Bungalov 135 je vhodný pro bezbariérové i nízkoenergetické bydlení, od 2 341 000 Kč.

Bungalov 135 je vhodný pro bezbariérové i nízkoenergetické bydlení, od 2 341 000 Kč. | foto: ELK

Dřevostavbu postavíte rychle, vzhledem se přizpůsobí svému okolí

  • 105
Potřebujete rychle postavit rodinný dům? Určitě nezapomeňte na dřevo. Tradiční přírodní materiál a současné technologie jsou dokonalým spojením, které má budoucnost. Moderní dřevostavba dovoluje brzy a pohodlně bydlet.

Pro někoho představuje dům ze dřeva letní provizorium či těžkopádný srub. Při hodnocení moderní dřevostavby je však nutné odpoutat se od tradice českého chataření. V sousedním Německu a Rakousku je ze dřeva postaveno až 15 procent domů.

Výhody

  • elegantní, čistá a jednoduchá architektura
  • pohodlné bydlení a příjemné vnitřní klima
  • ekologická výstavba ze zdravotně nezávadných materiálů
  • krátké termíny bez mokrých procesů, možnost stavění po celý rok i za velmi nízkých venkovních teplot
  • poměrně nízká cena, vhodné pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu
  • možnost recyklace dřevěné konstrukce, minimální přesun materiálů, montáž na místě

Obava z příliš venkovského vzhledu také není na místě. Architekt má možnost nezávisle na vnitřní dřevěné nosné konstrukci navrhnout model, který bude slušet krajině, nebo se zařadí do městské ulice. Může vytvořit nízký bungalov i patrový dům.

"Dřevostavby jsou optimální svou velikostí i ohleduplností k životnímu prostředí. Obor vnímáme jako nový životní styl. Navrhujeme stavby, u nichž jsou v rovnováze architektura, design, technická vyspělost i úspory energií. Výhody úsporného a ekologického stavění považujeme za přirozenou část výstavby, aniž bychom patřili mezi zaryté ekology," uvádí architekt Pavel Horák zel společnosti Prodesi.

Předsazená dřevěná stínicí fasáda v létě brání přehřívání domu (Domesi).

Architekt nechal v interiéru přiznané trámy (Domesi).

Dvakrát čtyři je…

Nejrozšířenějším konstrukčním systémem používaným pro moderní dřevostavby převzatým z USA je takzvaný Two by Four (profil dřevěných prvků 2 × 4 palce, zhruba 2 × 10 cm). Systém funguje po celém světě i v rozdílných klimatických podmínkách.

Z dřevěných prvků postavená kostra svislých stěn, stropů i krovu je následně vyplněna tepelnou izolací a překryta oboustranným pláštěm. Dřevěné domy jsou proto poměrně lehké, často je jim vyčítána menší akumulační schopnost oproti zděným stavbám. Když však v dřevěném domě zatopíte, máte v něm skoro okamžitě teplo.

"Dřevostavba může mít stabilní vnitřní prostředí, ale volba materiálů a doplňkových konstrukcí musí být promyšlená. Běžně se dnes používá podlaha vylitá ze sádrové hmoty, anhydritu. Akumulaci tepla vylepší hliněné omítky či zdvojení obkladových desek ze sádrokartonu, v neposlední řadě vestavěná akumulační stěna, která má i konstrukční funkci," radí architekt Vladimír Balda.

Patrový EP 134 splňuje kritéria energeticky vyspělé a úsporné pasivní výstavby, od 2 987 500 Kč.

Dřevostavba, jejíž cena se při individuálním návrhu domu 4 + 1 pohybuje okolo tří milionů, působí jako "jednoduchá skládačka". K dokonalému výsledku je však nezbytné spojit znalosti a zkušenosti architekta i spolehlivé prováděcí firmy. Raději nestavte svépomocí, kvůli neznalosti věci by se vše mohlo značně prodražit.

Měli byste vědět

  • Dřevostavba je z hlediska požáru bezpečnější než zděná stavba s ocelovými prvky (například ve stropech). Dřevo ohoří a na povrchu se vytvoří zuhelnatělá několikamilimetrová vrstva, jež brání hoření a konstrukční pevnost se snižuje pomalu. Teplem zahřátá zatížená ocel se deformuje a dům se rychleji zhroutí.
  • Dřevostavba lépe "zvládne" i povodně. Když je dům zatopený, z vnitřní strany snadno rozeberete stěnu, vysušíte izolaci, stěnu opět uzavřete a můžete bydlet. Zděnou stavbu se podaří vysušit často až po několika letech.
  • Konstrukce obvodových stěn na bázi dřeva mají při srovnatelné tloušťce lepší tepelně izolační vlastnosti než zděné konstrukce.
  • Subtilní obvodová konstrukce uspoří plochu – na třech metrech běžného obvodového zdiva ušetříte použitím moderní dřevostavby až 1 m2 užitné plochy – pro průměrný rodinný dům je to pokoj navíc.

Úspory pro budoucnost

"Troufnu si říci, že v delším časovém horizontu vám dřevěný dům přinese větší komfort zdravého bydlení za celkově nižších provozních nákladů. Dobře postavený dům totiž ušetří výdaje za energie," je přesvědčen Jan Řezáč, ředitel Nadace dřevo pro život.

Dřevostavba a její konstrukční systém doplněný izolací umožňuje pružně reagovat na vaše požadavky a představy o vnitřním klimatu. Projektantovi zase otevírá možnost využít veškeré principy nízkoenergetické a pasivní výstavby.

Rozhodnete-li se pro tento energetický standard, počítejte s tím, že dobře utěsněný a zaizolovaný dům není jedinou zárukou úspěchu. Architekt musí v návrhu zohlednit orientaci domu ke světovým stranám, vybrat kvalitní okna a vyřešit vytápění. Podle odborníků i dobrých zkušeností uživatelů je optimální technologií pro úsporné vytápění i zdravé vnitřní prostředí rekuperační jednotka a systém řízeného větrání. K ohřevu vody lze využít solární kolektory.

Largo 147, Top dům roku 2010, od 2 450 000 Kč

Bydlení do měsíce

Montované typové domy z lehkých stěnových panelů na bázi lehké prefabrikace dřeva se dnes rovněž řadí k dřevostavbám, i když procento masivního dřeva v konstrukci domu je nižší. Vícevrstvé sendvičové panely jsou díky moderním technologiím a automatickým výrobním linkám dokonale přesné, a proto i kvalita dokončovacích prací v domě je vysoká.

Dřevěné "prefabrikáty" už mají finální úpravu povrchu, zabudované veškeré vnitřní rozvody či osazená okna a dveře. Výrobci vám garantují cenu, která například u společnosti ELK u modelu Praktic začíná už od 1 326 000 korun.

Dalším plusem je záruka na konstrukční systém a krátké termíny výstavby v jakémkoliv ročním období. Do domu na klíč se můžete nastěhovat už za pouhých dvacet dnů.

"Montáž trvá pět dní, a tak jediným zpožděním pro investora je někdy zdlouhavý proces získávání stavebního povolení," dodává Michal Hamerník ze společnosti ELK. Stejně jako individuálně navržené dřevostavby i montované domy splňují parametry energeticky úsporných staveb s možností využití nejmodernějších systémů vytápění.

Více se dočtete v časopise Bydlení č. 3/2011.