Dům Billa Gatese

Dům Billa Gatese v Medině u Seattlu - snímek z roku 2000. | foto: Profimedia.cz

Domy slavných boháčů stojí desítky milionů dolarů

  • 7
Jak bydlí nejbohatší lidé světa? Jednoduchá odpověď: většinou se usazují v luxusních sídlech, která si pořizují za astronomické částky. Někteří miliardáři jsou však spořiví a do svých domů neinvestují více, než je zdrávo.

Jak napsal americký časopis Forbes, přibližně pětinu majetku domácností v USA tvoří peněžní hodnota nemovitostí.

Pokud by to byla pravda v případě miliardáře Warrena Buffetta, který se v žebříčku nejbohatších lidí světa dostal na druhé místo, jeho nemovitosti by musely mít hodnotu přibližně 8,4 miliardy dolarů.

Naproti tomu šéf společnosti Berkshire Hathaway, která podniká v pojišťovnictví a šperkařství, již 50 let žije ve stejném domě v nebraské Omaze. V roce 1958 ho koupil za 31 500 dolarů a dnes má cenu přibližně 700 000 dolarů.

Warren Buffett navíc vlastní dům v Laguna Beach v Kalifornii o hodnotě kolem čtyř milionů dolarů. Celkově je to však stále jen setina procenta jeho odhadovaného jmění.

Dalším šetřílkem je Ingvar Kamprad, zakladatel nábytkářského gigantu Ikea, kterému v žebříčku nejbohatších patří čtvrtá příčka. Cena jeho sídla poblíž Lausanne v daňově výhodném Švýcarsku není známá, podle holandského deníku Algemeen Dagblad však dům působí skromně a parkuje před ním ojeté Volvo.

Interiéry má vybaveny, jak jinak, nábytkem z Ikey. "Nic nepotřebuji. Důležitá je pohodlná postel, tu svou mám už skoro třicet let," řekl Kamprad MF DNES při loňské návštěvě Česka. "Chci žít normální život jako ostatní lidé," dodal.

Bydlení v paláci
Nenechte se však mýlit, Warren Buffett s Ingvarem Kampradem jsou mezi miliardáři spíše výjimkou. Zcela opačným příkladem je indický ocelový magnát a pátý nejbohatší muž Lakshmi Mittal, který mimo jiné vlastní ocelárnu v Ostravě.

V roce 2004 zdolal realitní rekord, když v Londýně koupil dům podobný paláci za 128 milionů dolarů. Mittalovo sídlo má v garážích místo pro 20 aut, sloupky u bazénu jsou obloženy drahokamy a dům zdobí mramor pocházející ze stejného lomu jako ten pro Tádž Mahal.

V paláci za 130 milionů dolarů pak žije saúdský princ Alwaleed bin Talal Alsaud, osmý nejbohatší člověk světa. Jeho obydlí v Rijádu o rozloze téměř 50 000 metrů čtverečních má 317 pokojů, osm výtahů a více než 500 televizorů.

Boháči někdy nemají vkus
Ani další vrcholní boháči se nezdráhají investovat do svých sídel obří sumy. Britská architektka českého původu Eva Jiřičná soudí, že honosnost sídel jde často na úkor hodnoty jejich architektury.

"Boháči většinou nemají vkus," hodnotí Jiřičná. "Pokud má někdo dost peněz, může si dovolit postavit kvalitní architekturu s kvalitním designem. Pokud někdo chce dům jen proto, aby uchvátil pozornost, to mě nezajímá," dodává architektka, která několik podobných nabídek sama odmítla.

Nepochopení pro hodnoty projevuje například Steven Jobs, šéf Applu a studia Pixar. Chce zbourat svůj dům z roku 1926 ve španělském koloniálním stylu a nahradit ho menším, na jiném místě pozemku. Po zásahu památkářů bylo letos v lednu povolení k demolici zrušeno, Jobs se však stále snaží dosáhnout svého.

Rozmary neznají mezí
Jiným příkladem rozmarného bydlení jsou dvě sídla šéfa softwarového gigantu Oracle Larryho Ellisona. Ten v roce 2003 skoupil za celkových 65 milionů dolarů pět pobřežních nemovitostí v Malibu, aby je mohl přebudovat na jednu rezidenci.

Podobně rozsáhlá je jeho meganemovitost nedaleko San Franciska, kterou si nechal vybudovat v japonském císařském stylu.

Pozadu nezůstává ani spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen. Šestý nejbohatší muž světa si postavil stodvacetimilionový dům na ostrově Mercer Island poblíž Seattlu. Mimo jiné zde má tělocvičnu splňující regule basketbalové NBA. Allen totiž vlastní klub Portland Trailblazers.

Další nemovitosti boháčů už jsou o něco skromnější, i když stále velmi honosné. Například telekomunikační magnát Craig McCaw vlastní v Seattlu dům za dvacet milionů postavený ve stylu anglických panství, ve kterém pořádá večírky na podporu Republikánské strany.

Šéf mediálního koncernu Viacom Sumner Redstone (provozuje například MTV nebo Paramount Pictures) koupil od Sylvestera Stallona vilu za patnáct milionů v Beverly Hills.

Výrobce počítačů Michael Dell má zase dům za dvanáct milionů na kopci v texaském Austinu, ve kterém kdysi založil svou společnost. V hlubokém stínu nestojí ani newyorský starosta a mediální mág Michael Bloomberg, jenž bydlí v pětipodlažním domě za 3,5 milionu dolarů. Přikoupil k němu část sousední budovy, jen kvůli zvětšení jídelny.

,