Místo okapu slouží řetěz.

Místo okapu slouží řetěz. | foto: Lindab

Dřevěný dům odvádí vodu pomocí řetězu

  • 26
Dřevostavby dnes hodně lákají. Existuje ovšem řada typů, mezi nejnáročnější patří sruby. Jsou vhodné jen do určité krajiny, majitel musí počítat s tím, že dřevo přibližně tři roky sesedá. Manželský pár, který celý život inklinuje k ekologickému bydlení, se rozhodl k radikálnímu řešení: k odchodu z města a stavbě srubu v Českém ráji nedaleko hradu Bezděz.

Manželé František a Věra si počkali na odchod dětí. Jakmile se odstěhovala i nejmladší ze tří dcer, prodali dům ve městě a odvážně se pustili do stavby srubu. Věděli, do čeho jdou, protože obdobnou anabází prošel Františkův kolega již před několika lety.

Nešlo tak o náhodné a ukvapené rozhodnutí, spíše o logické vyústění přístupu k životu. František dokonce vybudoval prosperující firmu působící v oblasti likvidace ekologických škod, oba pak mají k přírodě blízko. Pojem "ekologické bydlení" jim rozhodně není cizí.

Na stavbě byly použity pouze přírodní materiály

Na stavbě byly použity pouze přírodní materiály.


Náročné dřevo

V novém domě nenajdete jediný kus plastu, používaly se pouze přírodní materiály. Stavba srubu představuje náročnější proces výstavby, než jaký dnes nabízí ostatní stavební technologie. Nese s sebou určitá specifika tepelného rázu, složitější řešení elektrických rozvodů či sesedání dřeva.

"Musíte počítat například s tím, že dřevo ´sedá´ přibližně tři roky. Tomu je třeba přizpůsobit například zavěšování  kuchyňské linky a podobně," vysvětluje František  některé odlišnosti, s nimiž se musí u dřevostavby počítat.

Dřevo si sedá přibližně tři roky

Dřevo si sedá přibližně tři roky.

Práci se na svém domě rozhodně nevyhýbá, i když hrubou stavbu svěřil firmě Hanyš z Hradce Králové. Razí zásadu, že člověk tak získá k domu lepší vztah. Navíc se považuje za zručného kutila. Příčky, podlahy, okapy a další části domu a zařízení jsou tak jeho dílem.

Domov pod střechou

Zatímco stěny, podlahy a příčky jsou ze dřeva, na střechu byla použita betonová střešní taška v černém provedení v kombinaci s okapovým systémem Lindab, který je vyrobený ze švédské oceli s povrchovou úpravou z HB polyesteru v černé barvě.
 
Poměrně značná hmotnost krytiny a zatížení střechy -  devět až deset tun skládaných tašek – dokonale napomáhá "sednutí" dřevostavby. "Uvažovali jsme i o jiných barvách, například různých odstínech hnědé nebo provedení v barvě mědi, protože celá stavba se po sesednutí natře a získá medovou barvu," popsal majitel.
 
Nakonec padla volba na výraznější barevnou kombinaci. "Kolem celého domu přibude ještě okapnička z plechu v povrchové úpravě i barvě totožné s okapovým systémem, tedy černý HB polyester. Zvažujeme i okenní parapety ve stejném provedení, ale to necháme až na závěr," popisuje důvody svého rozhodnutí František.

Na domě odpracoval spousty hodin. Práce, které neznal, si nechal vysvětlit. "Třeba instalaci okapů jsem konzultoval s odborníkem, protože chci mít opravdu všechno ´pintlich´, nechal jsem si proto naohýbat háky. Během víkendu jsem je pak namontoval, na centimetry přesně zkrátil a nakonec usadil podokapní žlaby," říká hrdě.
 
U domu použil i méně tradiční řešení pro svod vody. "Vzhledem k rozměrům stavby jsme se rozhodli nahradit klasický svod řetězem, a tak jsem do kotlíku usadil tyčku, na níž je navlečený řetěz. Ten svádí dešťovou vodu do nádržek skrytých pod kamínky," dává František návod i ostatním stavebníkům.

Řetěz nahrazuje klasický svod

Řetěz nahrazuje klasický svod.

Okapy ze systému Lindab Rainline instaloval s pomocí montážního návodu také sám. Nejdříve zvažoval měď nebo titanzinek, ale nakonec se rozhodl pro bezúdržbový systém. Manželka Věra pak vybírala barvu. Teprve první zima ukáže, zda bude třeba použít ještě sněhové zábrany.

Na stavbě je ještě hodně práce stejně jako na jeho okolí. Zahradní úprava je již dnes naplánovaná, ale stejně jako dům si musí na svou konečnou velikost počkat, do své konečné podoby musí několik let růst. Už teď ji ale zdobí skalka, kterou má "na svědomí" Věra. S manželem si tak jasně rozdělili úkoly: on dům, ona zahradu.

Skalka u domu

Skalka u domu