Dominantním prvkem domu je výrazná pultová střecha, která se zvedá nad

Dominantním prvkem domu je výrazná pultová střecha, která se zvedá nad ústředním prostorem s jídelnou a kuchyní a vystupuje z poměrně kompaktní obdélníkové hmoty nad terasu. | foto: Robert Žákovič

Postavili si dřevostavbu inspirovanou antarktickou stanicí. Mají teplo

  • 72
Manželé s odrostlými dětmi se po mnoha letech prožitých v panelovém domě ve studeném městě rozhodli vybudovat vlastní bydlení. Chtěli si užívat zahradu, slunce a soukromí, jejich představou byl přízemní nízkoenergetický dům s hezkým výhledem.

Hledání místa trvalo poměrně dlouho, nakonec si vybrali vyvýšený pozemek o ploše 1 600 metrů čtverečných na kraji malé obce v Českém ráji. Nabízí jak slunnou polohu, tak klid a jako bonus i krásný výhled na západ, do údolí Jizery.

Tip pro postižené povodněmi

Pokud vás nebo vaše přátele postihly povodně, zde najdete naše tipy na slevy až 40 % při nákupu nábytku, spotřebičů či matrací.

K realizaci svých představ si zvolili architekta Pavla Šmelhause, jehož práce znali z mnoha článků v časopisech. Po několika diskusích je získal pro montovanou dřevostavbu.

Dům je umístěn v nejvyšší, východní části pozemku, přístupová komunikace vede podél západní strany. U vjezdu na pozemek stojí samostatný garážový přístřešek z pohledového betonu s transparentním zastřešením, částečně zapuštěný do terénu a architektonicky sladěný s domem.

Pohled ze západní strany. Na fasádách architekt citlivě kombinoval horizontální a vertikální okna, jejich velikost i polohu volil s ohledem na co nejlepší výhledy. Plně prosklená čelní stěna jídelny vede na terasu, která je zčásti zapuštěna do hmoty domu a dobře chráněna ze tří stran.

Od jednotlivostí k celku

"Půdorys domu vznikal poněkud jinou cestou než obvykle. Místo řešení dispozice uvnitř vymezené plochy jsme společně navrhli vysoký centrální prostor kuchyně a jídelny a k němu připojovali další funkční celky tak, aby na sebe navzájem logicky navazovaly, provoz v domě byl co nejúspornější a komunikace co nejkratší," vysvětluje Pavel Šmelhaus.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 7/2013.

Uvnitř dispozice tak vznikl příjemný vzdušný prosluněný prostor s okny na východ, jih a západ, navazující na zastřešenou terasu. Exteriér domu odráží vnitřní členění, z horizontálního domu vystupuje převýšená hmota jídelny s nadstřešními okny orientovanými k jihu.

Do zádveří se vstupuje z jižní strany (zde má dům nejbližšího souseda), společná obývací část je orientována, vzhledem k výhledům a nízkoenergetické koncepci, západním směrem, zázemí a ložnice jsou v chladnější severní a východní zóně. Rodinný život se odehrává především u společného stolu, proto přirozenou dominantu domu tvoří kuchyň s jídelnou a navazující krytá terasa.

Protáhlý prostor je orientovaný směrem východ – západ a architekt jej zvýraznil i navenek: zvedá se nad ním pultová střecha převyšující ostatní části domu. Horizontální pás oken umístěný nahoře pod střechou sem přivádí světlo z jihu a také prostor odvětrává.

Masivní dubová podlaha přechází z kuchyně do jídelny, obývacího pokoje a chodby. Prostor obýváku je ohraničen přiznanou konstrukcí z dřevěných sloupků a trámů.

Kromě krásného výhledu si tu majitelé mohou užívat slunce po celý den, ale díky zastínění terasy a účinnému větrání se interiér nepřehřívá. Na jídelnu navazuje obývací pokoj, který rovněž sousedí s terasou. Slouží jako relaxační a klidová zóna a lze jej od jídelny oddělit. Návštěvy využívají hostinský pokoj s koupelnou, umístěný u vstupu do domu, na opačné straně (vzadu za jídelnou) najdeme ložnici majitelů domu, pracovnu a koupelnu.

Obklopeni dřevem a teplem

Dřevěnou konstrukci dům přiznává na fasádě i v interiéru. Vnější obložení z kanadského červeného cedru dobře odolává našim povětrnostním podmínkám a na rozdíl od tropických dřevin působí v české krajině poměrně přirozeně. Uvnitř je dominantní masivní dubová podlaha, jsou přiznány lepené dřevěné vazníky a sloupky, dřevěná jsou i okna a moderní dveře.

