Druh tmelu Příklad použití

- Široká nabídka tmelů na opravy zamotá hlavu i odborníkům Výrobci nabízejí nepřeberné množství tmelů, které se hodí k opravám v domě či bytě. Je však někdy problém rozlišit, který se na co nejlépe hodí.

V široké nabídce tmelů není jednoduché se zorientovat
Opravit v domě kdejakou spáru a trhlinu je zdánlivě jednoduché.  Stačí koupit v nejbližším specializovaném
obchodě tmel a pistoli, kterou se vytlačí z tuby, odborně nazývané kartuše, a díru prostě „přemáznout“. O to větší bývá překvapení, když se zjistí, že není tmel jako tmel a že příliš jednoduché recepty většinou nefungují.
Přestože se tmely kupované v takzvaných kartuších tváří dost univerzálně, má každý z nich jiné složení. Pokud se vzájemně zamění, nemusí správně fungovat. Jen některé tmely jsou totiž přetíratelné barvami, jen některé jsou určené i pro venkovní použití a jen některé je možné použít i na opravy v mokrém prostředí.
AKRYLOVÝ TMEL ZAKRYJE SPÁRY V INTERIÉRU
Asi nejběžnějším a nejvíce používaným tmelem je akrylový tmel, který se prodává za cenu kolem šedesáti korun za kartuši a vyrábí se v několika barevných odstínech od bílé přes šedou, hnědou a bronzovou až k černé. Hodí se do interiéru a používá se hlavně k zatmelení všech spár a trhlin v místech styku dvou různých materiálů. Je přetíratelný disperzními i akrylátovými barvami, takže po malování se nepozná, že se něco opravovalo.
Kdo například osadí nová okna od truhláře, může počítat s tím, že po čase bude mít v omítce kolem rámů trhliny, protože dřevo pracuje. Kroutí se také dřevěné parapety oken, pohybu přispívá také radiátor, který urychluje vysušování dřeva. Trhliny se také dělají často na přechodu mezi sádrokartonem a klasickým zdivem - zatímco příčka z cihel si časem trochu sedne, sádrokarton se ani nehne.
Zatímco běžným akrylovým tmelem se zakryjí trhliny ve styku dvou materiálů, na zatmelení spáry v omítce je výhodnější použít speciální akrylový štukový tmel, který je asi o dvacetikorunu dražší. Obsahuje však částečky písku, takže není zcela hladký, ale vytváří iluzi struktury omítky.
DO KOUPELNY JEN SANITÁRNĺ SILIKON
Druhou nejvíce používanou skupinou tmelů pro domácí použití jsou silikony, které jsou vodovzdorné. Lze jimi utěsnit spáry kolem van, umyvadel či sprchových koutů. Vyrábějí se v různých barevných odstínech, nejpoužívanější jsou transparentní, bahama a bílý silikon.
Do kuchyně je možné použít nejlevnější univerzální silikon, který se prodává asi za stokorunu za kartuši. Do koupelny a jiných prostorů, kde se předpokládá větší vlhkost, však odborníci doporučují použít spíše speciální sanitární silikon, který obsahuje protiplísňové fungicidní látky a běžné balení stojí asi 110 korun.
Tyto silikony se vyrábějí na bázi kyseliny octové, proto jsou agresivní vůči kovům. Kdo potřebuje tmelit například sklo do hliníku či jiného kovu, měl by však raději použít neutrální silikon, který nezpůsobuje oxidaci kovů.
Je mylná představa, že jednou zatmelené umyvadlo je zatmelené navěky. „Běžná životnost tmelů se pohybuje podle kvality tmelu mezi pěti a deseti lety,“ uvádí Luboš Kousal z firmy Den Braven. „Pak se silikon odstraní a tmelení se obnoví. Pokud však někdo použije nekvalitní tmel, který špatně odolává UV záření a který proto brzy zežloutne, musí celou proceduru opakovat i dříve,“ upozorňuje Luboš Kousal.
Starý silikon lze odstranit mechanicky, zbytky se potřou odstraňovačem silikonu. Ten se nechá působit podle síly vrstvy zhruba hodinu a pak se setře hadrem.
NA STŘECHU PATŘĺ „LEJNO“
Na střechu a vůbec do hrubé stavby se nejlépe hodí takzvané plastické tmely. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům a je možné je použít na vyplnění spár v betonu, dřevu, cihlách, ale i na zatmelení spár v klempířských lemech kolem komínů či atik. Proslulé a osvědčené medvědí lejno se odborně nazývá butylenový tmel, a 310 mililitrové balení se prodává zhruba za padesátikorunu. Na podlepování střešních šindelů či opravy střech i za vlhka se hodí nejlépe bitumenový tmel, který se prodává zhruba za osmdesát korun.
Tyto tmely by se neměly používat k zakrývání spár, které jsou menší než dva milimetry, protože by mohly rychle vyschnout a ztratit své elastické vlastnosti.
DO ZÁSOBY MENŠĺ BALENĺ
Není špatné mít v domě po ruce univerzální tmel, který se v případě nouze hodí prakticky na všechno. K tomu slouží buď speciální tmel na opravy, který utěsní jak beton či zdivo, tak i netěsnosti v okapech, drží i na asfaltu a střešních šindelech. Lze ho použít i za vlhka.
Tyto tmely „pro strýčka Příhodu“ však nemá cenu kupovat ve větších baleních, protože jejich životnost není nekonečná. Výrobci udávají rok, v praxi by možná bylo možné použít ho i po dvou letech, ale při delším skladování už nikdo nezaručí, že by po pokusu o otevření neputoval do koše. Proto velcí výrobci nabízejí i menší balení, například po 40 nebo 80 mililitrech.
Při skladování načatých kartuší je každopádně potřeba dodržet základní pravidla: špička se po práci musí utěsnit zašroubováním víčka, kdo ví, že tmel nebude například dva měsíce používat, měl by radši špičku odšroubovat, otvor v kartuši překrýt igelitem a pak špičku opět zašroubovat. Jen tak je možné se vyhnout postupnému vysychání a zatvrdnutí zbylého tmelu.
KARTUŠE MŮŽE BÝT POLOPRÁZDNÁ
V obchodech lze najít tmely všech možných výrobců. Pokud stojí vedle sebe v regále, může se někdo podivovat příliš rozdílné ceně totožného výrobku od dvou různých firem. Je pochopitelné, že každý výrobce stanoví cenu jinak, někteří
z nich se však snaží zaujmout také tím, že kartuš s tmelem neplní až po vrch, a nabídnou proto nižší cenu.
Univerzální kartuš je připravená pro naplnění 310 mililitry tmelu, lze se však setkat s tím, že výrobce plastovou schránku naplní třeba jen na 290 ml. Na první pohled se to nepozná
a zákazník, který si pozorně nepřečte obal výrobku, pak může za srovnatelnou cenu dostat tmelu méně.

