Rodinný dům v Tuchoměřicích. Kamenná zeď, tvořící konstrukční oporu a ochranu

Rodinný dům v Tuchoměřicích. Kamenná zeď, tvořící konstrukční oporu a ochranu před nepříznivou světovou stranou, vytváří přirozenou hranici pozemku a zároveň umožňuje jeho účelné využití. Návrh: K. Böhm a I. Veselá. | foto: archiv Ama invest

Líbivá dřevěná fasáda na domě není dřevostavba. Je to trik na klienty

Loftové byty, zelené střechy a zajímavé rodinné domy. Na ně se specializuje architekt Karel Veselý z projekční kanceláře Ama Invest. "Snažíme se vytvořit dům vztažený ke svému okolí a krajině, dům respektující omezenost energetických a surovinových zdrojů a dům odrážející potřeby svých obyvatel," prohlašuje.

Rodinný dům v Tuchoměřicích, který jste realizovali, byl nominován na titul v soutěži Stavba roku 2010. Co je na něm podle vás výjimečného?
V této stavbě se odráží náš pohled na to, jak má vypadat dům v příměstské krajině a jak má být formován. Snoubí se v něm několik principů, které prosazujeme víceméně na všech stavbách s větším či menším úspěchem. Snažíme se vytvořit dům vztažený ke svému okolí a krajině, respektující omezenost energetických a surovinových zdrojů a odrážející potřeby svých obyvatel.

Co jsou gabiony

Gabiony jsou drátokamenné koše tvořené drátěnou konstrukcí, která je chráněná povlakem zinku a hliníku. Konstrukce s oky je vyplněna kameny.

Terasa. Kámen a dřevo spolu s ozeleněnou střechou napomáhají splynutí

V tomto případě vznikla dřevostavba otevřená směry, kde to je energeticky výhodné, a naopak chráněná gabionovou zdí z nepříznivé strany, pouze s průzorem, který poskytuje výhled na tuchoměřický zámek. Kompozičně je dům formován jako moment v krajině a tento princip je podpořen i materiálově. Celý objekt je energeticky úsporný a kvalita vnitřního prostoru je posílena světlem, které prostupuje velkými střešními světlíky, zelenou střechou a vnitřními atrii. Ta umožňují obyvatelům zcela soukromý prostor v exteriéru s principem: vidím ven, ale není vidět dovnitř.

Použili jste tu gabiony, to není úplně běžný materiál v souvislosti s rodinnými domy. Jak jste k nim dospěli?
Gabiony jsou nápadem kolegy Karola Böhma, který společně s Ivou Veselou viděl v této konstrukci možnost dům spojit s krajinou a vytvořit v jistém slova smyslu průsvitné zastínění, jež se nakonec osvědčilo.

Součástí domu je i zelená střecha. Jak finančně nákladné je to řešení? Vyžaduje taková střecha náročnou údržbu?
Možná panuje mezi lidmi představa o finanční nedostupnosti zelené střechy, ale není tomu tak. Tato střecha přináší poměrově značné výhody oproti malému cenovému navýšení. Při vhodném projekčním řešení to mohou být procenta, horní hranici vnímám v nárůstu o 20 procent. Údržba takové střechy souvisí s tím, čím je osázená. Pokud je porostlá rozchodníky, je třeba ji navštívit dvakrát ročně. Čím víc se ale snažíme přiblížit zahradě, tím náročnost na servis stoupá. Já jsem použil zelenou střechu hned na první rodinný dům do Miškovic, který jsem navrhoval po škole před deseti lety, a od té doby se pravidelně objevuje v našich projektech. Největší zelená střecha v Praze patří loftové nástavbě nad klasickým činžákem a najdete ji v Holešovicích. Projekt pochází z našeho ateliéru a investor je v současnosti spokojený, že se přiklonil k tomuto řešení.

Půdní nástavba. Zelená terasa se zavlažovacím systémem poskytuje svým obyvatelům příjemný pobyt s výhledem na Prahu. V jejím středu je navržen designově pojednaný bar s promítacím plátnem.

