Vstupní partie rozděluje přízemí na garáž a společnou obývací část, štít domu...

Vstupní partie rozděluje přízemí na garáž a společnou obývací část, štít domu spolu s nárožní terasou jsou vystaveny západnímu slunci. | foto: Robert Virt

Dřevostavba na Moravě. Majitelka chtěla útulné i levné bydlení

  • 44
Na rohové parcele v nové čtvrti menší moravské obce stojí za plotem z režných cihel útulný dům. Dřevostavba má moderní nízkoenergetickou konstrukci a skloubení moderních a tradičních stavebních prvků jí dodává příjemné lidské měřítko.

Toto místo si majitelka vybrala ze dvou důvodů: chtěla se s malou dcerou přestěhovat z města blíže k rodičům, kteří v obci také bydlí, a vyhovovalo jí klidné a příjemné prostředí, kde obec neváhala investovat do kvalitního urbanistického řešení.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům

Středem nové široké ulice vede pás zeleně s parkovými a terénními úpravami, postupně tu vyrůstají nové rodinné domy i zeleň.

Volba dřevostavby byla od počátku nasnadě: „Chtěla jsem stavět pokud možno rychle a hlavně bez starostí, neměla jsem čas chodit na stavbu a hlídat zedníky a další řemeslníky,“ říká majitelka. Na doporučení známých se obrátila na společnost Atrium.

„Líbil se mi vstřícný a praktický přístup při tvorbě projektu a také rychlá a čistá práce, na parcelu přivezli celé stěny i s okny a hrubou stavbu smontovali za pár dní,“ popisuje.

Jasné představy

Prakticky založená investorka, která pracuje v oblasti marketingu, měla na svůj nový domov poměrně jasné požadavky: útulný tradiční vzhled, dům se sedlovou střechou, ložnice v podkroví, aby bylo možné nechat přes noc otevřená okna, světlý interiér s velkými okny, terasa otevřená do zahrady.

Jižní část pozemku je plná květin, ale nechybí tu ani bylinky, ovocné stromy a zelenina. Vedou sem francouzská okna přímo z kuchyně a z technické místnosti, což je pro provoz domácnosti velmi praktické.

Kvůli psímu spolubydlícímu si přála mít možnost oddělit a uzavřít obývací pokoj, samozřejmostí byla garáž a zázemí pro domácí práce.

Majitelka se inspirovala katalogovými projekty. Výsledkem byl návrh domu na obdélníkovém půdorysu se sedlovou střechou a velkým rohovým oknem. Dodavatel zpracoval projekt rychle, od záměru k realizaci stavby však vedla poměrně dlouhá cesta.

Během příprav se totiž v obci změnil regulační plán a bylo třeba již schválený projekt upravit: otočit orientaci domu o 90°, přesunout hlavní vstup a přizpůsobit dispozici nové situaci.

Dům nyní nesměřuje hlavním štítem do zahrady, jak bylo původně plánováno, ale projektanti se s požadovanou změnou dokázali vyrovnat. Po úpravách je v přízemí garáž propojená se zádveřím, dále hala s otevřeným vzdušným schodištěm, šatna, WC, místnost pro domácí práce, kuchyň a obývací pokoj s jídelnou.

Z kuchyně vede do jídelny velké podávací okno, obývací pokoj má však samostatný vstup z haly posuvnými dveřmi. Prosklené jihozápadní nároží lemuje zvenku dřevěná terasa krytá pergolou.

Venkovní zákoutí orientované na západ poskytuje příjemné klidné místo k posezení a relaxaci, navazující na pečlivě promyšlenou zahradu. V podkroví jsou tři pokoje a koupelna, přístupné ze schodišťové haly.

Rohová prosklená stěna ze dřeva s dělicími příčkami byla tou nejdražší variantou, dala ale interiéru útulný vzhled. Kuchyň a jídelnu spojuje podávací okno.

Teplo domova až v první řadě

Velký důraz kladla majitelka na kvalitní konstrukci a její tepelně-izolační parametry. Zvolila systém Atrium DifuTech a okna s izolačními trojskly. „Mám ráda teplo, proto jsem si vybrala dřevostavbu s difúzně otevřeným systémem, okna s trojskly a také hodně dřeva do interiéru. To vytváří po celý rok pohodové klima, dům ‚dýchá‘, nikde se nesráží vlhkost, dřevěné podlahy jsou teplé a příjemné na dotek,“ říká majitelka.

V zimě vytápí na 23 °C a používá plynový sporák. Celkové roční náklady na plyn se tak pohybují do 12 tisíc korun. Příjemné teplo i atmosféru za chladných dnů vytváří také krb s krbovou vložkou.

Koupelna v podkroví je vybavena kvalitní sanitární keramikou tuzemské výroby. Ani zde nechybí teplo přírodního dřeva

Technické údaje

Zastavěná plocha: 111 m2
Užitná plocha: 155 m2
Konstrukce: betonová základová deska, montovaná dřevostavba z předem vyrobených panelů (difúzně otevřený systém DifuTech), dřevěný vaznicový krov, dřevěné schodiště, fasáda omítnutá
Výplně otvorů: okna dřevěná euro s izolačními trojskly, dveře dýhované do obložkových zárubní, do OP dveře dýhované posuvné
Vytápění: ústřední teplovodní, plynový kotel + radiátory, v obývacím pokoji podlahové konvektory, krb s krbovou vložkou
Dům je nízkoenergetický.

Skladba obvodové stěny, systém Atrium DifuTech:
1. speciální interiérová tapeta s nátěrem
2. desky Fermacell 15 mm
3. tepelně-izolační vrstva 60 mm
4. instalační a izolační předstěna
5. deska Vapor (parobrzda)
6. nosný rám z KVH hranolů, v rámu tepelná izolace 140 mm
7. dřevovláknitá deska Gutex 40 mm
8. difúzně otevřená omítka

Celková tloušťka obvodového pláště je 283 mm.
Prodyšná sendvičová skladba se vyznačuje velkou energetickou úsporností při zachování přirozené vlhkosti a zdravého klimatu v domě.

Společný obývací prostor zahřívá rohový krb s žulovou deskou a na dotek teplá a příjemná dubová podlaha. Rohová knihovna byla vyrobena na míru.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.