Stavba má vzhledem k velikosti pozemku dvě podlaží, aby zůstal dostatek...

Stavba má vzhledem k velikosti pozemku dvě podlaží, aby zůstal dostatek prostoru zahradě. | foto: Martin Zeman

Utekli jsme z Prahy do přírody. Za provoz domu platíme 1 700 korun

  • 149
„Již po studiích nám bylo jasné, že bydlení v Praze je pro nás dočasnou záležitostí. Neustále jsme vyhledávali přírodu a jezdili na venkov za našimi rodinami. Bylo zřejmé, že koupit velký byt, odkud budeme neustále utíkat, je nesmysl,“ přiznává majitelka dřevostavby u Berouna.

Kraj Berounska a místo, kde nyní žijeme, nás nadchly. Po řadě návštěv sterilních satelitů byl tento pozemek jako oáza s blízkým potokem a vzrostlými stromy, navíc v naprostém klidu.

Technologii dřevostaveb jsme měli v hledáčku delší dobu a zdála se nám vzdušná, lehká a do lesa jako dělaná. Navíc s obrovskou výhodou, kterou je rychlost stavby. Těžké a špinavé zděné systémy nám neseděly.

Inspirováni rakouským stylem moderní architektury jsme nakonec oslovili architekta, který nám byl svým rukopisem nejblíž, a hned jsme si vzájemně sedli. Líbil se nám jeho čistý styl a použití dřeva také na fasádě, takže je patrné, z jakého materiálu je objekt postavený.

V našich představách figuroval velmi prosklený a otevřený dům. Chtěli jsme žít uvnitř s pocitem, jako bychom byli venku.

Nečleněný obytný prostor v přízemí, jako místo pro setkávání početné rodiny a přátel, byl dalším kritériem. Také mít v domě dostatek světla a zachovat velkou otevřenost podlaží mezi sebou, abychom mohli být v kontaktu s dětmi nahoře.

Nejenže architekt naprosto vystihl naše potřeby, ale pamatoval i na zakomponování cenných výhledů na blízké zajímavosti: zámek, vilu nebo keltské opidum. Celá spolupráce byla zkrátka úžasná zkušenost.

Problémy nejsou překážkou

Může se hodit

Vilky Buštěhrad

Vilky Buštěhrad - nízké náklady na bydlení s atraktivní cenou.

Více domů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Stejně jako jsme si lidsky sedli s architektem, přišlo souznění i s vybranou realizační firmou. Úplně nás nadchli svým přístupem. Není to proto, že by v průběhu stavby nevznikaly problémy, vznikají vždy, ale důležité je, jak jsou řešeny. A právě to nás velmi příjemně překvapilo. Na stavbu jsme pravidelně jezdili, ale nemuseli jsme tu být nonstop a realizaci neustále kontrolovat, což byla velká úleva.

Jak to tak bývá, přišly i nečekané komplikace během užívání domu, například mokré fleky kolem střešních oken. Ukázalo se, že foukaná celulózová izolace se uvnitř nedostala do rohů dutiny a vznikly tak tepelné mosty. Problém nakonec vyřešilo docpání celulózy do těchto míst.

Také nám kvůli problému s odpadem vytekla voda v koupelně horního patra a prosákla skrze strop až do obývacího pokoje. Opět se ale vše velmi rychle spravilo. Hned druhý den zde byli řemeslníci, konstrukce byla otevřena, nechala se důkladně vyschnout a bylo po problému.

V našich představách figuroval velmi prosklený a otevřený dům. Chtěli jsme žít uvnitř s pocitem, jako bychom byli venku, přiznává majitelka.

Slunce: základní zdroj tepla

Obytný prostor je orientován na jih. Za slunečného počasí sem tedy prakticky pořád svítí a v zimě často vůbec není třeba topit. Díky galerii se navíc prohřívají pokoje v horním podlaží.

Jsme teplomilní, takže nám nevadí ani teploty kolem 24 stupňů. V létě se k naší spokojenosti dům nepřehřívá, což přisuzujeme zejména okolní přírodě, která teplotu efektivně snižuje.

Teplo v domě kromě slunce zajišťuje elektrické podlahové vytápění a příležitostně krb, který máme spíš pro atmosféru. Za loňský rok jsme za elektřinu (ohřev vody, topení, osvětlení a spotřebiče) platili kolem dvaceti tisíc.

Výrazné prosklení dvou stěn přízemí je skvělé. Užíváme si světlost interiéru, kontakt se zahradou a třeba i to, že neztrácíme přehled o synkovi, který běhá venku. Perfektní je kryté venkovní posezení, kde je také krb. Když je chladněji, je to úplná idylka, jsme chráněni před větrem a navíc se ohřejeme u ohně.

Je zkrátka fajn mít kam se vracet z ruchu velkoměsta, do klidu mezi šumění stromů a švitoření ptáků, a mít domov, který nás podporuje a nabíjí.

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním únorovém čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.