Přírodní dřevo působí v interiéru velice esteticky

Přírodní dřevo působí v interiéru velice esteticky | foto: JMP

Dřevo je krásné, dýha praktická a lamino levné

Starý nábytek jste už vyhodili a těšíte se, až vyrazíte nakupovat nový. Jenže, jaký materiál bude nejlepší? Dáte přednost stálici na trhu, jakou je dřevo, nebo osvědčené dýze či snadno udržovatelnému laminu? Každý z těchto materiálů se hodí na něco jiného, všechny mají své přednosti a nevýhody.

LTD, DTD, MDF: co znamenají záhadné zkratky na nábytku čtěte ZDE

Z masivu židle či dveře
Všeobecně se má za to, že masivní dřevo je nejkvalitnější materiál. Řeč je o nábytku vyrobeném přímo z velkých kusů dřeva, nikoli třeba z desek slepených z menších kousků. Zejména pokud je kvalitně povrchově ošetřeno vosky či olejem.

"Pak je to zdravotně zcela nezávadný, staletími prověřený ekologický materiál, vhodný pro nejširší použití,“ říká architektka Helena Paz.

Dřevo se kromě výroby nábytku hodí na podlahy, obklady, okna či dveře. "Masiv se používá především na židle, stolová podnoží a na ohýbaný nábytek,“ popisuje Kateřina Růžičková z firmy Sýkora, která se zabývá především výrobou kuchyní.

Plošné věci, jako skříně či stolové desky, se v současnosti z rostlého dřeva téměř vůbec nedělají, a to kvůli ceně, údržbě a menší tvarové a rozměrové stálosti.

Kvalitu ještě dále určuje samo dřevo. Čím tvrdší, tím odolnější a trvanlivější. "Chtěli jsme dřevěnou podlahu, ale kvalitní tvrdé dřevo bylo příliš drahé,“ popisuje vlastní zkušenost Daniela Stránská. Nakonec se proto rozhodli pro smrk. Podlaha je velice příjemná.

"Krásná, ale vydržela jen pár měsíců, přestože je natřena pěti vrstvami velice kvalitního laku. Na měkkém dřevě jsou totiž vidět všechny škrábance, každá věc, která upadne na zem, v něm zanechá díru,“ říká Stránská.

Přírodní dřevo působí v interiéru velice esteticky. "Jeho živá textura a teplé odstíny - od bíložluté po černohnědou - zaručují dobrý vliv na psychiku člověka,“ doplňuje architektka.

Dýha pro elegantní a vzdušný nábytek
Jedno minus dřevo přece jenom má. Problém nastává v okamžiku, kdy je potřeba plošně větší deskový materiál.

"Vyrábět ho ze dřeva by bylo zbytečně drahé a dřevo by se mohlo kroutit,“ vysvětluje Helena Paz. V takové situaci se proto běžně dává přednost dýhované DTD nebo MDF desce.

Co to je? Dřevotřísková deska, která má na povrchu plát dřeva? Nemusíte se ničeho obávat. Je to velice kvalitní materiál. Mnoho odborníků ho dnes dokonce považuje za lepší než dřevo.

"Dýha není náhražkou dřeva, dýha je skutečné dřevo,“ říká architekt a designér Jan Sedláček z nábytkářské firmy Dřevotvar Jablonné. "Je výrazně levnější než masiv, a navíc se dá nápaditěji využít v moderním designu.“

Dýha dělá nábytek elegantním a vzdušným. Navíc je její použití velice šetrné k přírodě. "Z jednoho vzrostlého stromu lze totiž vyrobit jen pět skříní z masivu, ale 120 skříní z dýhy,“ upozorňuje Sedláček.

V dnešním nábytkářství tedy hraje dýha významnou roli. "Dýhované desky se používají na stoly, v luxusnějších interiérech na všechny plošné věci místo masivního dřeva, tedy především na skříňový nábytek,“ popisuje Kateřina Růžičková. "Dýhovaná jsou často také dvířka skříněk v kuchyni.“

Lamino se snadno udržuje
Nejlevnější a nejméně náročné na údržbu je lamino. Není třeba však tímto materiálem nijak pohrdat. "Pouze ti hodně levní výrobci používají takzvané třívrstvé LTD, které se časem prohýbá," vysvětluje Tomáš Halama z firmy Gorenje.

"Ti kvalitní využívají pětivrstvé LTD." Při výběru tedy buďte ostražití a nechte si materiál podrobně představit. "Kvalitní lamina mají velice dobré mechanické vlastnosti,“ říká architekta Helena Paz. Navíc se velice snadno udržují.

Stačí vzít vlhký hadřík se saponátem. Velkou výhodou lamina je také široká škála barevných odstínů včetně dekorů dřeva, v nichž je k dostání.

"Navíc ho lze velice dobře kombinovat se dřevem," dává tip architektka. "Klasická bílá nebo jemné světlé tóny dají dobře vyznít dřevěným částem nábytku.“

Dejte pozor při výběru
A který z materiálů tedy zvolit? Záleží na tom, co si můžete dovolit finančně, a pak také na preferencích. Tedy jestli chcete mít za každou cenu čistě přírodní materiály či vám nevadí imitace.

Nebo se řídíte módou? Barevnost nábytku se jí řídí určitě. "Ale i když se vám líbí něco jiného, jistě to své najdete,“ říká Kateřina Růžičková. "Bez problémů můžete celý interiér včetně podlah a nábytku sladit třeba s barvou oken.“

Zvažte také účel používání. Ve startovacím bytě asi úkol splní i ten nejlevnější nábytek, stejně tak v bytě určeném k pronájmu. Při výběru nábytku do rodinné vily už asi člověk bude náročnější.

V neposlední řadě je dobré vzít v potaz také náročnost údržby. Moderní materiály snadno omyjete běžnými saponáty. Masiv bude vyžadovat více času a speciální čisticí prostředky.

Ale dřevo bude určitě ozdobou každého bydlení. Navíc jeho dlouhá životnost je ověřena časem, a kromě toho je možné je renovovat.

U lamina zatím délku životnosti nebylo možno vyzkoušet. Je ale jasné, že poškozený výrobek z lamina se nedá opravit.

Rozmýšlejte tedy pečlivě a při nákupu se na všechno raději vyptejte. "Pro laika je totiž mnohdy obtížné rozeznat imitaci od přírodního materiálu, masivní dřevo od dýhy, nebo dokonce fólie,“ dodává Kateřina Růžičková. Nakupujte proto pouze u důvěryhodných odborníků.

,