Dřevěný srub - ilustrační foto

Dřevěný srub - ilustrační foto - Dřevěný srub - ilustrační foto | foto: BP Krovy

Dřevěný dům, který vyhrál první cenu

  • 30
Zamilovali se do něj na první pohled. Byl lehký, vzdušný a plný slunce. Jejich vysněný rodinný dům, který ocenila i laická porota soutěže Top domy 2006. Hodně lidí z města touží bydlet na venkově. Mít před domem zahrádku a za domem místo křižovatky třeba posezení s krbem nebo pískoviště pro děti. Podobně tomu bylo i v tomto případě.

„Má žena dříve žila v rodinném domku u rodičů, já v panelovém domě ve městě,“ upřesňuje majitel dřevěného domu s příznačným názvem Cedr 196.

O koupi rodinného domku uvažoval již před mnoha lety, ale stále čekal na ten pravý. „V jednom časopise jsem zahlédl fotky domu, který mě okamžitě uchvátil,“ říká.

Oslovil firmu, která jej nabízela, a od jejího projektanta si nechal navrhnout podobný na míru. A jaký? „Dřevěný, lehký, vzdušný, plný slunce a na klidném místě,“ odpovídá muž, který si přál zachovat anonymitu.

Skládačka podle představ majitelů
Cedr 196 je a není klasickým katalogovým domem. Je to takzvaný hrázděný modulový dům. To znamená, že je možné zvolit si velikost i uspořádání podle individuálních požadavků.

„Projekt upravujeme hlavně podle tvaru a postavení pozemku a podle přání zákazníků. Každý dům je tak vlastně originál,“ potvrzuje Miroslav Kramoliš, majitel firmy Gradient, která domy staví.

„Všechny si ale budou vždy v něčem podobné - budou mít masivní dřevěnou konstrukci a velké prosklené plochy.“ A tak se podle snů a představ majitelů začala rodit studie, kterou pak projektant ještě upravil podle pozemku, který má kolem 2000 metrů čtverečních a nachází se v zastavěné, nicméně klidné části obce.

Projekt se prý už tehdy z 90 procent podobal domu tak, jak stojí dnes. „Jedinou malou změnou bylo prodloužení zastřešení nad hlavním vchodem,“ dodává majitel.

Vyřizování formalit a stavebního povolení bylo nakonec delší než celá stavba, která jinak probíhala hladce a problémů bylo minimum.

Pečlivě navržené uspořádání
Dispozice domu je řešena jako 6+1 s podlahovou plochou 196 metrů čtverečních. Protože v něm zatím bydlí jen dva dospělí a jedno malé dítě, má každý prostoru víc než dost.

V přízemí je velká obytná část, která spojuje kuchyňský kout, jídelnu a obývací pokoj. „Počítali jsme s tím, že nás budou často navštěvovat přátelé, takže jsme dole nechali postavit pokoj pro hosty a malou koupelnu se sprchovým koutem,“ popisuje majitel domu.

„Vedle kuchyně je místnost pro denní práce a spíž,“ dodává. V dalším malém prostoru je umístěno tepelné čerpadlo. Dům je sice navržen tak, aby měl nízké tepelné ztráty, přesto má několik zdrojů vytápění. Kromě tepelného čerpadla, které dodává energii do podlahového topení, je to krb na dřevo a také sluneční paprsky, jež prosklenými stěnami vyhřívají celý interiér.

„Tyto prosklené domy jsou citlivé na správné zasazení vůči světovým stranám. Pokud se dům neodborně navrhne, mohou se některé místnosti zejména v létě přehřívat,“ vysvětluje Miroslav Kramoliš.

V obytném podkroví jsou dva dětské pokoje, ložnice, koupelna, toaleta a sklad. Přízemí s podkrovím spojuje dřevěné schodiště s otevřenou galerií. Z každé strany domu je jeden balkon - vpředu větší, vzadu docela malý.

Díky velkému množství světla působí interiér velice čistým a stylově jednotným dojmem. „Dům jsme zařídili jednoduše a účelně. Nemáme rádi spousty skříněk, na kterých se hromadí prach,“ popisuje majitel. Některé kusy nábytku a kuchyňská linka jsou vyrobeny na míru z masivního dřeva.

Dřevo je vůbec typickým materiálem pro tento dům. Každou místnost rámují masivní lepené trámy. „V kombinaci se skleněnými plochami vlastně ani nepoznáte, jestli jste ještě uvnitř domu, nebo už venku. Spojení s přírodou je tedy téměř dokonalé. Je to velmi příjemný pocit,“ popisuje pán domu.

Exteriér kolem domu navrhoval zahradní architekt, ovšem za přispění majitelky. Zahradnická firma pak vybudovala ryze okrasnou zahradu, která nevyžaduje velkou údržbu, takže se teď o ni mohou majitelé starat sami.

Domy, které jsou jenom pro někoho
Po téměř dvou letech strávených v novém domě nenacházejí jeho obyvatelé nic, co by chtěli změnit. „Patří totiž do skupiny lidí, kterým tento styl bydlení zcela vyhovuje. Což rozhodně nejsou všichni,“ říká Miroslav Kramoliš. „Někdo prosklené stěny ocení, jiný by si naopak připadal jako ve výkladní skříni.“

Proto je nezbytné, aby si každý, kdo uvažuje o koupi podobného domku, prohlédl jeden z pětadvaceti už v tuzemsku postavených. Pokud zjistí, že je to skutečně jeho „krevní skupina“, může začít diktovat požadavky na vzhled a uspořádání právě toho svého domu.

A kolik vlastně dům stojí? „Jeden metr čtvereční domu na klíč přijde orientačně na 24 tisíc korun,“ odpovídá Miroslav Kramoliš z firmy Gradient. „K tomu je nutné připočíst cenu základové desky a případného nadstandardního vybavení.“ Záleží samozřejmě na velikosti a vybavení, v tomto případě stál dům zhruba 5 milionů korun.

Soutěž je vlastně propagace
To, že laická porota architektonické soutěže Top domy 2006 ocenila dům s názvem Cedr 196 prvním místem v kategorii domů do 200 metrů čtverečních podlahové plochy, považuje Miroslav Kramoliš za důležité, ale nepřeceňuje to.

„Ačkoli, když už se lidé rozhodnou hlasovat v architektonické anketě, je vidět, že se o obor zajímají a že takoví laici zase nejsou.“ Často vzpomíná na to, že když sem před lety přivezl z Německa první projekty prosklených dřevěných domů, nebyl o ně v tuzemsku příliš velký zájem.

„Lidé jsou v současné době tím, že hodně cestují, vzdělanější a otevřenější novým věcem. Už se nebojí koupit si dřevěný dům, protože viděli podobné v celé Evropě. Dřevo dnes konečně přestává být podřadným materiálem a začíná konkurovat železobetonu a cihlám,“ říká Kramoliš a doufá, že i díky vítězství v soutěži Top domy 2006 bude o prosklené domy s dřevěnými konstrukcemi čím dál větší zájem.