Technické požadavky programu splňuje většina oken mladších patnácti let, a to plastových i dřevěných.

Technické požadavky programu splňuje většina oken mladších patnácti let, a to plastových i dřevěných. | foto: Profimedia.cz

Dotaci dostanete na většinu oken mladších patnácti let

  • 7
Výměnu oken nebo zateplení vám z významné části pomůže financovat stát. Abyste na dotaci dosáhli, musíte si vybrat výrobky registrované v Seznamu výrobků a technologií.

U oken je zásadní hodnota tepelné prostupnosti neboli UW. Vyplatí se pohlídat si, zda výrobce okna, které si chcete pořídit, skutečně uvádí prostupnost tepla pro celé okno. Někdy se v dokumentaci k výrobku dočtete jen údaje o zasklení, a nikoli o rámu. Ten přitom izoluje obvykle hůře než sklo.

Okna s požadovanou hodnotou tepelné prostupnosti jsou na trhu běžně, limity podle odborníků splňuje většina oken mladších patnácti let, ať už jde o plastové nebo dřevěné výrobky. 

Jakého zvolit dodavatele

Abyste dosáhli na dotaci, nemůžete si dům zateplit sami. Musíte si najmout firmu, která se přihlásila do programu. Doposud se jich zaregistrovalo asi čtyři tisíce a z nich několik stovek již registraci dokončilo. Seznam těch, které vyhověly podmínkám programu, je od pondělí 4. května zveřejněn na webu Zelená úsporám (seznam odborných dodavatelů - SOD) a bude se rozšiřovat. Jestliže na úpravy domu spěcháte, ale máte problém si ze zveřejněného seznamu vybrat, máte dvě varianty. Oslovte firmu, kterou byste si rádi najali, a zeptejte se, jestli se už do programu registrovala.
* Jestliže to udělala a už jen čeká na zapsání do seznamu, můžete hned zažádat o dotaci a informace o firmě do formuláře doplnit později.
* Pokud se zatím nepřihlásila, snažte se ji přesvědčit, aby to udělala. Pravidla jsou jednoduchá -  přihlásit se může každá firma, která splňuje podmínky živnostenského zákona a přes webové stránky www.zelenausporam.cz doloží potřebné kvalifikace.

Pokud není okno příliš členité, což znamená, že rám nezabírá více než 20 procent plochy okna, splňuje tento požadavek většina dřevěných i plastových oken s běžným izolačním dvojsklem s tepelnou prostupností pro zasklení 1,1.

Trojsklo nabízí příznivou tepelnou prostupnost

Okna s dobrou tepelnou izolací mají mezeru mezi skly plněnou argonem nebo jiným inertním plynem. Důležité je, aby vnitřní sklo dvojskla bylo opatřeno pokovením, které dokáže odrážet teplo zpět do místnosti.

Odborníci doporučují také okna s trojsklem, kde je hodnota tepelné prostupnosti zasklení ještě příznivější, může se pohybovat mezi 0,6 až 0,8.

Hodnoty tepelné prostupnosti si můžete orientačně spočítat i sami, například na stránkách tzb-info.cz najdete pomůcky, které vás navedou.

Ceny oken, která budou propouštět teplo jen minimálně, se mohou podle Karla Srdečného ze společnosti EkoWATT pohybovat mezi 4 000 až 7 000 korunami za metr čtvereční.

Záleží na členitosti, náklady na vybourání starého a osazení nového okna mohou cenu zvýšit až o 1 000 korun za metr čtvereční.

Dveře mezi vytápěným nebo částečně vytápěným prostorem a venkovním prostředím musí mít tepelnou prostupnost maximálně 1,2.

Požadavky na dveře mezi vytápěným a částečně vytápěným prostorem jsou méně přísné, limit je 2,3. Dveře, které tyto parametry splňují, pořídíte zhruba od 8 000 korun za metr čtvereční.

Zapotřebí bude asi 15 centimetrů izolace

Pokud chcete zateplit dům, připravte se na to, že na izolačním materiálu neušetříte. Tepelná prostupnost vnějších stěn musí mít hodnotu nejvýše 0,25. Odborníci odhadují, že se toho dá dosáhnout, když použijete zhruba 15 centimetrů izolantu.

Při běžném zateplování se zpravidla používá osm až deset centimetrů izolantu, tím však získáte pouze trojnásobné zlepšení izolačních schopností, což nestačí k dosažení dotace.

