Dubaj má svou první operu. Vypadá jako malá arabská plachetnice

  • 6
Dubajská opera, ležící u paty nejvyšší stavby světa Burdž Chalífa, se připravuje na slavnostní otevření koncem srpna, jemuž dodá lesku slavný španělský tenorista Plácido Domingo. Stavbu, za kterou stojí developerská firma Emaar, navrhla britská společnost Atkins.

Dubajská opera vyrostla v části Downtown Dubaj na adrese Sheikh Mohammed bin Rashid Boulevard. Architektonicky výrazná stavba tvoří středobod oblasti Dubai Opera District, ve které chce developerská společnost Emaar postavit celou řadu náměstí s obchody, restauracemi, luxusními hotely a rezidencemi. K tomu chce přidat parky a další odpočinkové plochy.

Architekti plánují náměstí zastínit a celou oblast propojit chodníky a ulicemi. Město chce turisty i obyvatele přimět k trávení času venku na vzduchu a chodcům nabídnout krásnou atraktivní promenádu.

Dubaj, kde žijí většinou cizinci, má poměrně hustou kulturní scénu: pořádají se tu pravidelné koncerty arabských a západních hudebníků, je tu každoroční filmový festival a salon Art Dubaj věnovaný výtvarnému umění. Městu však chybělo velké operní divadlo, které by odpovídalo jeho ambicím.

V tomto kontextu se zrodil projekt Dubajské opery, jejíž forma je inspirována obchodní tradicí přístavního města. Její struktura se podobá dhau, malé arabské plachetnici, která se stále používá v regionální námořní dopravě.

Hlediště o 2 000 místech je variabilní. Může se díky velkému počtu pohyblivých podlah, stěn a stropů využívat jako divadlo, koncertní sál či prostor pro bankety a další příležitosti.

„Tato flexibilita umožňuje opeře hostit nejrůznější představení a akce, jako jsou divadlo, opery, balety, koncerty, módní přehlídky, konference nebo výstavy uměleckých děl,“ uvádí se na internetových stránkách opery.

V posledních desetiletích se Dubaj, která je zároveň jedním ze Spojených arabských emirátů, rychle změnila v centrum obchodu a kultury v srdci Zálivu a její stavební sektor přilákal obří investice ze zahraničí.

Kromě stavby Burdž Chalífa, která je vysoká 828 metrů, je v Dubaji mnoho extravagantních konstrukcí, jako jsou umělé ostrovy v podobě palmy nebo ostrovy reprodukující mapu světa.

Ve městě, kde se v roce 2020 bude konat světová výstava, žije téměř 2,5 milionu obyvatel, z velké většiny cizinců. Loni ho navštívilo více než 14 milionů turistů, které sem lákají luxusní hotely a zábavní parky. K turistickému ruchu přispívá velké letiště, které je pokud jde o počet mezinárodních cestujících první ve světě.

„Je to velmi vzrušující doba. To, co zde mnoha lidem chybělo, bylo centrum pro velké hudební představení,“ uvádí generální ředitel opery Jasper Hope, který dříve stál v čele Royal Albert Hall v Londýně.

„Je to ideální okamžik pro začátky Dubajské opery,“ soudí Hope a vyjmenovává přednosti města s infrastrukturou na mezinárodní úrovni, dynamickou ekonomikou a kosmopolitním obyvatelstvem.

Hlediště o 2 000 místech je variabilní. Může se využívat jako divadlo, koncertní sál či prostor pro bankety a další příležitosti.

Dosud se v Zálivu otevřela jen jedna opera, a to v roce 2007 v Ománu, jehož sultán Kábús je známý svou zálibou v klasické hudbě.

„Dubaj chce být jedním z nejlepších měst na světě, a proto musí nabízet totéž co Londýn nebo New York, včetně umělecké scény,“ prohlašuje Tala Badríová, ředitelka soukromého Centra pro hudební umění. Tato opera podle ní umožní Dubaji, aby pevně zakotvila na mezinárodní hudební scéně.

Dubajská opera zatím neuvede žádná vlastní představení, ale bude jistě inspirovat místní umělce. „Máme málo hudebních, tanečních a divadelních škol, ale budeme aktivně podporovat místní tvorbu,“ říká Hope.

Umění opery je arabské kultuře naprosto cizí. „Opera je vynikající myšlenka, ale když chcete dosáhnout úspěchu, musíte lidi vychovávat, aby jí rozuměli,“ soudí Tala Badríová.

První sezónu Dubajské opery zahájí 31. srpna slavný španělský tenorista Plácido Domingo. Na programu je také inscenace opery Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský a hudební komedie West Side Story.

,