Domek za 700 tisíc i s nábytkem navrhl český architekt. Podívejte se

  • 536
Domek je jen o něco málo větší než stánek se zeleninou. Vzhled je ovšem nesrovnatelný. Dřevěný "Freedomek” o ploše 28 m2, který vám hotový přivezou kompletně vybavený na místo určení a večer již bydlíte, zažil svůj křest 7. října na Václavském náměstí.

V rámci akce Architecture Week představil architekt Marek Jan Štěpán v Praze dům, který původně vznikl jen na konkrétní požadavek konkrétního člověka, jenž potřeboval malý domek na stavební parcelu s neuvěřitelným množstvím stavebních omezení.

Kmotrem domu, který se bude zatím vyrábět ve dvou velikostech (7 x 4 a 11 x 4 m, výška 3,2 m), se stal ve čtvrtek 7. října na Václavském náměstí uznávaný historik umění a architektury Zdeněk Lukeš.

Freedomek má sklopnou terasu, která slouží i jako dveře

Freedomek má sklopnou terasu, která slouží i jako "padací most" a dveře

Freedomek má solární panely i fotovoltaickou elektrárnu

Freedomek je vybavený solárními panely i fotovoltaickou elektrárnou

Architekt Lukeš ještě před křtem zdůraznil, že odvěká touha lidí po miniaturním bydlení, které by ovšem splnilo všechny potřeby, není u nás příliš silná, ačkoliv se jí věnoval ve svých pracích již Karel Teige.

"O mobilní domy se u nás začínáme zajímat teprve tehdy, když přijdou živelné pohromy a hledá se rychlé a levné řešení pro postižené rodiny,” konstatoval Zdeněk Lukeš.

V domku nechybí ani vestavná pračka

V domku nechybí ani vestavná pračka

Kamna na dřevo s domem opravdu ladí

Kamna na dřevo s domem opravdu ladí

Základní verze Freedomku v kategorii Standard stojí přibližně 700 tisíc korun, verze Klasik a Solitér jsou s ohledem na možnost atypického zařízení dražší.

K žádnému z typů domků však už nepotřebujete základovou desku. "Pouze se do země zašroubují základové patky a na ně se domek postaví, vše se stihne za jeden den," tvrdí architekt Marek Štěpán.

Freedomek vyvolal okamžitě velký zájem Pražanů i návštěvníků hlavního města

Freedomek vyvolal okamžitě velký zájem Pražanů i návštěvníků hlavního města

Vše spočítané na centimetr

Freedomky nejsou určené k "putování”, ale k trvalému umístění na pozemku. Mohou je využít mladí lidé, ale také zájemci o kultivované rekreační bydlení. Lze je však upravit i jako drobné provozovny, ateliéry nebo kanceláře vybavené vším komfortem.

Elegantní kvádr obložený dubovými latěmi má sklápěcí terasu, která funguje jako padací most hradu: po svém vytažení (je na hydrauliku) uzavírá vstup do domu.

A proč je dřevěný kvádr vhodnější než třeba přepravní kontejnery? Například i proto, že na rozdíl od nich nabízí už "použitelnou" šířku čtyři metry.

Velké francouzské okno slouží i jako vstup do domku

Velké francouzské okno slouží i jako vstup do domku

Domek vystavený v centru Prahy je díky solárním panelům a malé fotovoltaické elektrárně na střeše zcela soběstačný, nepotřebuje dodavatele elektrické energie. Elektrárna umístěná na střeše funguje i v módu zataženo. Membránová čistička vod pamatuje na ekologii.

"Vytéká z ní prakticky čistá voda. Jediné, co potřebujete, je zdroj vody, stačí vám jediný vrt,” vysvětluje architekt Štěpán, který přednáší i na brněnské Fakultě architektury.

Freedomky lze také spojovat. Navíc mají na centimetr vyřešený funkční interiér. O ten se postarala Koryna nábytek, která jej vyrobila v duchu současného moderního jednoduchého designu, včetně bezúchytkového řešení.

Interiér vyrobila na míru Koryna nábytek včetně stolu, židle dodal TON

Interiér vyrobila na míru Koryna nábytek včetně stolu, židle dodal TON

Nový majitel proto nemusí nic řešit, uvnitř nalezne nábytek včetně speciálně navrženého stolu ze shodného materiálu, kterým je dubové dřevo použité na venkovní obklad i interiér.

Materiál Hi-Macs, který se na tuzemském trhu řadí k luxusním, cenu negativně neovlivňuje. "V tomto případě lze použít desky s tloušťkou pouze tři milimetry, takže se dostanete celkem na standardní ceny. Jenže v porovnání s obklady nebo MDF deskami dovoluje Hi-Macs bezespárové provedení a na milimetr se přizpůsobí daným rozměrům," tvrdí architekt Tomáš Valent.

Freedomek No. 001 (prototyp, 2010)

Produkce: Jiří Brosch
Architekt: Ing. arch. Marek Jan Štěpán
Spolupráce: Jan Martínek, Ing. Jakub Staník, Ing. Barbora Barathová, Ing. Petr Hradil, Ing. Michal Schwáb, Tomáš Jurák, František Brychta, Anne Schaufuss

Datum vzniku: 2007 – 2010
Zhotovení prototypu: 2010
Rozměr: 7 x 4 x 3,2 m
Užitná plocha: 24 m2 + 7 m2 terasa (navržen pro 1 – 2 osoby)
Hmotnost: 6 t

V nejvyšší verzi – s modulem nezávislosti – je energeticky soběstačný. Díky abstraktní architektonické formě je kontejner vhodný do města, na vesnici i do volné přírody. Je vyroben ze dřeva ve výrobní hale, na místo určení jej převeze tahač a položí na jednoduché základové patky. Použity jsou ekologické materiály.

Typy: Stejná konstrukce a technické řešení, energetická nezávislost a možnost odpojení od systému; odlišují se materiály, jednodušším "obalem", možností levnější fasády či vybavením

Standard: pro studenty, startovní bydlení pro mladé páry, využití v rámci sociálního programu (např. při povodních)

Klasik: základní varianta pro sériovou produkci

Soliter: možnost výběru atypického zařízení i vyšší cenové roviny

Pod lůžkem je velký úložný prostor

Pod lůžkem je velký úložný prostor

Konstrukce, materiály:

- Nosný systém kontejneru je lehký skelet z rostlého smrkového dřeva jakostní třídy S10. Svislé i vodorovné nosné dřevěné prvky dílce jsou opláštěné spolupůsobící konstrukční deskou z orientovaných plochých třísek OSB a tvoří plošné dílce (stěnové, podlahový a stropní dílec).

- V konstrukci podlahy je umístěn vodorovný nosný rám pro roznesení váhy na bodové základy a pro zavěšení při montážním stavu.

- Kontejner stojí na do země šroubovaných základových patkách.

- Střecha je jednoplášťová nevětraná, s hydroizolační vrstvou fólie z měkčeného PVC–P.

- Fasádu kontejneru tvoří vodorovné dubové latě.

- Okna jsou dřevohliníková, hlavní posuvné okno posuvné.

- Interiér je kompaktní z dubu (podlaha, stěny, strop), do něhož jsou vkládány barevně odlišené niky – kuchyňská, spací a krbová.

- Kontejner osvětlují LED světla, je ozvučen.

Interiér domku

Interiér domku

Atelier Štěpán

Ateliér založil v roce 1997 Ing. arch. Marek Jan Štěpán. Zabývá se sakrální architekturou, návrhy obytných staveb a designem (nábytek, liturgické předměty), nabízí komplexní řešení investičního zadání od konceptu po poslední detaily.