Ekologický dům

Ekologický dům | foto: Profimedia.cz

Dům budoucnosti. Šest set let starý styl a nulové emise uhlíku

  • 42
Unikátní čtyřpokojový dům "Crossway" ve Staplehurstu je dílem Richarda Hawkese. Britský architekt se při jeho navrhování inspiroval obloukovitou konstrukcí, která se používala v Katalánii ve 14. století.

Oblouková střecha je vyrobena z tenkých cihel a pokryta několika tunami štěrku a hlíny, takže na ní jdou pěstovat rostliny. Tato konstrukce v zimě zajišťuje dobrou tepelnou izolaci a v létě brání přílišnému zahřívání interiéru.

Dům ovšem využívá i moderní technologie. Energii na topení a osvětlení zajišťují solární panely, které jsou vybavené unikátním mechanismem, jenž zamezuje jejich přehřívání a zároveň ukládá energii do zvláštních úsporných zásobníků.

Ekologický dům s nulovými emisemi uhlíku

Na střeše se díky vrstvě štěrku a hlíny dají pěstovat rostliny

Podlaha z recyklovaných lahví

Stavba domu trvala zhruba rok. Během této doby se cena netradičního obydlí vyšplhala na 800 tisíc liber (přibližně 24 milionů korun). Vysoké výdaje by měly v budoucnu vyvážit úspory za ušetřenou energii.

Richard Hawkes si spočítal, že solární panely vyprodukují 3 600 kWh za rok, což znamená, že dům bude nejspíš energeticky zcela soběstačný.

Podlahy některých místností jsou navíc pokryty speciálním porézním materiálem z recyklovaných lahví, který pomáhá absorbovat teplo a naopak jej uvolňuje, když teplota klesne.

Další úsporu zajišťují zásobníky na dešťovou vodu, která je následně používána na splachování záchodu a na další domácí využití.

Ekologický dům s nulovými emisemi uhlíku

Tenké cihly byly použity i v interiéru

Nejdražší jsou solární panely

Richard Hawkes spolu s architekty Philipem Cooperem a Michaelem Ramagem z univerzity v Cambridgi se domnívají, že návrat k tradičním technikám předků je to nejlepší.

"Nejdražší na celé budově byly samozřejmě nové technologie, hlavně solární panely. Pokud by se tato zařízení vyráběla levněji, mohly by se domy začít stavět v masovém měřítku," řekl Hawkes pro britský deník Daily Mail.

Stavbu ekologických domů nyní může podpořit i britská vláda.
Z nedávného průzkumu vyplývá, že celá třetina uhlíkových emisí ve Velké Británii pochází z běžných domácností. Britové si proto kladou za cíl postavit do roku 2016 co nejvíce podobně šetrných domů.

Ekologický dům s nulovými emisemi uhlíku

Cena ekologického domu se vyšplhala na 800 tisíc liber