Dům budoucnosti: jak vlastně vypadá?

  • 79
Jak se budou stavět domy v České republice za dvacet, třicet, padesát let? Tuto otázku položila MF DNES několika renomovaným architektům. Shodli se, že rodinné domky budou architektonicky jednodušší, ale účelné, hodně prosklené a z materiálů bude převládat ocel, beton a dřevo.

I když v České republice každoročně přibude více zajímavých, kvalitních a moderních domů, stále pokulháváme za zahraničím, kde jsou podle řady architektů mnohem dále.

Zatímco je u nás standardem rodinný dům typu podnikatelského baroka, za hranicemi jsou to domy, které maximálně splňují individuální požadavky investorů. Jsou to stavby elegantní, architektonicky na úrovni, přitom maximálně účelné.

Česká republika má tedy jasnou motivaci: dohnat své sousedy. A to je běh na dlouhou trať, neboť tuzemskou architekturu značně poznamenalo čtyřicet let odloučení od ciziny.

Vytlačí cihlu jiné materiály?
Přesto se v Česku najde mnoho zajímavých domů, které upoutají na první pohled. Jsou to stavby, jež architekti označují za současné. Avšak najdou se mezi nimi i takové, které alespoň částečně splňují vize budoucnosti. A to nejen vzhledem, ale také díky použitým materiálům.

Český investor dává nyní přednost hlavně cihle, ale někteří odborníci prorokují, že ji v budoucnu nahradí beton, ocel, sklo.

"Pokrok jde ve stavebnictví neuvěřitelně rychle, proto těžko předpovídat, kam se výstavba domů v Česku posune. Jsem však přesvědčen, že cihlu vytlačí jiné materiály, především beton, a objeví se nové, dosud málo volené nebo vůbec nepoužívané technologie," říká architekt Roman Koucký.

Představy o jeho domě budoucnosti splňuje v tuzemsku stavba z oceli, betonu a skla v Berouně. "Tak se podle mě bude za pár desítek let stavět. Žádné sedlové střechy, složité fasádní prvky. Budou to jednoduché, avšak maximálně účelné, hodně prosvětlené buňky," vysvětluje architekt.

Jako další stavbu pro 21. století označil Roman Koucký architektonický skvost - funkcionalistickou vilu Tugendhat v Brně. "I když je to sedmdesát let stará věc, má obrovskou architektonickou hodnotu a je i dnes vzorem pro mnohé architekty," tvrdí Koucký.

Stavby budoucnosti

* Ovál z betonu ve Zlíně
* Ocelová konstrukce, beton a sklo v Berouně
* Dřevěná patra ve Velké Chuchli
* Dva v jednom v Roudnici nad Labem
* Litý beton v Brně
* Pět ložnic vedle sebe - Nebušice
* Malý, ale účlený - Posázaví
* Futuristický design v Praze 8-Kobylisích
* "Plecháč" v Humpolci
* Dřevěná konstrukce - Kroměříž

Nadčasový beton
Když se dnes řekne beton, spoustě lidí se vybaví klasická panelová sídliště, která se potýkají s řadou potíží. Avšak moderní pojetí tohoto materiálu v architektuře nemá s nevkusnými "polotovary" nic společného.

Příkladem může být vila v Brně z ateliéru Makovský & partneři, která je celá z monolitického betonu bez jakékoli vnější úpravy s obrovskými prosklenými plochami. Vypadá jako majestátní šedivá pevnost.

Zcela jinak působí vila v Nebušicích od architekta Stanislava Fialy, ač je také z betonu. Je však řešena architektonicky jinak a jako materiál nebyl použit monolitický beton, ale tvárnice.

Mnozí jiní architekti s betonem pracují také, avšak kombinují ho s jinými materiály. Příkladem je Svatopluk Sládeček a jeho dům ve Zlíně. Je architektonicky zajímavý, přesto jednoduchý. Zároveň je kombinací obnovitelného dřeva a betonových tvárnic.

Má velké prosklené plochy a díky svému oválnému tvaru přední části domu nejsou v interiéru rohy, proto nevznikla žádná hluchá místa.

Obnovitelné dřevo
Dřevo - to je další materiál, který se podle odborníků bude stále více na stavbu rodinných domů používat. "Pevně doufám, že se více bude stavět z materiálů z obnovitelných zdrojů a recyklátů," říká architekt Tomáš Havlíček.