Právě realizujete rodinný dům v Černošicích. Jedná se o celkem složitou dřevostavbu, jak vypadá její materiálová skladba?
Základ konstrukce tvoří zateplená dřevěná kostra vynesená ze Steico nosníků na železobetonovém podstavci. Zvenčí je opláštěná designovým obkladem z fasádních desek a zevnitř opatřena hliněnými omítkami, které snad nejkvalitněji ze známých materiálů vyrovnávají vlhkostní poměry v interiéru a dotvářejí příznivé klima. V minulosti se na venkově používaly vepřovice, což jsou cihly z nepálené hlíny zpevněné plevami, pak se na tento materiál pozapomnělo a dnes ho objevujeme a znovu se učíme ho používat. Rád s nadsázkou říkám, že pokud máte problémy se spánkem, zajděte do takového domu z vepřovic a uvidíte ten zázrak.

Jaké přednosti vidíte obecně u dřevostaveb oproti klasickým zděným domům?
Možná vás překvapím, ale nevyzdvihoval bych jeden konstrukční typ domu nad druhý a nechci obecně formulovat principy, které by upřednostňovaly dřevostavby oproti zděným konstrukcím. Výhoda toho či onoho řešení se začíná projevovat vždy v úvahách nad konkrétním řešením domu, pro konkrétní místo a konkrétní obyvatele. Navíc pod pojmem dřevostavba si představuji především nosnou konstrukci domu ze dřeva, avšak mnozí si tento pojem dnes spojují s dřevěným obkladem zvenčí. Mimochodem tuto líbivou fasádu, která udělá hezký jakýkoliv dům a je trendem dnešních dnů, vidím jako malý podvod architektů na uživateli, protože pohled na takové domy po pár letech bývá velmi smutný. Dřevo nekompromisně degraduje, nebo údržba či výměna stojí uživatele nepřiměřeně velké úsilí. Sice se dají použít technologie, které toto dokáží vyřešit, ale ty jsou investičně náročnější a v reálu je lze vidět zřídka kdy.

Fotogalerie

Vaše společnost vytvořila ucelený systém dřevostaveb spojený se značkou Wooply. Co konkrétně značka nabízí?
Wooply nabízí zkušenosti s dřevostavbami naší společnosti. Stále nízká průměrná úroveň stavebnictví v naší republice, zvláště u malých objektů, nás vedla k vytvoření tohoto uceleného řešení. Je to systém pohybující se ve škále od stavebnice, kterou si může klient sestavit sám, až po dodavatelský režim, kdy vyprojektujeme na míru dům a zároveň ho realizujeme. To je v současné době případ rodinného domu v Černošicích.

Pracujete i na zakázkách loftových bytů. Představují pro vás speciální výzvu? Navíc klient, který si takový byt pořídí, je určitě ochoten investovat nadstandardně i do jeho zařízení včetně materiálů na podlahy, stěny, schodiště.
Loftové byty, většinou víceúrovňové, nabízejí takovou dynamiku vnitřního prostoru, která se dá srovnat jen s opravdu velkými vilami. Navíc umožňují často krásné výhledy a přitom jsou pevně zakotveny v husté městské struktuře. Takže představují všechny výhody, které z toho plynou. V minulosti jsme vytvořili loftové prostory se zimními zahradami v samotném středu bytu, se zahradami na střeše s barem a malým kinem, skleněnými balkony či se členěním zcela nezvyklým a odrážejícím přesné potřeby obyvatel. Samozřejmě často netradiční a nové materiály a konstrukce doprovázejí celkové řešení a to platí u projektů minulých i současných, které se zanedlouho budou realizovat.

Kromě bytů a rodinných domů navrhujete i veřejné prostory, jako například interiér Ministerstva informatiky nebo zákaznické centrum společnosti Hochtief na Andělu. Je to svobodnější práce?
My pracujeme jen na takových zakázkách, které nabízejí značnou míru svobody danou důvěrou ze strany zákazníka, ať se jedná o jakýkoliv typ stavby. Což vede někdy i k poděkování si s klientem za vzájemný čas po třetí schůzce v případě, kdy vzájemná chemie nezapůsobí (smích). Ale architektura stojí za to, nedělat příliš velké kompromisy.

Další zajímavé články najdete v časopise Domov.