Pozemek je poměrně úzký a ne právě velký.

Pozemek je poměrně úzký a ne právě velký. | foto: Martin Zeman

Kůlnu na přespání nahradil bungalov. Za dva týdny bylo hotovo

  • 30
„Na začátku byla zahrada. Martinova rodina v ní trávila víkendy už dlouhá léta. Pod velkým smrkem stála dřevěná chata, spíš taková kůlna, do které se voda nosila od pumpy. Vše vyřešila stavba bungalovu,“ popisuje majitel cestu k dřevostavbě.

O dispozicích domu jsme měli jasno celkem rychle. Chtěli jsme bungalov s velkou terasou, prostorným obývákem, malými pokoji a hlavně hygienické zázemí. Tak jsem požádal architekta, aby zakomponoval rovnou koupelny dvě.

Zároveň jsme si přáli, aby dům byl minimálně otevřený do ulice a naopak velkoplošně navázal na zahradu. A když říkám velkoplošně, mám na mysli otevřenou, respektive průchozí celou stěnu obýváku. Zatím tu totiž trávíme jenom víkendy a kontakt se zahradou chceme mít těsný.

První oříšek k řešení přišel záhy. Náš osmatřicetiletý smrk a jen o něco mladší rododendron neměly v kompozičním pojetí zahrady proti jabloním konkurenci. V záměru novostavby ale byly tak trochu překážkou.

Pozemek je poměrně úzký a ne právě velký. Museli jsme tedy volit. Vyhrál rododendron, a to doslova. Jelikož bylo riskantní tak vzrostlý keř přesazovat, byl dům nakonec navržen právě s ohledem na něj tak, že jej architekt zakomponoval do prostoru polouzavřeného atria.

Dům je tedy ve tvaru „L“ a ze všech oken a dveří směřuje pohled právě na keř. Dlužno dodat, že když kvete, je to opravdu nádherný výhled z domu. Náš smrk sice prohrál, ale konec měl pěkný. Věnovali jsme ho obci jako vánoční strom s tím, že si ho na Tři krále vezmeme zpět.

Ještě dnes s ním topíme. Máme totiž v obýváku kromě podlahového topení i na zakázku vyrobená kachlová kamna. Vím, že to asi není běžné, ale my z nich máme radost.

Chovají se báječně. Popravdě mnohem lépe než stěny. Izolace funguje výborně, v létě je tu klima příjemné stejně jako v zimě, ale nemůžu si pomoct, pořád mám pocit, že klasický stavební materiál bych snášel lépe. Je to jen v pocitové rovině, nemám na mysli nic konkrétního. Prostě si asi na život v dřevostavbě člověk musí zvyknout.

Nám šlo hlavně o to, aby dům stál rychle. Skoro jsem tomu nechtěl věřit, ale firmě stačily na výstavbu našeho „paneláku“ (dům je z panelů) pouhé dva týdny.

Den dřevostaveb

Majitelé zvou na návštěvu

V sobotu 8. října 2016 proběhne po celé ČR v době od 10 do 18 hodin Den dřevostaveb. Podrobný program a seznam otevřených domů členů Asociace dodavatelů montovaných domů najdete od 20. 9. 2016 na www.dendrevostaveb.cz.

Ano, jsou to sice jen dvě kostky, ale máme v domě pár ne právě běžných prvků. Třeba okno nebo přesněji oboustranně posuvné dveře, spojující obývák s terasou, mají sedm metrů délky. Jde o složitější detail, ale účinek je maximální, protože ze sedačky nebo od jídelního stolu má člověk prakticky panoramatický výhled.

Nebo v jedné koupelně máme střešní okno. Ne jako doplněk k vertikálnímu oknu, ale pouze toto střešní. Podotýkám, že bungalov má plochou střechu. Jinak ovládání domu je centralizované: topení, světla, žaluzie, bezpečnost, ale to už je asi dnes běžné.

Zajímavě řešené jsou i vnitřní rolety na oknech do ulice. Vidíte zevnitř ven, ale obráceně jsou neprůhledné a ještě stíní slunce. A nesmím zapomenout na centrální vysavač. Ne jenom proto, že jsem chlap a uklízení mě nebaví. Ale tenhle „pomocník“ mi přijde prostě skvělý.

Technické parametry

  • Zastavěná plocha: 162 m2
  • Užitná plocha: 137 m2
  • Spodní stavba: základová deska bez podsklepení
  • Konstrukční systém: prefabrikovaný panel
  • Tepelná izolace: obvodová stěna kamenná minerální izolace + dřevovláknitá izolace, střecha - minerální kamenná vlna + spádové klíny EPS
  • Fasáda: silikonová systémová fasáda
  • Střešní krytiny: PVC fólie
  • Okna: kouřové trojsklo Alu Reynaers CS 86 HI, žaluzie Hunter Douglas
  • Podlahy: dlažba
  • Teplo: teplovodní podlahové topení s elektrokotlem, ohřev TUV bojlerem, větrání s rekuperací
  • Skladba stěny (směrem zevnitř): konstrukční deska RIGISTABIL 12,5 mm + instalační předstěna 40 mm + tepelná izolace 40 mm + sádrovláknitá deska Rigidur HSD + tepelná izolace ve skeletové rámové konstrukci 160 mm 60/160 mm + izolační dřevovláknitá deska INTHERMO 60 mm + podkladová armovaná omítka 7 mm + strukturovaná omítka 2 mm
  • Celková tloušťka stěny: 29,5 cm
  • Součinitel prostupu tepla U stěnou: 0,18 W/m2K
  • Realizace: Alfahaus, 2013

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman,www.datelier.cz.