Dům nabízí ve dvou podlažích dispozici 5 + kk

Dům nabízí ve dvou podlažích dispozici 5 + kk - Dřevostavba | foto: Domesi

Dřevostavby: šance rychle a levně bydlet

  • 35
Nízkoenergetické dřevostavby lákají stále víc zájemců. Představují zajímavou alternativu klasických zděných staveb, rychlost "suché“ stavby bez tzv. mokrých procesů je sotva pár týdnů. Ekologický materiál nabízí neuvěřitelnou tvarovou pestrost. Teď přibyl i cenově dostupný design.
V roubenkách a hrázděných domech žijí v některých oblastech lidé už po staletí. Moderní dřevostavby jdou jinou cestou – používají se sendvičové panely, fošnové konstrukce nebo skeletový systém, kdy se z lepených trámů postaví celý dům.

V interiéru zůstávají většinou viditelné, zvenčí se po přidání izolace zakrývají dřevem, ale i fasádami z jiných materiálů.

Všechny typy mají mnoho společného. K hlavním přednostem patří třeba snadné – v porovnání se zděnými stavbami - úpravy v interiéru. To oceňují hlavně mladé rodiny, kde se mění počet osob i potřeba prostoru poměrně rychle.

Terasa před domem nabízí zvětšení

Terasa před domem nabízí možnost rozšíření

Důraz na design zatím nebyl u typových domků tolik znát, ale i to se mění. Současná situace na trhu si také řekla o snížení nákladů na stavbu i provoz. Tomuto trendu odpovídá i poslední novinka na trhu, nízkoenergetický rodinný dům Futura.

Ten lze totiž pořídit už kolem 1 500 000 korun (hrubá stavba s fasádou), kompletní realizace na klíč přijde na necelé tři miliony.

Proč dřevostavbu

Architekti se shodují v tom, že dřevěná sendvičová konstrukce je ideální pro úsporu provozních nákladů, tedy pro nízkoenergetické či pasivní domy. Vstupní náklady však lze ušetřit i volbou typového domu.

"Chtěli jsme nabídnout jednoduchý, ale zároveň elegantní dům, který si každý upraví podle svých představ a potřeb, aniž by rezignoval na moderní design nebo kvalitní architekturu,“ tvrdí Michal Kříž z firmy Prodesi.

Ta se specializuje na dřevostavby již řadu let, ale zatím výhradně na individuální návrhy, na které nemohli dosáhnout všichni zájemci.

Každý si může zvolit svou barevnou kombinaci fasády

Každý si může zvolit svou barevnou kombinaci fasády

"Právě pro ně typový domek vznikal. Protože si každý může vybrat  barvu fasády, stínění nebo střešní krytiny, může pokaždé vzniknout zcela individuální dům,“ říká Michal Král.

Mnohaleté zkušenosti tak přivedly architekty z Prodesi a Domesi (realizační firma) k návrhu designového jednoduchého domu Futura pro 4 až 5 osob, s dispozicí 5+kk a užitnou plochou kolem 111 m2.

V přízemí je vedle obytné místnosti ještě jeden pokoj (pro hosty, pracovna, herna apod.), dále sklad a koupelna s WC a sprchovým koutem. Nechybí dnes tolik žádané spojení se zahradou díky terase.

V patře jsou na jedné straně situovány dětské pokoje, jejichž případným jednoduchým sloučením vznikne místnost o ploše 20,5 m2. Ložnice rodičů má samostatnou šatnu a přímé propojení do koupelny. 

Obytná místnost počítá se spojením kuchyně a obýváků s přímým vstupem na terasu před domem

Obytná místnost počítá se spojením kuchyně a obýváku s přímým vstupem na terasu před domem

"Jestliže si klient vybere řízené větrání s rekuperací, dům dosáhne na nízkoenergetický standard, kdy roční měrná potřeba tepla na vytápění nepřesáhne 50 kWh na metr čtvereční za rok,“ tvrdí Michal Kříž.


Parametry součinitele prostupu tepla U (W/m².K) jsou:

Stěna – 0,21 se započtením tepelných mostů v místě řeziva       
Střecha - 0,18 se započtením tepelných mostů v místě řeziva
Podlaha na terénu – 0,3


Čím v dřevostavbě topit

Dům Futura lze vytápět několika systémy, záleží na přání klienta. Díky nízkým tepelným ztrátám domu a kompaktnímu tvaru je možné zvolit kombinovaný systém krbová kamna a elektrické přímotopné konvektory.
 
Roční náklady na vytápění pak podle tvrzení firmy nepřesáhnou 20 000 korun (8 000 za dřevo a 12 000 Kč za vytápění a ohřev teplé užitkové vody). Náklady za vytápění lze ještě snížit asi o 20 procent. To v případě, že se použije řízené větrání s rekuperací.

Pak už dům splňuje hodnoty kladené na nízkoenergetický dům. Další úspory lze dosáhnout využitím invertorového klimatizačního systému napojeného na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch.

Tím se získá i možnost dochlazení a samozřejmě vytápění přibližně s třetinovými náklady oproti přímotopům i komfortní regulace prostřednictvím dálkového ovládání a rychlé vytopení prostorů. U této varianty je návratnost investic samozřejmě výrazně delší. 

Dům by měl postačit pro 4 až 5 osob

Dům by měl postačit pro 4 až 5 osob


Výzva

Vzhledem k situaci na trhu s nemovitostmi budeme průběžně upozorňovat na cenově i architektonicky zajímavé projekty.

Řada architektů totiž na současnou situaci zareagovala. Bude jistě zajímavé porovnat jejich přístupy a řešení.

Máte-li i vy zajímavý tip, ozvěte se na e-mailovou adresu: bydleni@idnes.cz.