Domy poškozené povodní ohrožuje zima

Lidé postižení srpnovými povodněmi mají opět vážné důvody k obavám o střechu nad hlavou. Zemi v těchto dnech zasáhly velké mrazy a s nimi se přiblížila také hrozba, že některé domy, jež neodnesla voda, nepřežijí zimu. "Může to postihnout až pět procent objektů, které vydržely velkou vodu. Ale u většiny se to definitivně ukáže na jaře," potvrzuje obavy statik Lumír Hruška, který kontroloval stav domů v jedné z nejpostiženějších obcí, středočeských Zálezlicích.

Lidé v postižených oblastech, kterým voda domy vážně poškodila, ale zcela je nezničila, své obavy nijak neskrývají. "Mrazů se bojíme. Stále ještě totiž máme mokré zdi," říká Marie Turková ze Zálezlic. "Není příliš pravděpodobné, že se domy začnou hroutit nyní. Ten materiál musí tak pětkrát nebo šestkrát zmrznout a zase rozmrznout. Teprve pak se ukáže, zda vydrží," vysvětluje statik Hruška. Zkušenosti z Moravy, kterou postihly povodně před pěti lety, dávají statikům za pravdu.

V každé postižené vesnici čekala o rok později demolice ještě několik domů, které voda neodnesla. Například v Troubkách, kde záplavy zbořily přes tři stovky budov, rozhodovali statici o demolicích ještě v létě následujícího roku. Lidé se nynější hrozbě snaží bránit.

Domy, které nestačily od povodní vyschnout, stále vysoušejí. Vysoušeče nadále běží naplno například v pražském Karlíně. Do čtvrti se sice vrací život, ale z mnoha objektů dělníci stále ještě odklízejí trosky. Současné mrazy podle meteorologů přitom mají vydržet až do Vánoc.

Odborníci upozorňují, že krátkodobý mráz budovám většinou nijak neuškodí. Na statice podmáčených budov se většinou podepíší až dlouhodobé mrazy. Jejich účinek odborníci přirovnávají k vodě v lahvi. Zmrzlá voda zvětší při mrazech svůj objem a lahev praskne - stejně bude voda působit i v poškozeném zdivu. Ale teprve ve chvíli, kdy voda po opadnutí mrazů roztaje, se začne popraskané zdivo rozpadat.

Při srpnových povodních voda zasáhla desetitisíce domů. Přibližně tisícovku z nich zcela zničila nebo je museli majitelé krátce po povodních nechat zbořit. Statici a pracovníci obecních úřadů nyní majitele poškozených budov upozorňují, aby při jejich vysušování neudělali v zimě chyby, které by mohly následky záplav a nynějších mrazů zhoršit.

"Lidé by neměli domy vysoušet stálým průvanem. Tak by totiž zdivo promrzlo," řekla například ČTK vedoucí odboru výstavby v Praze 8 Ivana Jakoubková, která má na starosti i poničený Karlín. "V místnostech by mělo být teplo a větrat se má jen nárazově," vysvětluje Jakoubková, co by měli majitelé promočených domů dělat. Ne každý se však radami může řídit. "Stále tady máme moc vysokou hladinu spodní vody. Ta prosakuje podlahami, takže máme na zemi pořád mokro. Samozřejmě, že tady topíme, ale nestačí to," popisuje situaci ve svém domě Marie Turková ze Zálezlic.

V některých budovách, například v pražském Karlíně, topení po povodních stále nefunguje. Vysoušeče, které lidé dříve téměř nepotřebovali, se dnes stávají velice dobrým obchodním artiklem. Právě v Karlíně se s nimi obchoduje už i v bazarech, kde šly dřív na odbyt hlavně mobilní telefony a běžná elektronika. "Zájemců o vysoušeče je zatím stále dost," odpovídá prodavač jednoho z obchodů. Podle statiků se lidé zatím mrazů nemusí bát.

Doba, kdy se bude rozhodovat o budoucnosti jejich domovů, totiž nastane až na jaře. Pak by měli lidé sledovat každou novou prasklinu. Ale ani praskliny nemusí ještě nutně znamenat, že k domu přijedou demoliční čety. Počet budov, které zima zničí, však nedokáže dnes nikdo odhadnout.