jestli se dá na pozemku postavit rodinný dům a za jakých podmínek. Můžete z ní třeba vyčíst, že smíte mít dům pouze se sedlovou střechou, nikoli rovnou.

Najdete v ní také seznam dotčených orgánů - institucí, které chrání veřejné zájmy, jejichž vyjádření budete potřebovat pro ohlášení stavby. Patří sem například památková péče, ochrana životního prostředí či požární ochrana.

Územně plánovací informaci vydává stavební úřad bez jakéhokoli řízení do 30 dní od podání žádosti, platí jeden rok.

Rada MF DNES

Ověřte si opravdu důkladně, zda na vyhlédnutém pozemku vůbec může vzniknout dům podle vašich představ. I když vám prodávající tvrdí, že je to zaručeně stavební parcela, nechte si to potvrdit na místním stavebním úřadě. Tam také zjistíte, zda třeba jednou nepovede okolo dálnice, nebo nedaleko nebude stát továrna.

Stavební povolení - více razítek
Když se nevyhnete žádosti o stavební povolení, budete muset projít územním řízením a získat územní rozhodnutí.

Necháte si zpracovat dokumentaci pro vydání územního rozhodnutí, vyplníte žádost a získáte seznam majitelů okolních domů a pozemků, dále vyjádření dotčených orgánů a vlastníků dopravní a technické infrastruktury.

Nově musí budoucí majitel rodinného domu v případě, že ho čeká boj o stavební povolení, vyvěsit na veřejném místě, třeba na plotě u pozemku, plánek stavby. Je totiž potřeba, aby se k němu mohli všichni vyjádřit, protože územní řízení je veřejné.

Během něj úřad posuzuje, jestli plánovaná stavba může podle územního plánu na pozemku stát a zda negativně neovlivní životní prostředí. Pokud je vše v pořádku, vydá územní rozhodnutí. To platí dva roky a během té doby je třeba podat žádost o stavební povolení.

Hledání kratší cesty
Pokud musíte žádat o stavební povolení, třeba proto, že se dům nevejde do velikostních limitů, musíte shánět všechna razítka dvakrát - pro územní a stavební řízení. Abyste si ušetřili běhání po úřadech, existují jednodušší postupy:

Zaprvé - zjednodušené územní řízení, které může stavební úřad zvolit, když není třeba posoudit vliv rodinného domu na životní prostředí a všichni účastníci územního řízení s tím výslovně souhlasí.

Zadruhé - pokud má obec regulační plán, může nahradit územní rozhodnutí. Tento plán je mnohem podrobnější než ten územní a určuje podmínky pro využití pozemků a rozmístění staveb v obci.

Zatřetí - pokud je umístění stavby v souladu s územním plánem, může stavební úřad sloučit územní a stavební řízení do jednoho, pak je celý proces mnohem kratší.

Už se chci stěhovat
Závěrečná kolaudace stavby díky novému stavebnímu zákonu odpadá. Pokud je dům hotový, stačí, když nejméně 30 dní předem oznámíte stavebnímu úřadu, že jej hodláte užívat. Když do 30 dní od oznámení nepřijde zákaz, můžete se stěhovat.

Během té doby vás může navštívit úředník kvůli kontrole domu. Zjistí-li nějaké nedostatky, budete je muset odstranit.