Fasáda domu je z neošetřeného modřínového dřeva a šedivých vláknocementových...

Fasáda domu je z neošetřeného modřínového dřeva a šedivých vláknocementových desek. | foto: Martin Zeman

Sedlovou střechu a balkon zavrhli. Svépomocí postavili pohodlný kvádr

  • 106
Kompaktní nenápadný dům obalený modřínem je jednoduchý, efektivní a univerzální. Rodina získala dřevostavbu s dlouhou životností a nízkými náklady na provoz. Nemovitost, která vyrostla v Rožmitálu pod Třemšínem, navrhlo pražské architektonické studio 3AE.

„Koncept našeho domu se začal výrazně formovat ve chvíli, když jsme začali spolupracovat s architekty ze studia 3AE. Jeden z jeho zakladatelů je mým švagrem a vzhledem k tomu, že je mi jejich přístup blízký a měl jsem chuť si dům částečně zrealizovat svépomocí, spolupráce se přímo nabízela,“ popisuje začátky Tomáš.

Úplně na počátku si majitelé představovali klasický dům se sedlovou střechou, terasou a balkonem. Čím více však probírali energetické zákonitosti, jevil se jako výhodnější a praktičtější jednoduchý kvádr. Pochopili, že bez některých věcí se snadno obejdou a změny vnímali spíše jako posuny k lepšímu.

„Navíc nás se ženou více zajímalo, jak se v domě budeme cítit, nežli to, jak bude vypadat pro kolemjdoucí. Výsledkem je tedy jednoduchý dvojpodlažní objekt s plochou střechou, jehož nosnou konstrukcí jsou panely z vrstveného masivního dřeva a masivní trámy,“ říká Tomáš.

Tým 3AE se postaral o realizaci základové desky a nosné konstrukce. Do týdne stála hrubá stavba včetně střechy. Další činnosti už byly na manželech, samozřejmě s neustálými odbornými konzultacemi.

Celou realizaci pak kontrolovali pomocí termokamery, aby měli jistotu, že jsou všechny detaily provedeny správně. V interiéru je pohledové dřevo, které je u dřevostaveb stále ještě spíše výjimkou. Zásadně totiž ovlivňuje atmosféru domu.

Po dvou letech obývání domu již mají majitelé zkušenosti s jeho fungováním. Stavba během roku neustále pracuje. Masivní panely jsou velmi stabilní, ale použité velké trámy z masivního dřeva jsou stále živá hmota a reagují na změny v teplotě a vnější vlhkosti. Je to přirozený proces, čas od času je ale doprovázen zvuky nebo mikro pohyby.

Technologie - investice do pohodlí

Dům je vybaven tepelným čerpadlem vzduch-voda a ve všech místnostech je teplovodní podlahové vytápění. Vodu ohřívají solární kolektory na střeše (o ploše přibližně devět metrů čtverečních), nesvítí-li slunce, přijde na řadu tepelné čerpadlo, a když je na něj příliš zima, je v záloze ještě topná spirála přímo v akumulační nádrži s vodou.

V kolektorech cirkuluje médium, které přenáší teplo do vody v bojleru. Ve chvíli, kdy je v horní části nádrže příliš vysoká teplota, médium v kolektorech se stáhne do expanzní nádrže a teplo dál nepředává. I přesto, že je nádrž kvalitně izolovaná a voda dosahuje pouze určitého teplotního maxima, je někdy v letních měsících technická místnost slušným zdrojem tepla.

„V létě obecně musíme dodržovat přísný režim větrání, aby v domě bylo příjemně. Je důležité přes den zavřít okna a zatáhnout vnější žaluzie, které efektivně odrazí teplo a nepustí jej do interiéru. V noci je naopak nutné dobře vyvětrat a dostat dovnitř chlad. Nepřetržité větrání je celoročně důležitou každodenní nutností, abychom si uvnitř nedrželi nekvalitní vzduch. Hojně využíváme i mikroventilaci,“ vysvětluje Tomáš.

Všudypřítomné dřevěné povrchy masivních panelů i trámový strop utvářejí útulnou domácí atmosféru. Obývací pokoj ještě získá na atraktivnosti s vybudováním navazující terasy.

Technologie samozřejmě obnášejí vstupní investici a nikde není zaručeno, že zařízení bude funkční po celou dobu deklarované životnosti. V konkrétních položkách se kolektory pohybovaly okolo 80 tisíc korun a tepelné čerpadlo kolem čtyřiceti tisíc.

„Můžeme se sice zaobírat návratností, která je zhruba deset let, ale pro nás je důležitý zejména komfort, který tyto technologie přinášejí. Na základě jednoduchého nastavení a pomocí termostatu dům vše řídí automaticky. Roční náklady se pohybují kolem 24 tisíc korun a zahrnují veškerou spotřebu v domě, což je také velmi příjemné,“ dodává majitel.

Stále je co zlepšovat

Manžele čeká ještě spousta dolaďování jak uvnitř, tak venku. Přibude prostorná terasa navazující na obývací pokoj, velká okrasná zahrada, parkovací stání s pergolou a taky místo pro dětské hry. Na severní stěně domu chce Tomáš letos dodělat lezeckou stěnu, kde by rád rozvíjel svůj koníček.

„Bydlení v dřevostavbě mi přijde krásně měkké, nebo, jak říká naše známá, hebké. Během realizace jsme se několikrát přesvědčili, že práce s dřevem je zdravá pro duši. Na celou rodinu působí dům uklidňujícím dojmem a je nám zde zkrátka fajn. Stavba funguje jako náš domov. A být doma, to už něco znamená,“ uzavírá majitel.

Technické parametry:

  • Velikost pozemku: 918 m2
  • Zastavěná plocha: 87,13 m2
  • Užitná plocha: 125 m2
  • Spodní stavba: základová deska
  • Stavební systém: dřevostavba Novatop
  • Tepelné izolace: minerální tepelná izolace
  • Fasáda: sibiřský modřín
  • Střecha: pultová
  • Střešní krytina: PVC povlaková krytina
  • Okna: dřevěná eurookna profil IV92 PASIV Uw = 0,69 W/m2K, izolační trojsklo
  • Podlahová krytina: plovoucí laminátová podlaha, keramická dlažba
  • Vytápění: podlahové teplovodní (tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, solární systém)
  • Projekt a realizace: 3AE
  • Skladba stěny měrem zevnitř: 84 mm Novatop, 160 mm fasádní nosník, 80 mm tepelná izolace, 80 mm tepelná izolace, 60 mm latě horizontální (60/40), 60 mm tepelná izolace, difuzní folie kontaktní, 40 mm provětrávaná mezera, latě vertikální (40/60), 24 mm sibiřský modřín profil Rhombus
  • Celková tloušťka stěny: 368 mm
  • Hodnota U: 0,16 W/m2K

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman,www.datelier.cz.