Dům patří Jade Carollové, grafické designérce a majitelce obchodu s bytovými...

Dům patří Jade Carollové, grafické designérce a majitelce obchodu s bytovými doplňky, a Ianu Raschovi, majiteli malé stavařské firmy. | foto: Incorporated NY

Architekti jim navrhli dřevostavbu. Postavit si ji však museli sami

  • 20
Seznámili se na Manhattanu, plánovali bydlet ve městě, ale nakonec se rozhodli zakotvit nad tichým údolím na kraji lesa. Shodou okolností jen pár kilometrů od místa, kde se oba narodili a vyrostli, nedaleko malého městečka Berkshire ve státě New York.

Jako velcí fanoušci architektury Franka Lloyda Wrighta si vysnili otevřenou stavbu s jednoduchými liniemi. Jediným problémem bylo, že nemohli najít architekta, který by jim jejich přání pomohl zhmotnit.

Jade Carollová, grafická designérka a majitelka obchodu s bytovými doplňky, a její muž, Ian Rasch, majitel malé stavařské firmy, dva roky hledali to správné bydlení. Bezúspěšně.

Nakonec stačilo, aby si Jade vyrazila s maminkou na toulky zimní krajinou na sněžnicích. Nedaleko městečka Crarryville náhodou narazily na dům, u kterého se prý Jade doslova zatetelila radostí.

Dřevostavba

Vypadal, jako kdyby se vyloupl z jejich měsíce omílaných představ. "V domě bohužel nikdo nebyl, a tak zklamaná Jade nechala na dveřích jen malý vzkaz s prosbou, zda ji majitelé mohou odkázat na architekta, který dům navrhl. Naši klienti neotáleli, informaci předali a netrvalo dlouho a Jade jsme kontaktovali," vypráví pro iDNES.cz Sheena Murphyová ze studia Incorporated.

Incorporated je architektonicko-designérské a umělecké newyorské sdružení, vedené Gabrielem Benrothem, Drewem Stuartem a Adamem Rolstonem, který navrhl crarryvillský rodinný dům a nakonec i nový domov pro Jade a Iana.

Ti si pořídili rozlehlý pozemek na okraji borového lesa v nádherných kulisách newyorské přírody. Koupili ho v přepočtu za 1,3 milionu korun. Nízká pořizovací cena měla své důvody: část pozemku leží v záplavové oblasti a v místech dnešní novostavby stál starý zchátralý statek, který museli zbořit.

Mladí manželé se do realizace domu pustili svépomocí. Nejenže mají rádi věci pod kontrolou a architektura a vlastní i cizí bydlení je doslova jejich hobby, ale díky pragmatickému přístupu chtěli i ušetřit.

Na zařízení měla Jade stanovenou sumu, kterou nehodlala u jednotlivých kousků překročit. Například křesílko v eamesovském stylu v obývacím pokoji tak pořídila v přepočtu za patnáct set.

Klíčem k úspěchu byla Ianova stavební firma a kontakty, které během posledních let získal. Hrubá stavba domu o rozloze 153 metrů čtverečních trvala pouhé tři měsíce, dalších šest měsíců zabraly další stavební a dokončovací práce. Náklady se v přepočtu vyšplhaly asi na osm milionů korun.

Dispozice domu je dokonale prostá. Centrální osou dění v domě i okolo něj je jídelní stůl, u kterého rodina tráví nejvíce času. Od něj se rozbíhají na obě strany zrcadlové dispozice dvou ložnic s šatnami a koupelnami. Dům je 27,4 metru dlouhý a 3,7 široký a obě delší strany jsou celoprosklené, stíněné přesahem střechy a před sluncem i cizími návštěvami chráněné panelovými dřevěnými okenicemi.

Do budoucna je možné dům rozšířit. Rolston ho navrhl jako základní modul, ke kterému je možné v případě, že se rodina rozroste a bude zapotřebí víc prostoru, další část připojit. Architekti ze studia Incorporated se celkově nechali vést přáním majitelů, aby se co nejvíce přiblížili wrightovské architektuře a domu v Crarryville, který Jade tak okouzlil.

Textilie a sošky jsou suvenýry z cest.

Prosklení domu nabízí mimořádné průhledy.

Tak, jako se Ian díky své profesi perfektně postaral o stavbu, Jade zařídila interiér domu. Na vybavení si dala velmi záležet. Dům je díky velkorysému prosvětlení plný živých květin, Jade si nejvíce oblíbila kapradiny a sukulenty.

Interiér zařídila v eklektickém retro stylu. Doplňují ho pozornosti od přátel jako třeba originální olejomalba od rodinné přítelkyně Kiran Dufaultové, textil, koberce a sošky dovezené z cest po světě nebo vlastní sbírky zvířecích kostí či gramofonových desek.

I při zařizování interiéru se snažili ušetřit. Nerezovou pracovní desku na kuchyňském ostrůvku si objednali u firmy, která vyrábí vybavení do profesionálních gastro provozoven, barové stoličky Tolix Marais sehnali v internetovém výprodeji.

Dům je 27,4 metru dlouhý a 3,7 široký a obě delší strany jsou celoprosklené, stíněné přesahem střechy a před sluncem i cizími návštěvami chráněné panelovými dřevěnými okenicemi.

Jade a Ian také dodávají, že jim hodně pomohli staří přátelé, jak bývá na venkově zvykem. Nadčasovou kuchyňskou linku z masivního ořechu vyrobil kamarád truhlář, mastek do koupelny dodal jiný známý, který má nedaleko malý lom.

Jade je díky své profesi královnou výhodných nákupů. Miluje obrážet bleší trhy, bazary a outlety. Na zařízení měla stanovenou sumu, kterou nehodlala u jednotlivých kousků překročit. Křesílko v eamesovském stylu v obývacím pokoji tak pořídila v přepočtu za patnáct set, čtecí lampu za tisícovku, stejně jako staré lustry od Georga Nelsona.

, pro iDNES.cz