Jeden člověk vydá asi 100 wattů tepla, takže tři nebo čtyři lidé nahradí radiátor.

Jeden člověk vydá asi 100 wattů tepla, takže tři nebo čtyři lidé nahradí radiátor. | foto: Profimedia.cz

Dům jako spacák - vyhřejete ho vlastním tělem

  • 26
Domy, ve kterých se téměř nemusí topit, jsou pro mnoho lidí jako sci-fi. V Česku jich najdete kolem padesáti. V Německu a Rakousku jich stojí tisíce. Říká se jim pasivní domy - teplo v nich není třeba aktivně vyrábět. Přitom to nejsou žádné zemljanky, ale na první pohled obyčejné domy.

Při hledání opatření na úsporu energií se o pasivní domy hodně zajímá Evropská unie. "Evropský parlament vydal směrnici, aby pasivní standard byl všude předepsaný od roku 2011. To je však nereálné, vidím to spíše na rok 2016 v Německu a Rakousku," říká architekt Josef Smola. Během pár let tedy možná budou i v tuzemsku zcela běžné, protože jiné domy prostě nebude možné stavět.

Co je pasivní dům
Pasivní dům funguje jako spacák. Když dobrou izolací zamezíte únikům tepla, dům z velké části vyhřejete vlastním teplem a tím, které vyzařují domácí přístroje, teplá voda a svítidla.

Jeden člověk vydá asi 100 wattů tepla, takže tři nebo čtyři lidé nahradí radiátor. Spotřeba tepla v pasivním domě je nejvýše 15 kilowatthodin na metr čtvereční a rok, což je asi sedmina až desetina ve srovnání s běžným novým domem.

Při takové spotřebě prudce klesají náklady na vytápění. Přitápí se jen při mrazech, roční náklady jsou třeba pouhé dva tisíce korun.

Přetáhněte si spacák přes hlavu a zapněte ho tak, že vám bude trčet ven jenom nos. Přesně tak funguje nucené větrání s rekuperací tepla. V pasivním domě se běžně neotvírají okna, přívod vzduchu je umístěný ve zdi a o výměnu se starají ventilátory.

Jeden nasává vzduch dovnitř a druhý vypouští ten "vydýchaný" ven. Trubky se vzduchem se potkávají ve skříni s takzvaným rekuperačním výměníkem, kde vypouštěný vzduch předá své teplo tomu nasávanému. V domě tak máte stále čerstvý vzduch, ale větráním se neochlazuje.

Důležité jsou však též silné izolace, i přes 30 centimetrů, také se dává méně oken a lepších, dům se musí dokonale vzduchotěsně uzavřít. Po většinu roku tak není třeba v domě topit, v létě je tam naopak příjemný chládek.

Z čeho se staví
Stavět lze z většiny běžných stavebních materiálů, některé jsou však vhodnější. "Dobré jsou plná či děrovaná cihla, tvárnice z nepálené hlíny, vápenopískové bloky, bloky z cihlových kuliček a dřevo," vyjmenovává Josef Smola, architekt, který se specializuje na nízkoenergetické a pasivní domy.

Používají se také tvárnice z polystyrenu. "Ten ale nemá akumulaci. Doženete to, když postavíte některé příčky masivní," říká architekt Aleš Brotánek, také specialista na pasivní domy. Stěny by neměly být příliš silné, aby okna nepřipomínala tunely.

Tudíž keramické tvárnice nepřipadají v úvahu, ty pórobetonové se používají jen výjimečně. K pasivním domům také patří, že se často vybírají materiály s nenáročnou výrobou - izolace z ovčí vlny či slámy nebo jílové omítky. Není to však nutnou podmínkou.

Kolik stojí
U pasivního domu je třeba počítat s vyššími náklady na izolace, výměna vzduchu s rekuperací stojí minimálně 100 tisíc. To však z větší části pokryjí úspory na jiných místech.

Odpadnou třeba náklady za plynovou přípojku, dají se použít užší cihly nebo jiná, levnější varianta stavebního materiálu, levnější jsou i okna, která se nemusí otvírat.
"Ve výsledku jsou zvýšené náklady asi do 15 procent, peníze se vrátí do 12 až 15 let," říká Josef Smola.

Ceny menších domků začínají na třech milionech, dům 5+1 až 6+1 přijde na šest až osm milionů korun. Zanedlouho to však možná bude o něco výhodnější. České ministerstvo životního prostředí totiž uvažuje o finanční podpoře pro pasivní domy a ta by mohla začít fungovat už příští rok.

Jak najít firmu
V Česku funguje sdružení Centrum pasivního domu, v němž se soustřeďují odborníci na tento druh staveb. Na stránkách www.pasivnidomy.cz najdete adresář architektů a firem, které pasivní domy navrhují, stejně jako seznam stavebních firem a výrobců technologií.

Navštivte pasivní dům
Pokud chcete vědět, jak se bydlí v pasivním domě, jděte si ho prohlédnout. Sdružení Centrum pasivního domu pořádá v sobotu 8. a v neděli 9. listopadu den otevřených dveří v několika takových stavbách po celé České republice.

Budete se v nich moci zeptat na cokoli ohledně úsporného stavění. Seznam najdete na webových stránkách www.pasivnidomy.cz. Akce se koná u příležitosti Světového dne pasivních domů.

Mimo jiné můžete o víkendu vyrazit do modelového pasivního domu a ekologického vzdělávacího střediska v Centru Veronica Hostětín v okrese Uherské Hradiště.

Můžete si prohlédnout dům, navštívit odborné přednášky či využít bezplatné konzultace. Více informací na http://hostetin.veronica.cz/.