Interiér "hřeje" od pohledu i ve skutečnosti. Majitelé vzhledem ke složitosti provedení a nepředvídatelným nárokům na údržbu odmítli realizovat původně vyprojektované teplovzdušné vytápění s rekuperací a nahradili je elektrickým vytápěním integrovaným ve stropech. Navíc je jim bližší přirozené větrání.

Sálavé teplo vytváří v nadstandardně tepelně izolovaném domě tepelnou pohodu, teplotu lze nastavit individuálně v každé místnosti a spotřeba energie je nízká.
Roční náklady na veškerou spotřebu elektřiny v domácnosti (elektrospotřebiče + osvětlení + vytápění) se pohybují kolem 24 000 Kč. V malých krbových kamnech se topí spíše pro potěšení než z nutnosti.

Konstrukce jako pro polárníky

Také konstrukční systém domu se vymyká rámci běžných dřevostaveb. Na betonových základových pasech, vyvýšených o 50 cm nad úroveň terénu, spočívá stavebnice ze sendvičových panelů K-Kontrol, které tvoří jak podlahu, tak stěny a většinu zastropení. Tuto vysoce přesnou technologii majitelé vybrali proto, že dosahuje vynikajících tepelněizolačních parametrů.

Kuchyňská linka je provedena z MDF desek s vysokým leskem a zakončena dubovým barovým stolem. Šedé obložení boční stěny vypadá jako pohledový beton, jde však o laminované desky.

Přesvědčilo je, že tímto stavebním systémem byla vybudována Česká antarktická stanice. Výsledky dlouhodobého měření teplot, vlhkosti a spotřeby energie potvrzují předpoklady projektu.

Interiér díky doplňkovým dřevovláknitým izolacím vykazuje překvapivě dobrou tepelnou stabilitu. Měří se také teplota v provětrávaném podzákladovém prostoru, ani v zimě prakticky neklesá pod bod mrazu a dům není nijak ohrožen promrzáním.

"S navrženým technickým řešením jsme velmi spokojeni, v mnoha ohledech překonalo naše očekávání. Dům je vlídný, teplý, ale nepřehřívá se, oceňujeme možnost velmi přesné individuální regulace teploty v jednotlivých místnostech. Sálavé topení ze stropu zprvu vzbuzuje u většiny návštěv nedůvěru, vždyť teplo se drží nahoře a u země musí být chladno, ale dřevěné podlahy opravdu nestudí a sálavé teplo od stropu se nám zdá stejně přirozené jako sluneční paprsky. Provozní náklady jsou přitom příjemně nízké a obsluha jednoduchá a bez nároků na údržbu," libují si majitelé.

V jídelně přitahuje pozornost jídelní stůl, a to svou atypickou konstrukcí i vtipným lustrem od Ingo Maurera složeným z lístků s přáními a vzkazy.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 138 m2
Užitná plocha: 117 m2
Konstrukce: betonové základové pasy, montovaná dřevostavba ze sendvičových panelů K-Kontrol, plochá střecha, nad jídelnou pultová střecha – dřevěný krov z lepených vazníků
Obvodová stěna: sádrokarton, vnitřní izolace Hofaterm 60 mm, panel K-Kontrol 215 mm, fólie Tyvek, větraná vzduch. mezera, vnější obložení z olejovaného cedru Podlaha: větraný podzákladový prostor, panel K-Kontrol 272 mm, izolace Hofaterm 65 mm, korkové pásky tl. 5 mm, masivní dubová podlaha 24 mm
Plochá střecha: sádrokarton, parozábrana Pe fólie, min. vlna 60 mm, střešní panel K-Kontrol 272 mm, fólie Fatrafol, spádová a izolační vrstva, střešní fólie Fatrafol, násyp kačírek
Výplně otvorů: okna dřevěná euro s izolačními trojskly, vnitřní dveře dýhované do obložkových zárubní
Vytápění: elektrická topná fólie ve stropech, krbová kamna na dřevo
Spotřeba elektrické energie na vytápění: 43–48 kWh/m2 za rok, spotřeba dřeva na vytápění: cca 2,2 m3

Autor

Ing. arch. Pavel Šmelhaus (1972)
Vystudoval Fakultu architektury ČVUT. Zabývá se návrhy bytových staveb, nízkoenergetických rodinných domů, komerčních interiérů a výstav. Projektuje v ateliéru ARS, který za projekty energeticky úsporných staveb obdržel několik ocenění v architektonických soutěžích.

Dominantním prvkem domu je výrazná pultová střecha, která se zvedá nad ústředním prostorem s jídelnou a kuchyní a vystupuje z poměrně kompaktní obdélníkové hmoty nad terasu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.