Architektonicky nápaditá a netradiční dřevostavba vznikla před několika lety v Kroměříži. Celodřevěný dům ve tvaru kvádru, kde se střídá přírodní dřevo s červenou barvou, vyprojektovali architekti Milan a Iveta Rakovi. Podobných kvalitních staveb ze dřeva stále přibývá.


více foto

Dřevo, respektive recyklovatelné materiály by rád na stavbách budoucnosti viděl i odborník Luděk Rýzner. Avšak nezatracuje ani stávající tradiční materiály. "Myslím, že se bude stále používat kámen, dřevo, kov, beton i cihla. Více se budou prosazovat plastické materiály," dodává Rýzner.

A právě kombinaci několika materiálů zvolil architekt Michal Jirásek. Na dům v Posázaví, který jako by byl spojen ze dvou buněk, použil klasické zdivo obložené dřevem a pohledový beton.

O něco odvážnější kombinaci materiálů použil architekt Karel Mrázek. A to na svém domě s ateliérem v Praze 8-Kobylisích. Ten je postaven z ocele, betonu a dřeva. Futuristický vzhled mu dodává kovová fasáda. Podobně je tomu u novostavby v Humpolci.

Nikdo přesně neví
O tom, jak se bude v budoucnu stavět, se mohou vést nekonečné diskuse. Zatímco jedni prorokují, že se rodinné domy budou stavět podobně jako dnes, jiní vidí budoucnost ve skleněných, kovových nebo betonových "atypech".

"Hodně záleží na investorech, tedy lidech, kteří přijdou za architektem a chtějí postavit dům," vysvětluje architekt Roman Koucký, který zároveň přednáší na fakultě architektury v Praze.

Takových, kteří chtějí opravdu progresivní, kvalitní dům, není mnoho. Zda se to v budoucnu změní, to se uvidí. Podle Kouckého jsou investoři limitováni dvěma faktory.

"První věc je tradice. V naší zemi jsou to cihlové rodinné katalogové domy se sedlovou střechou. Ale takové stavby nemají budoucnost. Za druhé jsou limitem finance. Kdo chce opravdu něco extra, musí počítat i s dvaceti miliony korun," míní Koucký.

"Chtěli jsme moderní dům, který by odpovídal roku 2004," shodují se manželé Pszczolkovi.

MALÝ, ALE ÚČELNÝ - Jednoduchý, účelný, komfortní. Tak by se dal nazvat nevelký dům v Posázaví, který zvenku vypadá, jako by byl složen ze dvou kvádrů. První z nich je zděný, obložený dřevem, druhý, který slouží jako garáž, je celý z betonu. Dřevo a beton určili odborníci jako hlavní materiály budoucnosti. "Efektivní architektura rodinného domu by měla mít koncept vnitřního členění založený na maximální úspoře prostoru. V zahraničí se menší domy stavějí běžně. Platí pravidlo, že v těchto domech jsou si lidé bližší," říká autor projektu architekt Michal Jirásek.

LITÝ BETON - Rodinná vila z dílny brněnských architektů Zdeňka Makovského a Daniela Makovského je situována do svažitého terénu nad horizontem Brna. Pro dům zvolili u nás zatím nepříliš obvyklou, ale v zahraničí již zcela běžnou technologii pohledového litého betonu. Ta svým neotřelým výrazem zcela formuje atmosféru domu, navozuje pocit rovnováhy a koncentrace. Dispoziční řešení vily potom zohledňuje panoramatický výhled na město. Objekt je přístupný ze vstupní haly v horním podlaží, celkově je potom členěn na pracovní a obytnou část investora.

DŘEVĚNÁ PATRA - Atraktivní dům, který stojí ve Velké Chuchli, splňuje představy řady architektů o domu budoucnosti. Je tvarově výrazně členitý, avšak tvoří kompaktní celek. Spodní část domu je vytvořena z betonových tvárnic, vrchní dvě patra jsou celodřevěná, včetně zdí, které jsou obloženy deskami z březové dýhy. "Svažitý pozemek s krásným výhledem nás vedl k tomu, použít pro nadzemní část dřevo, které je v interiéru doplněno režnou cihlou a kamenem. Kombinace přírodních materiálů a pohledová nosná dřevěná konstrukce spolu s průhledy do zeleně navozují relaxační atmosféru," říká architektka Markéta Cajthamlová.

