Z východu je dům maximálně otevřený zahradě a zapuštěnou terasou poskytuje svým...

Z východu je dům maximálně otevřený zahradě a zapuštěnou terasou poskytuje svým obyvatelům pobyt venku i v nepříznivém počasí. | foto: Veronika Nehasilová, Petra Hajská

Dřevostavba Zilvar je v Česku naprostým úkazem. Rodina je nadšená

  • 252
Manželé s malými dětmi našli svůj domov u Hradce Králové. Oslovili architektku Gabrielu Kaprálovou, která jim pro pozemek v rovinaté krajině východních Čech navrhla nízkoenergetickou dřevostavbu. Dům dostal jméno Zilvar a rodině se v něm skvěle žije.

Pozemek se staletým dubem, přírodním jezírkem na zahradě a okolní vesnickou zástavbou si říkal o jednoduchý domek se šikmou střechou. Architektka Kaprálová rodině navrhla montovanou dřevostavbu s pultovou střechou, která na jihu uhýbá košaté koruně starého dubu. Jižní podkroví je doslova ponořeno do koruny stromu. Naopak protočená pultová střecha na severu zamezuje většímu stínění severní zahrady a nabízí krásné výhledy do daleké krajiny.

Dům je ze západu kompaktní, chráněný proti častým a silným poryvům větru. Z východu zůstává naopak maximálně otevřený zahradě a zapuštěnou terasou poskytuje svým obyvatelům pobyt venku i v nepříznivém počasí.

„Slunce jsme do domu dostali tak, že jsme pootočili střechu. Z jižní strany se pultová střecha elegantně vyhýbá stromu, ale když stojíte u okna jižní fasády, ocitnete se přímo v jeho koruně. Z druhé strany jsme střechu překlopili a získali tak více denního světla ze západu. Řešení poměrně členitého a zároveň otevřeného a propojeného interiéru se dvěma schodišti se může zdát až zbytečně složité. Ale má to neuvěřitelné kouzlo, které člověk pochopí až ve chvíli, když si interiér prožije,“ vysvětluje svůj záměr architektka.

Manželé nechtěli příčky ani neřešili akustiku. Stavba je určená pro rodinu, která se ve všedních dnech příliš často nesetkává, tady naopak mohou být stále spolu. Terasu vložila architektka do půdorysu domu tak, že vytváří písmeno Z, v její široké části se sedí a stoluje, v další části vytváří krytý vstup. Tam, kde se jenom prochází, zbyla poměrně úzká pavlač.

Krátce ze stavby

Může se hodit

Domy Dolní Jirčany

Domy Dolní Jirčany - rodinné bydlení v klidném prostředí v okolí Prahy.

Více na Reality.iDNES.cz.

Na parcele je vysoká hladina spodní vody, takže se na jaře muselo čekat, než se mohlo začít s výkopy pro základy. Následovalo betonování základových pasů, do nichž se zabudovaly pilíře, na kterých leží asi 40 centimetrů nad zemí deska podlahy.

„Dřevěnou konstrukci stavěli tesaři z Osíka u Litomyšle, jednotlivé segmenty stavby sestavovali na místě a bylo pěkné sledovat, jak do sebe přesně zapadají. U této neobvyklé konstrukce museli řešit spoustu různých detailů,“ vzpomíná majitel.

„U stavby jsme experimentovali s povrchovou úpravou fasády, nakonec jsme zvolili složitější technologii. S výsledkem jsme ale spokojeni, povrch je výrazně trojrozměrný, objevují se na něm stíny a kresby dřeva v krásných odstínech,“ říká architekta Kaprálová, „okna mají trojskla. Červené dveře, které vytvářejí akcent na fasádě, byly inspirované Japonskem, kde přinášejí do domu štěstí.“

Manželé nechtěli příčky ani neřešili akustiku. Stavba je určena pro rodinu, která se ve všedních dnech příliš často nesetkává, tady naopak mohou být stále spolu.

Dispozice a konstrukce

V lomené pultové střeše se skrývají dvě galerie určené ke spaní. Přístupné jsou po samostatných schodištích ze společenské místnosti a jejich optické propojení s přízemím působí jako jeden celek.

Montovaná dřevostavba má difúzně otevřenou skladbu konstrukce. Nosná část je sloupková (KVH profily), z vnitřní strany jsou stěny opláštěné deskami OSB, z vnější strany dřevovláknitými deskami.

Příběhy domů

Tento příběh domu a mnoho dalších si můžete naživo poslechnout na semináři Příběhy domů o víkendu 10. a 11. října 2015 v refektáři Emauzského kláštera v Praze 2.

V sobotu proběhne blok přednášek, v neděli exkurze po domech a realizacích souvisejících s tématem trvale udržitelné architektury.

Více informací ZDE.

Dům je založený na kruhových pilířích z monolitického betonu s odsazením od terénu a provětrávaným prostorem pod podlahou. Fasáda ze sibiřského modřínu má provětrávanou mezeru.

Povrchová úprava vznikla opálením jednotlivých palubek, kartáčováním a nátěrem přírodní olejovou lazurou, která se po zavadnutí vytírala. Obložení stěn přechází plynule do střechy.

Na vnitřních stěnách jsou palubky kotvené na předsazeném laťovém roštu. Ten slouží pro vedení všech instalací před vzduchotěsnou vrstvou obálky. Detaily napojení jsou řešené na sraz, veškeré kotevní prvky zůstávají skryté. Interiérové palubky byly natřené přírodním voskem, na podlaze jsou kartáčované a opatřené olejem. Stejná povrchová úprava je na terase.

Dům Zilvar získal čestné uznání v soutěži Grand Prix architektů v roce 2014 v kategorii Rodinný dům.

Technické údaje:

  • Plocha pozemku: 1 022 metrů čtverečních
  • Zastavěná plocha: 83 metrů čtverečních
  • Užitná plocha: 109 metrů čtverečních (85 metrů čtverečních + 24 metrů čtverečních terasa)
  • Obestavěný prostor: 360 metrů krychlových
  • Dle průkazu energetické náročnosti budovy je měrná potřeba energie na vytápění 49,3 kWh/m2 .rok, měrná spotřeba energie na celkovou podlahovou plochu činí 78,3 kWh/m2.rok.