U nedobrovolných dražeb se dlužníci do poslední chvíle snaží exekuci odvrátit

U nedobrovolných dražeb se dlužníci do poslední chvíle snaží exekuci odvrátit | foto: Profimedia.cz

Dražbu bytu či domu zvládne i začátečník. Stačí občanka a pár desítek tisíc

  • 8
Každý viděl ve filmu nějakou dražbu. Licitátor sdělí vyvolávací cenu, dražitelé zvedají kartičky s číslem a přihazují. Konečnou sumu licitátor třikrát zopakuje a věc přiklepne. Přesně tak vypadá i dražba nemovitostí. Trvá jen pár minut a můžete v ní přijít k nemovitosti velmi výhodně.

Dražeb nejčastěji využívají insolvenční správci, exekutoři a finanční úřady, kteří potřebují rychlým výnosem pokrýt něčí dluhy. To jsou nedobrovolné dražby. Nabízejí se v nich byty či domy většinou ve špatném stavu.

Druhou možností jsou dobrovolné dražby, v nichž například realitní kanceláře či developerské firmy nabízejí své nemovitosti.

1. Vyberte si nemovitost na internetu

Většinu dražeb najdete na portálu www.centralniadresa.cz, kde realitní společnosti nebo celní úřady musí dražby zveřejňovat. Exekutoři vyvěšují dražby na webu exekutorské komory, finanční úřady na stránkách České daňové správy.

Omezenou nabídku najdete i na realitních serverech nebo v inzerci. Dražby se konají téměř každý den. Při vyhledávání se pořádně podívejte na obec, kde se nemovitost nachází. Na dražbách se často nabízejí reality z celé republiky.

KDE HLEDAT AKTUÁLNÍ DRAŽBY

"Velké dražební společnosti jsou mnohdy mimopražské, dražební trh tedy pokrývá celou republiku," říká Jiří Bureš, předseda České asociace dražebníků.

2. Prohlédněte si dům či byt na místě

K dražbám se konají prohlídky nemovitostí, a ty si nenechte ujít. Na fotografii třeba dům vypadá hezky, ale zezadu je to ruina. Na prohlídce nedávejte najevo, že o nemovitost máte zájem.

"Nedávno to jedna zájemkyně udělala. Pak ji kontaktoval jiný zájemce s tím, že když mu dá nějaké peníze, nebude se dražby účastnit. Ona na to nepřistoupila, byl by to trestný čin. Nakonec byt vydražila, ale ten zájemce vytáhl cenu hodně vysoko," popisuje zkušenosti Vlastimil Kocián z Exekutorského úřadu v Přerově.

3. Sledujte, zda dražba není zrušená

U nedobrovolných dražeb se dlužníci do poslední chvíle snaží exekuci odvrátit. Mohou se objevit i další překážky, třeba podaná vylučovací žaloba. Proto může být i v den dražby akce zrušená.

"Kdo chce přijet na dražbu, měl by se ještě ráno podívat na web a případně i během cesty sledovat stav," říká David Tala, mluvčí přerovského exekutorského úřadu.

4. Připravte si potřebné doklady a peníze

Dražby se může zúčastnit kdokoliv, nemusí být dopředu ohlášený. "Důležité je, aby si zájemci důkladně přečetli pravidla, třeba jaké doklady je nutné mít a jak složit jistinu. Aby jim pak účast třeba neznemožnil jeden opomenutý dokument," upozorňuje Ivo Gavlas, majitel aukční a realitní agentury Gavlas.

Zpravidla s sebou musíte mít doklad totožnosti, a když někoho zastupujete, plnou moc. Před začátkem dražby složíte jistinu, nejčastěji 50 až 150 tisíc korun. Je to pojistka, aby vítěz od nákupu neustoupil. Neúspěšní účastníci dostanou peníze zpátky. Peníze lze přinést v obálce či je poslat z účtu.

Realitní server - Reality.iDNES.cz

5. Při licitování se držte určeného limitu

Dopředu si stanovte částku, přes kterou už nepůjdete. Peníze buď musíte mít, nebo vědět, že vám půjčí banka. "Je možné zaplatit i hypotékou. Ale může být problém ji dostat, když je v okamžiku půjčky na domě zástava. Řeší se to třeba překlenovacími úvěry," říká Vlastimil Kocián.

Když přijdete sami, nemovitost je vaše za vyvolávací cenu. To se však stává spíše jen u domů ve špatném stavu nebo u spoluvlastnických podílů. Jindy naopak přijde i přes 10 zájemců. "Lukrativní nemovitost se může prodat i za vyšší cenu než odhadní," říká David Tala.

To je však spíš výjimka. Při licitování můžete buď cenu navýšit, nebo nabídku vyrovnat na shodné podání. Když je na konci více stejných nabídek, rozhoduje los, zpravidla hod kostkou.

6. Zajistěte si příklep a doplaťte cenu

Když vám licitátor nemovitost přiklepne, musí to potvrdit listinou zvanou příklep. Někdo ji vyhotovuje hned, často ji dostanete poštou. Zbývá doplatit kupní částku. Jakmile to uděláte, dražebník vloží příklep na katastr nemovitostí. Vlastnictví se pak zapíše zpětně ke dni dražby.

"I kdyby se později ukázalo, že dlužníkovi dům nepatřil, po udělení příklepu už o něj nový majitel nemůže přijít," vysvětluje Vlastimil Kocián. Nakonec zaplatíte daň z převodu nemovitosti tři procenta z odhadní či kupní ceny, podle toho, která je vyšší.

7. Dohodněte, aby byla nemovitost prázdná

Jakmile dům vydražíte, majitel ztrácí právo v něm žít. Někdy se však bývalí vlastníci nechtějí odstěhovat. "Je to spíš výjimka. Exekuční řízení trvá rok, při dražbě nemovitosti už ti lidé bývají napůl vystěhovaní," říká Vlastimil Kocián.

Pokud vás to přece jen potká, legální cesta je najmout si advokáta, spor končící vystěhováním může trvat i dva roky. Podle přerovského licitátora však lidé někdy počkají, až bývalý majitel není doma, vymění zámky a nepustí ho domů. Riskují však, že se dopustí trestného činu porušování domovní svobody.

čÍM SE AUKCE LIŠÍ OD DRAŽBY

Aukce a dražba nemovitostí nejsou synonyma. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Dražba

Její postup je daný zákonem. Dva dražitelé mohou nabídnout stejnou částku, pak rozhoduje los. Přiklepnutím se automaticky stáváte majitelem nemovitosti. Může být dobrovolná, nebo se může konat proti vůli majitele nemovitosti.

Aukce

Mívá volnější pravidla, která je nutné předem prostudovat. Vítěz získá třeba jen právo na uzavření rezervační či kupní smlouvy a o ceně se ještě může dál vyjednávat. Prodávající si mohou stanovit limitní cenu, a když ji nikdo nedosáhne, prodej se neuskuteční. V aukci se často prodávají třeba byty z developerských projektů. Může se konat i přes internet. Pojem aukce lze použít pouze u dobrovolných prodejů nemovitostí.

S využitím informací aukční a realitní agentury Gavlas