Pro nábytek v ložnici je dřevo ideální | foto: Gazel

Dřevěný nábytek je moderní pořád, byt s ním nezestárne

  • 8
Asi žádný materiál není člověku tak blízký jako dřevo. V bytě působí teple a útulně. Masivní dřevěný nábytek se nestává jen obyčejným zařízením bytu. Má totiž tu výhodu, že nezevšední. A navíc vám díky kvalitnímu zpracování vydrží klidně celý život.

Nepodléhá módnosti a v moderním interiéru se spoustou skla a kovu tvoří příjemný protiklad.

Za masivní dřevěný nebo celodřevěný nábytek považujeme ten, jehož všechny části kromě zadní stěny nebo zásuvkových den jsou vyrobeny z uvedeného druhu dřeva.

Oproti tomu dýhovaný nábytek je vyroben z dřevěných materiálů, jako jsou třeba překližky, a je polepen tenkou vrstvou pravého dřeva.

Masivní dřevo léty získává
Pravé dřevo časem pracuje. Pod vlivem UV záření tmavne a získává sympatickou patinu. Charakteristické jsou pro pravé dřevo také reakce na změny teplot a vlhkost vzduchu v místnosti.

Po čase je na něm vidět změna struktury - drobné prasklinky. Ale i to patří k přednostem dřeva, prostě každý kus nábytku je ojedinělý.

Tvrdé a měkké dřevo
Dřevo se dělí do dvou skupin. A to z listnatých stromů, které se vyznačuje vysokou pevností a jemnou kresbou žilek. Na výrobu nábytku se nejčastěji používá buk, dub, javor, bříza nebo kvalitní teak. Ten je například ideální i na zahradní nábytek.

Druhou skupinu tvoří jehličnaté stromy, které mají měkké dřevo a nápadnější kresbu. Nejvíce se používá smrk, borovice, tis nebo cedr. Nábytek vyrobený z jehličnatých stromů bývá také mnohem levnější. I pro domácí kutily je výhodnější, protože se lépe a snadněji opracovává.

Kuchyňská linka z masivu

Kam se dřevo hodí
Dřevo se dnes používá nejen v obytných místnostech, jako je obývací pokoj či ložnice, ale proniklo už i do koupelen a na toalety.

Jako problém se donedávna uvádělo, že jen málokterá dřevina dokáže dlouhodobě odolávat vlhkosti. Jenže dnes je všechno jinak. Chcete-li do koupelny masiv, zvolte tropické dřevo. V současnosti se z něj vyrábějí i vany a umyvadla.

V kuchyni se ze dřeva vyrábějí nejen kuchyňské linky, ale také pracovní desky. Bytelnost masivu se hodně využívá rovněž u jídelních stolů a židlí. Při výběru je ale třeba dbát na to, aby byl nábytek vyroben z tvrdého a vodě odolného materiálu a měl správnou povrchovou úpravu.

Nejvíce se masivní dřevo objevuje v ložnici. A to také proto, že přírodní materiál má na lidi uklidňující účinek a působí útulně.

Ze stejného důvodu je ideální jeho použití do dětských pokojů. Při výběru nábytku dbejte hlavně na nezávadnost materiálu a kvalitu zpracování. Nejvíce se hodí zařízení z masivního smrku či borovice. Při poškození je totiž jejich úprava snadná, což právě v dětských pokojích oceníte.

Obývací pokoj je výstavní a nejvíce používanou místností celého bytu, a proto by se na nábytku v tomto pokoji nemělo šetřit. Je lépe myslet i na to, aby bylo možné obytnou stěnu přestavovat. Ideální je kombinace masivního dřeva s kovem či sklem, působí vzdušně a moderně.

Jak dřevo ošetřovat
Na ochranu dřeva je nejlepší používat oleje a vosky, ošetří ho a navíc zachovají jeho přírodní charakter. Na rozdíl od laku se vsáknou do dřeva a zdůrazní jeho kresbu.

Nikdy nelijte přímo na nábytek vodu, pouze jeho povrch přetřete vlhkým hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Poté vytřete do sucha.

Výhody a nevýhody dřevěného nábytku
Výhody:
- krása a ojedinělost přírodního materiálu
- ideální pro kombinaci s módními materiály, jako je sklo či kov
- nepodléhá módnosti, můžeme ho mít i několik let
- dlouhá životnost

Nevýhody:
- vysoká cena
- vyžaduje větší péči než umělé materiály