Černá dřevostavba Borůvka stojí na pilířích z betonu a umí překvapit

  • 43
Mladí manželé Charlie a Sofie Anderssonovi s dvěma dcerkami našli nový domov na stockholmském předměstí Nacka. Zde si na slunném pozemku obklopeném borovicemi nechali postavit černou dřevostavbu. Vilu Borůvku jim navrhlo švédské architektonické studio pS Arkikektur.

Parcela leží na konci obyčejné satelitní ulice, na dohled od již postavených řadových domků a moderních vilek. Obyvatelé mají všechny služby a potřeby k dispozici. Anderssonovi se do lesní parcely se starou chatou okamžitě zamilovali. Bydleli jen o několik ulic dál, v malém typizovaném dvojdomku.

Lokalitu opustit nechtěli. Našli si zde přátele a zvykli si na venkovský život. Snili o novém komfortním domě, ve kterém bude všechno přesně podle jejich představ a potřeb. Chtěli bydlet v moderním a světlém domě s vysokými stropy, který bude souznít s přírodou, ale nebude připomínat nic tradičně rustikálního.

Starou chatu zbourali a oslovili hlavního architekta stockholmského studia pS Arkikektur Petera Sahlina s přáním, aby byl dům jednoduchý a jednoúrovňový.

Dům o rozloze 170 metrů čtverečních stojí na nejvyšší skalce, odkud je nejlepší výhled do lesů. Stavba zcela respektuje nerovnosti parcely, proto stojí na betonových pilířích. V okolí domu je lesní mýtina, kameny i keříky borůvek, které daly místu poetické jméno Borůvka.

Interiér domu s černou slupkou překvapí každého, kdo do něj vkročí: otevře se mu zcela kontrastní, maximálně prosvětlený, ostře bílý prostor. V průchozím domě jsou za sebou umístěné společné prostory, dětské pokoje a ložnice rodičů, ze které je velkolepý výhled do lesa.

Z pokojů lze vystoupit na prosluněnou jižní dřevěnou terasu, kde má rodina naprosté soukromí. Příjemným bonusem je galerie se skleněným zábradlím, ve které je odpočinková zóna. Díky prosklení není nikdo na galerii rušen, přesto neztrácí kontakt s děním v kuchyni a obývacím pokoji.

V bílém interiéru nejsou žádné zbytečnosti. Solitérní nábytek je záměrně v jasných barvách, jako je červená, žlutá a odstíny zelené. Nechybí ovšem ani doplňky v neutrální černé a šedé, barvami oplývá i dětský pokoj dvou dcer, Ebby a Matildy.

Z ložnice rodičů je velkolepý výhled do lesa.

Provozní zařízení jako kuchyňská linka s malou vinotékou nebo úložné prostory jsou vyrobeny na míru v čisté bílé a místnosti díky nim působí stále uklizeně a kompaktně. Vysokou kvalitu vykazují i použité materiály: běloskvoucí kuchyňská deska je z umělého kamene, corianu.

Známými a osvědčenými zejména skandinávskými značkami a designéry se to v interiéru hemží: ložní prádlo a textil, křesílka, dekorace včetně žulových boxů a jednoduchých polic pochází od dánské značky Hay. Majitelé ale nedají dopustit ani na řetězec IKEA. Plastové lampy a stolky jsou od italské značky Kartell, knižní zarážky na okně vyrábí populární designér Karim Rashid.

Majitelé jsou milovníci hudby: dům je dokonale ozvučný, hudbu si rodina může vychutnávat v každém koutu hlavního obytného prostoru. Stejně promyšlené je i osvětlení, na které si seveřané potrpí. Sestava zabudovaných bodových světel, lustrů, stojacích a stolních lamp dokresluje interiér, který by mohl sloužit jako vizitka skandinávské střídmosti, vyjadřující soudobé pojetí luxusu.

, pro iDNES.cz