Pod slovem dřevostavba se může skrývat pět typů domů.

Pod slovem dřevostavba se může skrývat pět typů domů. | foto: Helmut Dietrich

Druhy dřevostaveb. V čem se liší pět typů konstrukcí

  • 52
Může to být nápadná lidová roubenka vhodná jen do horských oblastí nebo moderní dům k nerozeznání od zděného. Pod slovem dřevostavba se může skrývat pět typů domů, které vypadají zcela odlišně, mají různé vlastnosti a také se jinak stavějí.

Montovaný ze sendvičových panelů

Celé stěny, stropy a střešní desky firma vyrobí v továrně a pak je na stavbě za pár dní smontuje. Panely připomínají sendvič - mezi dvěma vrstvami dřevoštěpkových desek nebo překližky je uložena izolační náplň, vše zpevňuje rám z masivu.

I montovaná stavba může působit jako moderní dům

Výhody: nízké ceny - začínají na milionu korun, rychlost výstavby - dům je hotový i za šest týdnů, možnost stavět za každého počasí, u šikmých střech nezabírají místo nosné trámy.

Nevýhody: omezená nabídka - zpravidla jen typové domy, vyšší náklady na dopravu z továrny, potřeba jeřábu na stavbě, stěny více přenášejí zvuky, při poškození vodou se musí rozebrat celé stěny.

Konstrukce z fošen či hranolů

Firma na stavbě nařeže fošny či hranoly a s využitím hřebíků a plechových spojek z nich postaví konstrukci na míru. Do husté dřevěné sítě se pak vkládá izolace, na závěr se stěny obkládají, a tím i zpevňují dřevovláknitými deskami, překližkou či sádrokartonem. Dřevěná konstrukce je schovaná ve stěnách.

Dřevostavba: konstrukce z fošen

Výhody: je možné vytvořit i složité tvary, dům může být na pohled k nerozeznání od dražšího zděného, stavba je lehká a celkem rychle postavená, uspoříte za dopravu, protože je možné pracovat s místním dřevem, není třeba těžká mechanizace, dobře se hodí na nízkoenergetické i pasivní domy.

Nevýhody: stavba je pracnější a pomalejší než u montovaného typu, cenu ovlivňuje dovednost tesařů.

Skeletový systém z trámů

Stejným způsobem jako krov z masivních trámů postaví tesaři celý dům, používají tesařské lepené spoje. Trámy se v interiéru nechávají viditelné, místo příček lze vnitřní prostor členit jen dřevěnými sloupy. Mezi trámy se vkládá izolace, zvenčí se dává obklad ze dřeva, někdy i z plechu či jiných materiálů.

Rodinný dům na louce

Výhody: zvláštní atmosféra díky viditelným trámům, jednodušší možnost přístavby, vhodné pro stavbu více podlaží.

Nevýhody: vyšší cena než u fošnových konstrukcí, tesaři musí více dbát na viditelné detaily, trámy někdy mohou později překážet při zařizování interiérů domů.

Roubenky a sruby

Celé zdi se skládají ze silných, vodorovně kladených trámů či kulatiny. Stěny se buď neizolují, nebo se izolace vkládá mezi zdvojené zdi. Kromě tradičních venkovských tvarů mohou mít domy i moderní vzhled.

Roubenka

Výhody: zvláštní atmosféra díky dřevěným stěnám, větší odolnost vůči vodě, lepší akustické vlastnosti než u lehkých dřevostaveb, stěny lépe vyrovnávají tepelné rozdíly.

Nevýhody: vyšší cena kvůli velkému množství kvalitního masivního dřeva, hodí se jen na venkov, je nutná údržba stěn, zdi se více pohybují při vysychání a vlhnutí dřeva, nehodí se na vícepodlažní stavby - trámy se postupně sesedají.

Panelová konstrukce z masivu

Nová technologie, při níž se dům skládá z předem vyrobených panelů z masivního dřeva. Nejčastěji dřevovláknitá izolace se na stěny šroubuje zvenčí. Zevnitř se dřevěná stěna nechává viditelná. Technologie se nejčastěji využívá na moderní tvary domů.

Panelová konstrukce z masivu

Výhody: příjemná atmosféra díky plnodřevěným stěnám, stavba je masivní a velmi pevná, hodí se i na vícepodlažní domy, stěny dobře vyrovnávají tepelné rozdíly, oproti roubenkám lze snáze dosáhnout moderního vzhledu a lepších izolačních vlastností, díky vzduchotěsnosti se hodí i na pasivní domy.

Nevýhody: vyšší cena kvůli masivnímu dřevu, vyšší náklady za dopravu a těžkou mechanizaci na stavbě.

,