Na co se použije který tmel
Druh tmelu Příklad použití
Stavbařský butylenový tmel vnější spáry panelových domů, tmelení skleníků,
dotmelení klempířských lemů, odolává vodě
Střešní bitumenový tmel přilnavost i na mokré povrchy, lepení střešních šindelů za studena,
opravy oplechování, odolává povětrnostním podmínkám
Akrylový tmel přetíratelný barvami, tmelení spár u rámů oken, parapety, rohové spáry sádrokartonových konstrukcí, pouze pro interiér
Silikon - akrylový tmel podobné použití, je určený i pro venkovní použití
Akrylový štukový tmel tmelení prasklin a spár v omítce, napodobí strukturu štuku
Tmel na opravy univerzální pro opravy a menší spáry v betonu i zdivu,
drží i na kovech, živičných lepenkách a asfaltu, použití i za vlhka
Univerzální silikon voděvzdorný, přilnavost na sklo, smalt, keramiku i kov, do kuchyně
Sanitární silikon podobné vlastnosti, přísady proti tvorbě plísní, pro vhké prostředí
Neutrální silikon podobné vlastnosti, nezpůsobuje však korozi kovů, bez zápachu


Správná pistole usnadní práci
Tmely určené pro domácí i profesionální použití jsou balené v kartuších jednotného tvaru. Aby se podařilo tmel vytlačit, vloží se nádobka do speciálních „kleští“, kterým se říká pistole. To proto, že postupným mačkáním „spouště“ se posouvá kovová tyč, která tlačí na dno kartuše podobně jako třeba u tuhých antirespirantů.
Pistole se prodávají v cenových relacích od padesátikoruny po několik set korun pro profesionální použití. Domácí kutil sice nemusí kupovat to nejdražší, odborníci však upozorňují, že mechanismus nejlevnějších pistolí  začne po čase prokluzovat. Zvláště tehdy, když se počítá s tím, že se tmel bude používat i několik měsíců po otevření, a nebude proto už tak tvárný, by měli zákazníci kupovat pistoli, jejíž vytlačovací trn nebude hladký válcový, ale bude mít tvar šestiúhelníka.

Do koupelny se použije sanitární silikon s přísadou protiplísňových fungicidů

Opravit v domě kdejakou spáru a trhlinu je zdánlivě jednoduché. Stačí koupit v nejbližším specializovaném obchodě tmel a pistoli, kterou se vytlačí z tuby, odborně nazývané kartuše, a díru prostě „přemáznout“. O to větší bývá překvapení, když se zjistí, že není tmel jako tmel a že příliš jednoduché recepty většinou nefungují. Přestože se tmely kupované v takzvaných kartuších tváří dost univerzálně, má každý z nich jiné složení. Pokud se vzájemně zamění, nemusí správně fungovat. Jen některé tmely jsou totiž přetíratelné barvami, jen některé jsou určené i pro venkovní použití a jen některé je možné použít i na opravy v mokrém prostředí.