Velký obytný prostor v přízemí

Velký obytný prostor v přízemí | foto: Jan Handrejch

Místo staré chaty u lesa si postavili víkendový dům se vším komfortem

  • 88
Manželský pár z Prahy jezdil pravidelně na starou chatu nedaleko Prahy. Místo krásné, bydlení dávno nevyhovující. Radikální řez skončil zbouráním staré stavby a postavením dřevostavby na klíč.

Pozemek téměř v lese (a na samotě k tomu) je dovedl k rozhodnutí pořídit si srub podle vlastního návrhu. „Manžel pracuje ve stavebnictví, tak to pro něho nebyl problém. Měli jsme jasnou představu, jak má srub vypadat, společně jsme ladili i detaily,“ říká majitelka.

Všechny plány putovaly v elektronické podobě do Finska, kde byla stavba přeprojektována do srubové konstrukce. Následně byl dům vyrobený, a to včetně přípravy pro elektroinstalace, které jsou vedeny vnitřkem srubových stěn.

Pohled na víkendový dům s terasou zvenčí

Celý dům je z lepených trámů severské borovice o rozměru 180 × 195 mm bez přidané izolace, které plně postačují i pro dům určený k celoročnímu bydlení. Srub je vybavený veškerým komfortem.

„Po prašné Praze je nám tady moc dobře. Dům díky použitému dřevu dýchá, je tu ideální vlhkost, opravdu si tu odpočineme,“ pochvaluje si majitelka.

Rychlé bydlení

Rychlost celé výstavby majitele ohromila. Základová deska byla hotová za tři týdny, uzavřená hrubá stavba včetně příček trvala pouhých deset dní. K nastěhování bylo vše připravené za dva měsíce.

Výroba ve Finsku probíhá do nejmenších detailů, takže na místě se už nemuselo nic řešit.

Jediným problémem se ukázala doprava stavebního materiálu. K pozemku totiž nevede ani pořádná zpevněná cesta a těžká nákladní auta se bořila do bláta.

Do domu se vstupuje přes zastřešenou terasu, kterou lze perfektně využít i v případě deštivého počasí. Předsíň je vybavená vestavěnými skříněmi, navazuje na ni koupelna. Další dveře vedou do velkého, citlivě zařízeného obytného prostoru, který je určený jako kuchyň, jídelna i obývací pokoj.

„Dřevěná“ je i koupelna.

Dětský pokoj v prvním patře

V kuchyni má majitelka k dispozici sporák na pevné paliva, na kterém ráda vaří. Dokresluje atmosféru rekreačního srubu. Dominantu obýváku představují ovšem velká krbová kamna, jež celý dům vytápějí.

Na podlaze v přízemí nechali majitelé položit všude dlažbu, protože bylo jasné, že budou všichni chodit dovnitř a ven v botách. Dřevěná podlaha by doslova trpěla. Do podkroví lze vystoupat po dřevěném schodišti, nahoře jsou tři pokoje: ložnice rodičů a dva dětské pokoje.

Srub je dřevostavbou se vším všudy. Dřevěné stěny jsou všude přiznané, nic není schované za fasádu ani obložení. Majitelé ponechali i přírodní barvu dřeva, dům je ošetřený pouze průhlednou lazurou, která dává dřevu šanci dokonale vyniknout.

Odpočivná část v přízemí

Stavba

Architektonický návrh domu: investor – individuální model
Velikost pozemku: 283 m2
Zastavěná plocha: 71,25m2
Užitná plocha: 118,30 m2 
Konstrukce: betonová základová deska, obvodové a vnitřní stěny tvoří roubená konstrukce z lepených hranolů 180 × 195 mm, příčky v přízemí trámová konstrukce, příčky v patře rámová konstrukce

Llepené trámy z finské severské borovice jsou ve speciálních komorách během 21 dnů vysušeny na 18 procent vlhkosti. Nejde tedy o šokové vysoušení dřeva, lignin zůstává nepoškozený, proto je dřevo stále pružné a nekroutí se.

Dům si pouze „sedá“, a to přibližně o jeden centimetr na výškový metr. Od roku 2011 přibyl i systém takzvaného dvojího těsnění. Díky němu jsou výsledky blower door testu lepší o 13 procent (kontrola vzduchotěsnosti obálky pomocí termovize).

Podélné spojení trámů bylo vylepšeno umístěním dvou izolačních trubiček do předem vyfrézovaných žlábků. Důkladně izolovány jsou také rohové spoje, podlaha a střecha.

Skladba střechy: stříkaná mezikrokevní izolace, lehká střešní krytina
Výplně otvorů: plastová okna s izolačními trojskly – dodavatel Samat Čelákovice, vnitřní dveře dřevěné do obložkových zárubní 
Vytápění: krbová kamna, sporák na pevné palivo
 Dodavatel: Kontio Loghouses