Stavba o rozměru 150 metrů čtverečních je na místní poměry skromným domovem.

Stavba o rozměru 150 metrů čtverečních je na místní poměry skromným domovem. | foto: Pavonetti Design

Pro svou rodinu postavil skvělou dřevostavbu. Je to obyčejná stodola

  • 62
Manželé Shane a Holly Pavonettiovi se usadili v Austinu v Texasu a hned po svatbě se vrhli na stavbu domu. Nové bydlení si postavili za pár měsíců. Jejich originální domov, ve kterém spojili americký venkov i kosmopolitní New York, se dá v budoucnu jednoduše upravit.

Manželé nesnášejí provizorní řešení, jsou přesvědčeni, že náprava věcí pak stojí mnohem víc peněz a času. „Typickým příkladem jsou hodiny strávené na masážích, kde si necháváme napravit záda z rozbolavělé noci na špatné posteli,“ vysvětlil pro iDNES.cz architekt Shane Pavonetti.  

Pro mladé manžele je nejdůležitější praktičnost, pohodlí a snadný každodenní provoz. Kompromisy proto nepřicházely v úvahu. Jejich prostá a jednoduchá patrová dřevostavba má obdélníkový půdorys a ozvláštňují ji velká tabulková okna, která dodala bydlení originální industriální nádech.

Dřevostavba z Texasu

Od vchodových dveří se přímo vstupuje do jídelny a obývacího pokoje s kuchyní. Za kuchyňskou linkou se skrývá technická místnost a toaleta. Z obývacího pokoje vedou schody do patra, kde se z malé galerie pokračuje do koupelny a ložnic. 

Obytný prostor působí díky dvojnásobné výšce stropu velkoryse a téměř loftovým dojmem. I to byl jeden z původních motivů a přání.

Zcestovalí manželé se nemohli rozhodnout mezi životem v bytě nebo v rodinném domku. Nakonec převážily devízy života v domě se zahradou, detaily městského bydlení se ale rozhodli alespoň inspirovat.

TIP: Hledáte rodinný dům?

Vybírejte v jedné z největších databází rodinných domů v ČR na Reality.iDNES.cz.

Dům v klidné rezidenční čtvrti v Zahradní ulici texaského Austinu vybočuje z řady naleštěných amerických rodinných vilek typického předměstí nejen svým dosavadním vzhledem, ale i plány do budoucna.

„Stavba o rozloze 150 metrů čtverečních je totiž na místní poměry skutečně skromným domovem,“ říká Shane Pavonetti, který by chtěl alespoň tři děti. Po jejich narození prý postaví na jižním konci pozemku samostatnou jednotku, ve které bude ložnice rodičů s kompletním zázemím.

Nyní jsou dva z budoucích dětských pokojíků v patře prozatím spojené v jeden velký, ve kterém mají majitelé ložnici.

V přízemí se pokračuje přímo od vchodových dveří do jídelny a obývacího pokoje, který je propojený s kuchyní. Na fotografiích jsou majitelé domu: manželé Shane a Holly Pavonettiovi.

Nábytek je vyrobený na míru a dokonale vyhovuje požadavkům rodiny. Holly, která je zapálenou kuchařkou a v kuchyni tráví každý den, měla nejvíce požadavků právě na zařízení této místnosti. Přála si vyšší linku, měří totiž 180 centimetrů a také subtilní otevřené police namísto masivních skříněk s dvířky. Varnou desku má umístěnou směrem do obytného prostoru, aby byla i při vaření v kontaktu s manželem či návštěvou.

Ocelové schodiště včetně zábradlí architekt nejen vymyslel a navrhl, ale za pomoci svého otce také postavil. Zajistil výrobu kovových tabulkových oken i jejich nástřik, podílel se i na přípravě venkovních a interiérových dveří. Ty jsou jedním z klíčových prvků, které domu dodávají originální tvář. Černobílý interiér doplněný přírodním dřevem oživují právě barvy na dveřích: vstupní jsou ostře červené, v patře vedou do jednotlivých pokojů a koupelny dveře modré, zelené, žluté.

Retro nádech nábytku má na svědomí Holly. Jednotlivé kousky pečlivě vybírala v obchodních nábytkářských řetězcích i na internetových aukcích a společně s manželem je pak upravovali k obrazu svému.

S venkovsky působící kuchyňskou linkou tak příjemně kontrastuje městský tmavý jídelní nábytek, komody nebo umyvadla do interiéru jednotně začleňují trnože a podstavce vyrobené na míru z černě lakovaného nerezu. Svítidla, textil a drobný nábytek nasbírala Holly při svých cestovatelských výpravách po celém světě. Manžele tak obklopují suvenýry z Mexika, severní Afriky a Indie.

, pro iDNES.cz