Prostor v přízemí je i díky bílé barvě a světlému dřevu vzdušný a plný světla.

Prostor v přízemí je i díky bílé barvě a světlému dřevu vzdušný a plný světla. | foto: Petri Isomursu

Dřevostavba, kde na přání majitelů vládne bílá barva a masivní dřevo

  • 10
Masivní dřevo a bílá barva. Tyto dva prvky se staly základem pro dřevostavbu, kterou si nechal postavit mladý japonsko-finský pár. Dvě kultury se sešly na jednom místě, aby si vzájemně vyšly vstříc.

Domluva o podobě domu na předměstí Helsinek byla bezproblémová, protože oba manželé mají rádi finský design, což si vyzkoušeli už u malého srubového domu, který využívají jako chatu. (Finové jsou v lásce k chatám velmi podobní Čechům.)

Dům byl postavený v rámci veletrhu Housing Fair Finland Co-op, ovšem přesně podle přání majitelů.

A protože manželé milují dřevo jako takové, rozhodli se nechat si postavit srubový dům i na trvalé bydlení. K této volbě přispěla výrazně i skutečnost, že oba trápí astma a jsou alergici, takže preferují přírodní materiály.

Dům jako kvádr

Stavba má tvar jednoduchého kvádru, pouze s přidaným garážovým stáním a dostatkem úložných prostor na zahradě. Nechybí samozřejmě terasa, která majitelům umožňuje trávit pěkné dny venku.

Interiér se majitelé snažili řešit prakticky a efektivně: pokoje, které se nevyužívají příliš často, mají snížené stropy a jsou situovány v pravé části domu. Když se na dům podíváte zvenčí, vidíte, jak se střecha postupně zvedá. Právě ve zvýšené části domu jsou pokoje, které majitelé využívají nejvíce.

Interiér v tradičním duchu

Na zařízení a vzhledu interiéru se výrazně podílela sama majitelka, která měla o svém bydlení jasnou představu. S finskou designérkou Piiou Kalliomäki se vzácně shodla i proto, že si velmi rychle oblíbila finský design, hlavně značku Marimekko, zaměřenou především na bytový textil.

Tu ve světě proslavila módní ikona Jacqueline Kennedyová, která od ní vlastnila několik šatů, jež nosila v prezidentské kampani v roce 1960.

V domě však najdete také produkty od dalších finských a jiných značek, například Artek, Lundia, Nikari či Woodnotes.

Jelikož je dům postavený z přírodního materiálu, tedy z finské borovice, byla i většina vnitřního vybavení vybrána v přírodních materiálech, jako je dřevo, kůže či bavlna.

Dům z veletrhu

Majitelé si nechali dům postavit v rámci veletrhu Housing Fair Finland Co-op, který se každoročně koná v jiném finském městě. V roce 2015 se na předměstí Helsinek - Vantaa, uskutečnil už 46. ročník. Jde o největší přehlídku domů a bydlení ve Finsku.

Může se hodit

Easy Houses

Easy Houses - nízkoenergetický domov s malými počátečními investicemi.

Více domů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

S klasickým stavebním veletrhem nemá tato přehlídka bydlení nic společného, má zcela jiný koncept. Postaví se prakticky celá čtvrť domů, každý od jiné firmy nebo výrobce. Domy jsou pak po veletrhu prodány nebo již předem znají svého majitele. V tomto druhém případě probíhá stavba včetně vnitřního vybavení společně se soukromým investorem.

Během veletrhu mohou návštěvníci do domu vejít a prohlédnout si ho, což má pozitivní vliv i na kvalitu odvedené práce, každý se chce ukázat v tom nejlepším světle, včetně perfektně provedených obkladů či nátěrů.

Technická místnost slouží také jako prádelna a sušárna.

Ložnice majitelů

Technické informace

Zastavěná plocha: 114 m2
Užitná plocha: 204 m2
Konstrukce: betonová základová deska, obvodové a vnitřní stěny roubená konstrukce z lepených hranolů 180 × 170 mm se zateplením a venkovním obkladem, příčky v přízemí i v patře lehká dřevěná konstrukce s dřevěným obkladem nebo zděné příčky
Střecha: tříplášťová střecha s 300 mm tl. izolace
Výplně otvorů: finská euro okna ze severské borovice značky Kontio, s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře
Sauna: finská sauna Kontio Loghouses
Vytápění: podlahové vytápění
Architektonický návrh domu: katalogový model Harunire Kontio Loghouses
Dodavatel srubového domu: Kontio Loghouses

Fotografie poskytla firma Kontio Loghouses.