Nepusťte zloděje do bytu Na kvalitním zabezpečení nešetřete. Nevyplatí se to

Nepusťte zloděje do bytu Na kvalitním zabezpečení nešetřete. Nevyplatí se to | foto: Profimedia.cz

Dovolená: než odjedete, investujte do kvalitního zabezpečení

  • 3
Pokud si chcete v klidu užít dovolenou, nešetřete na zámcích a alarmech. Důležité je i myslet na to, že dobře zajištěný byt pojistíte levněji. Většina pojišťoven to zohledňuje a dává slevy.

"Obecný recept, jak na to, v podstatě neexistuje. Každý by se měl v takovém případě poradit s odborníky," řekl Tomáš Řepiš, jednatel firmy Tomasaki, který dodává, že šetřit na takové důležité věci není rozumné.

"Můžete jednorázově ušetřit tisíce korun, ale pak vás zloději vykradou a škody mohou jít do desítek i stovek tisíc. A pokud nemáte nemovitost dostatečně zabezpečenou, můžete se setkat i s potížemi od pojišťoven," míní. Některé pojišťovny dokonce poskytují na určité druhy zabezpečení bytů svým klientům slevy.

Ochrana proti úderovému klíči
Výrobci i prodejci zabezpečovacích zařízení představili několik novinek. Jednou z nich je takzvaný chráněný klíč. "To znamená, že jeden konkrétní klíč i jeho kopie vyrobíme jen u nás a nikde jinde a pouze oprávněné osobě," říká Tomáš Řepiš.

Pořídit si můžete i ochranu vložky proti takzvanému bumpingu čili úderovému klíči. Jde o metodu otevírání, kterou nyní používají zloději, a díky ní se dokážou dostat do bytů bez poškození zámku. Podle expertů je s tímto úderovým klíčem možné otevřít až devadesát procent mechanických zámků. Zkušenému lupiči to trvá asi dvě minuty.

"Na to je třeba dát si velký pozor, protože pojišťovny často vykradení bytu v takových případech neuznávají," upozornil Řepiš. Další možností, jak lépe zabezpečit svůj byt, je používání píchacích klíčů, které jsou náhradou za klíče trezorové.

Nepodceňujte bezpečnost, pořiďte si kvalitní dveře Majitelé bytů a domů začínají chápat, že kvalitní zámky nestačí. "Lidé letos hodně sázejí na pevné kvalitní bezpečnostní, nejlépe celokovové dveře. Obyčejné dveře, i když jsou opatřeny dokonalým zámkem, bezpečnost nezaručí, dají se totiž snadno vykopnout," potvrzuje Pavel Sokol, který se zabezpečením domů léta zabývá.

Co se týče chat a chalup, ani tam není situace nejrůžovější. Zloděje tyto objekty zajímají především v zimních měsících, ale často i během pracovních dnů, kdy bývají prázdné. Majitelé tedy často volí k jejich zabezpečení nejen kvalitní zámky, ale i elektronickou ochranu.

"Důležité jsou pevné dveře s magnetickým zámkem. Pak doporučuji umístit čidlo, které obsáhne co největší plochu a zaregistruje pohyb. A také detektor proti tříštění skla,“ doporučuje František Schüssl ze společnosti Eval, která se zabývá elektronickou ochranou objektů. Pokud to jde, nechte si chatu či chalupu napojit na pult ochrany bezpečnostní agentury.

Alarm už za osmdesát korun
Nejen chatu, ale samozřejmě i byt či dům, jež trvale obýváte, můžete elektronicky zajistit. Řada odborníků to vřele doporučuje, a to především v době, kdy jste mimo - na pracovní cestě nebo na dovolené. "Jenom pevné dveře nestačí. Bydlíte-li na sídlišti, může se k vám zloděj dostat třeba přes balkon," varuje Schüssl.

S tím souhlasí i Pavel Sokol. "Nejjednodušší elektronický alarm stojí osmdesát korun. Dává se na okna i dveře, a když je lapka otevře, začne to dělat rámus a zloději z devětadevadesáti procent utečou," tvrdí. 

Takže než odjedete, ušetřete pár tisíc a investujte je do zabezpečení své nemovitosti. "Zní to sice cynicky, ale když zloděj uvidí, že by s překážkou měl velkou práci, v drtivé většině případů svůj záměr vzdá a půjde jinam," řekl Řepiš.