Dřevu stačí voňavý vosk

Profesionálně vyrobený nábytek má své výhody, ale člověk na něj není nikdy pyšný tolik, jako třeba na židli či stolek po babičce, kterou si sám opravil a natřel. Ale čím?

Mnoho kutilů, ale i výrobců se dnes už zříká klasických laků a dávají přednost napouštění dřeva olejem a voskovou emulzí. "Například v ložnicích je tato úprava ideální, protože se zde tak udržuje přirozené klima," tvrdí Martin Koblížek z firmy NATIV styl, která má s tímto způsobem úpravy bukového dřeva mnohaletou zkušenost. "Dřevo dýchá a takzvaně stále žije, zatímco pod lakem je ,mrtvé'. Přitom jej stačí jen napustit olejem obsahujícím přírodní látky - například fermež, teakový či lněný olej - aby minimálně přijímalo vodu a zvýraznila se léta. Navrch pak přijde vosková emulze, která sice uzavře olej, ale dřevo stále dýchá. Nábytek pak stačí občas vyčistit vhodným přípravkem. Nám se nejlépe osvědčilo mléko Pronto." Vedle pocitu, že člověk bydlí v "živém" prostředí, má tato úprava dřeva i další výhody. Při případném poškození stačí dřevo přebrousit, zatímco u laku je nutné dostat všechno kompletně dolů a celý kus přelakovat. Mnozí rodiče například lakují borovicový dětský nábytek, aby byl odolnější vůči neopatrnému zacházení ze strany jejich potomků. Jenže pak stačí drobný úder, třeba autíčkem o desku stolu, lak praskne a časem se pod lak dostane prasklinkami voda. Dřevo v poškozeném místě rychle zčerná. Do kuchyně a koupelen by však Martin Koblížek doporučil jiné úpravy, protože zde bývá hodně vlhko, ale jde o individuální záležitost a podmínky. Pokud se vám nelíbí přírodní barva dřeva a toužíte po barevném nábytku, nemusíte se zříkat ani barev, ale ani voskové úpravy. Stačí použít barevné mořidlo a pak vosk. Například IKEA nyní nabízí 375mililitrové balení barevných mořidel za 49 korun a 750mililitrové balení vosku za 299 korun. Vosk je vhodný jak pro buk, tak i pro smrkové dřevo. "V poslední době je mezi zákazníky velký zájem o komody a skříně z řady Natur, která se vyrábí ze smrkového dřeva bez povrchové úpravy," tvrdí Jana Forejtarová z firmy Gazel, jednoho z největších tuzemských výrobců smrkového nábytku. Oblibu samozřejmě zvyšuje nízká cena například komody Natur stojí od 2250 do 3350 korun - ale také to, že tuzemský zákazník si sám rád rozhoduje o tom, jak bude jeho nábytek vypadat. Výrobce mu tuto situaci usnadňuje i tím, že k nábytku nabízí možnost zakoupit včelí vosk nebo mořidlo ve třech barvách. Zatímco 375mililitrové balení vosku za 310 korun vystačí na tři až čtyři metry čtvereční plochy, totéž množství mořidla vyjde na 190 korun. Natřete s ním pět až šest metrů čtverečních.

Kutilovi lze odpustit nedokonalost

Pro ty, kterým vosk a fermež nevyhovují, jsou další možností vodou ředitelné laky. Domácí kutilové je mají v oblibě už proto, že při práci s nimi se byt nepromění v zapáchající chemickou továrnu. Ani ony však nejsou bez chyby. "Při nanášení, ať již štětcem nebo válečkem, dlouho zasychají a navíc zvedají dřevní vlákna, povrch proto není tak dokonalý," vysvětluje Libor Drkoš z firmy Drkoš Interiéry z Loštic, "pro kutily však určitě stačí, já osobně bych doma vodou ředitelné barvy použil také. Perfekcionisté mohou nábytek několikrát přebrousit a pak přelakovat, aby byl povrch dokonale hladký, ale myslím, že pro radost z vlastní práce a výsledku je to zbytečné." To, že tuzemští výrobci nábytku pro konečnou úpravu nábytku vodou ředitelné barvy příliš nepoužívají, není v tom, že by nebyly dost kvalitní, ale v náročném použití. V průmyslové výrobě, kde se barvy stříkají, se totiž musí dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Jejich zabezpečení ovšem vyžaduje velké finanční nároky. Při takzvaném rozprachu se totiž uvolňují konzervační činidla, která jsou karcinogenní. Při nanášení štětcem toto nebezpečí nehrozí. Libor Drkoš kutilům, zvláště těm začínajícím, příliš nedoporučuje nitrocelulózové laky nanášené štěci. Velmi rychle zasychají a případné chyby jsou snadno viditelné. "Tyto laky vám nepomohou ani zpevnit povrch měkkého dřeva," vysvětluje jeden z omylu začínajících kutilů, "v lacích jsou totiž takzvané kohezní síly, které drží - zjednodušeně řečeno částečky laku k sobě, a adhezní síly, jejichž pomocí lak přilne na povrch. Nitrolaky nemají příliš mnoho adhezních sil, a tak když časem klepnete něčím třeba na povrch stolu, kus laku vám odpadne."