Odborníci ze společnosti EkoWATT spočítali, že dům s cihlovou stěnou o tloušťce 45 centimetrů potřebuje šestnácticentimetrovou zateplovací vrstvu, aby tepelná prostupnost splnila limit stanovený v programu Zelená úsporám.

Nechte si zpracovat projekt a posudek

Cena vlastního izolantu tvoří podle expertů na zateplování zhruba jen čtvrtinu nákladů na celé zateplení, proto je téměř zbytečné snažit se na tloušťce ušetřit. Mnohem více zaplatíte za kotvicí prvky, lišty a lepicí a omítkové hmoty. Náklady zvýší také samotná montáž.

Polystyren se nehodí všude

O tom, kam dát jakou izolaci, je dobré poradit se s odborníky. Nejlevnější variantou je polystyren, který se hodí zejména na sokly vnějších stěn budov, na zateplení podlah či základů domu. Používá se také na věnec domu.

Čím zateplit dům

Abyste dosáhli na dotaci, vybraný dodavatel vám může zateplit dům jen s pomocí izolací či oken zapsaných do seznamu v programu Zelená úsporám. Průběžně aktualizovaný Seznam výrobků a technologií (SVT) najdete na stránkách www.zelenausporam.cz. Takže když třeba dodavatel nabízí pět typů oken, vy si můžete vybrat jen ze tří, které jsou zapsány do seznamu SVT. Dodavatelé bývají často specializovaní na určité technologie a značky. Takže počítejte s tím, že když si nejdříve vyberete určitý výrobek, musíte najít dodavatele, který ho montuje. A to nebudou všichni dodavatelé v seznamu SOD.
Pro odbornou radu, jak efektivně zateplit dům, se můžete obrátit na poradenská centra sítě EKIS - www.i-ekis.cz. Základní rady jsou zdarma.

Pokud bydlíte v domě, který má problémy s vlhkostí, není pro vás polystyren dobrá volba. Stejně tak jej odborníci nedoporučují do dřevostaveb.

Deseticentimetrová vrstva polystyrenu vás vyjde i s veškerou prací zhruba na 1 100 korun za metr čtvereční.

Na místa, kde potřebujete větší pevnost, použijte kamennou vlnu. Je vhodná na fasády, podlahy či ploché střechy, po nichž se chodí. Za metr čtvereční fasády zateplené deseticentimetrovou vrstvou kamenné vlny zaplatíte kolem 1 600 korun.

Na krovy, stropy a příčky se hodí skelná vata, která izoluje lépe než ta kamenná, cenově vyjde podobně. Dá se použít i ve dřevostavbách, kde není vhodný polystyren.

Nejekologičtější variantou zateplení je sláma, té se však musí použít mnohem větší množství než ostatních izolantů: aby nepropouštěla teplo, je třeba ji navrstvit třeba až na 50 centimetrů, což je v některých stavbách neproveditelné.

Rekuperace až za sto tisíc

Řádově desetitisíce si budete muset připravit, pokud si budete chtít instalovat systém nuceného větrání s rekuperací tepla. Pro rodinný dům se může snadno vyšplhat nad sto tisíc.

Majitelé rodinných domů se zahradou mají výhodu. Mohou si pořídit rekuperaci se zemním výměníkem, a zajistit si tak, že v zimě budou mít v domě teplo, aniž by se muselo příliš topit, a v létě bude v bytě příjemný chládek.

Rekuperace bez zemního výměníku sice udrží teplo, ale při vyšších teplotách nebude mít vlastnosti klimatizace. Zemní výměník může zvednout cenu rekuperace zhruba o třicet tisíc.

Pokud jde o bytové domy, rekuperaci je potřeba provést v každém bytě zvlášť. Jde dokonce instalovat i do jedné místnosti. Dotaci získáte jedině tehdy, pokud si řízené větrání pořídí celý dům.

Slovníček

Řízené větrání - automatické větrání, které zajišťují ventilátory, aniž se musí otvírat okna.
Rekuperace - ze vzduchu odcházejícího z místnosti se odčerpává teplo, které ohřívá čerstvý vzduch přiváděný dovnitř. V domě se vyměňuje vzduch, aniž by se ztrácelo teplo, jako když se větrá okny. Měrná roční potřeba tepla na vytápění (kWh/m2/rok) - údaj o tom, kolik energie dům potřebuje na vytápění vnitřních prostor na normou danou teplotu.
Nízkoenergetický dům - u zateplování v programu Zelená úsporám je to rodinný dům s roční potřebou tepla do 70 kWh/m2 nebo bytový dům s potřebou tepla do 55 kWh/m2.