PLECHOVÝ ZVENKU I ZEVNITŘ - Netradiční vzhled dodala domu v Humpolci plechová fasáda. Kostru tvoří ocelový žárově zinkovaný skelet a betonové tvárnice. Ve spodní části stavby je plášť tvořen lisovaným sklem. Zvenku je dům obložen cortenovým plechem v tloušťce 4 milimetry. Spousta skleněných oken je pro tuto stavbu typická. Některá se však kvůli úspoře tepla nedají otevírat. Jejich rámy jsou atypické kovové nebo hliníkové. "Na domě jsou v maximální možné míře použité snadno recyklovatelné a rozebíratelné materiály - šroubovaná ocelová konstrukce, trapézový a cortenový plech, dřevo a sklo," říká architekt Luděk Rýzner.

FUTURISTICKÝ VZHLED - Nepřehlédnutelná stavba rodinného domu vyrostla v Praze 8-Kobylisích. Dům může být označen za progresivní nejen použitím materiálů (dřevo, beton, kov, ocel), ale i architektonickým pojetím jednoduché a čitelné kompozice. Na fasádu použil autor projektu vláknocementové desky, plech s přírodní patinou a hliníkové krycí plechy. "Dům je navržen tak, aby svou jednoduchou a čitelnou kompozicí co nejméně narušoval okolní prostředí. Jedná se především o horizontální členění hmoty, omezenou podlažnost, citlivý způsob osazení do terénu a použití přírodních materiálů," říká autor projektu Karel Mrázek.

DŘEVĚNÁ KONSTRUKCE - Celý ze dřeva s přispěním skla a ocele je velmi netradičně pojatý rodinný dům v Kroměříži. Stavba je z dílny autorů Milan Rak a Iveta Raková z ateliéru Archteam. Jednoduchý objekt minimálních rozměrů, tvarů a materiálů vypadá jako položený kus nábytku na travnatém koberci zahrady. Výsledku bylo dosaženo skeletovou konstrukcí z dřevěných hranolů, svisle i vodorovně opláštěných velkoformátovými dřevěnými biodeskami, a to jak v exteriéru tak v interiéru. Zastavěná plocha je jen 66,7 m2. Užitná plocha ve dvou podlažích pak 73 m2. Cena tohoto domu na klíč byla pouhých 1,5 milionu korun.

PĚT LOŽNIC VEDLE SEBE - Atypickému domu v pražských Nebušicích dominují čisté elegantní linie a použité materiály: sklo, beton, dřevo a železo. Zvenku i v interiéru převládají velké prosklené plochy v kombinaci s neomítnutým betonovým zdivem. Přesto je dům, který navrhl architekt Stanislav Fiala, velmi útulný, a především díky důmyslnému řešení také vysoce funkční. "Podoba domu se odvinula od požadavků majitelů - všichni společně i každý sám. Na svažitém pozemku tak vznikl dvoupodlažní dům s částečně zapuštěným přízemím. Tím se získal pohodlný nástup do domu s místem pro parkování dvou aut a průchod do hlavního vchodu. To vše je kryto dřevěnou pergolou. V patře se nachází v řadě pět ložnic," říká Stanislav Fiala.

DVA V JEDNOM Dům v Roudnici nad Labem od architekta Ladislava Lábuse je jakoby spojen ze dvou kvádrů. Jeden je zděný, druhý betonový. Na stavbu použil Lábus vesměs přírodní materiály - kámen, beton, lícové cihelné zdivo, dřevo a kov v přírodní barvě. "Hmota objektu je záměrně opticky redukována a zjednodušována dělením na dva materiálově odlišené objemy. Požadovaného výrazného propojení interiéru s exteriérem je dosaženo bohatě dimenzovanými okny i dřevěnými tesařskými prvky," říká architekt Ladislav Lábus.

OVÁL Z BETONU - Jedním z příkladů staveb pro rodinné bydlení 21. století je atypický dům z betonových tvárnic ve Zlíně od architekta Svatopluka Sládečka. Je postaven z progresivních materiálů - betonu a dřeva. Přední části dominuje velká prosklená plocha. Dům je koncepčně zajímavý -má oválný půdorys, proto v něm nejsou žádné rohy. Tím splnil autor přání investorů -malý dům bez zbytečného volného prostoru.

, ,