Miliony uprchlíků na celém světě nemají kde bydlet. Řešením by mohl být domek z...

Miliony uprchlíků na celém světě nemají kde bydlet. Řešením by mohl být domek z palet. | foto: Profimedia.cz

Jednoduchý nápad. Domek z dřevěných palet je dobrým řešením

  • 49
Miliony uprchlíků na celém světě nemají kde bydlet. Řešením by mohl být domek z palet, které jsou k dispozici téměř všude. Jen ve Spojených státech se vyrobí 700 milionů palet ročně a z toho se jich 150 milionů zlikviduje nebo skončí na skládkách.

Podle výboru Spojených států amerických pro uprchlíky a migranty je bez domova přes 33 milionů lidí. Ti všichni by mohli žít v paletovém domku. Je na něj potřeba 100 kusů palet a pár dní volna. Pět lidí postaví domek za týden, píše britský list Daily Mail.

Základní stavební prvek představuje dřevěná přepravní paleta, jež v sobě spojuje vlastnosti univerzálního, recyklovatelného, odolného, snadno sestavitelného a levného materiálu.

Levný domek z palet

Domek má plochu 23 metrů čtverečních. Palety jsou k sobě vždy přibité nebo svázané. Základní kostra postavená z 80 palet se vyplní igelitovou plachtou proti vlhku a zbylé dutiny ve stěnách se vyplní sutí, blátem, hlínou, dřevem a na střechu se dá vlnitý plech. 

Tedy vším, co se najde v okolí. Staví se z levného materiálu dostupného kdekoliv na světě. Ke stavbě je nutné použít pouze ruční nářadí.

V oblastech s nepříznivým počasím lze palety předem vyplnit izolací z polystyrenu nebo parotěsnou zábranou.

Montovaný paletový domek je vhodným mezistupněm mezi provizorním stanovým přístřeším a standardním trvalým obydlím. Výhodou je, že se do postižených oblastí tyto palety dostanou s dopravou jiných zásob, jako je pomoc v podobě potravin, léků, ošacení apod.

Jednoduchá paletová stavba se dá postupně přeměnit z nouzového přístřeší na trvalé obydlí přidáním materiálů s delší životností, např. kamene, betonu, štěrku nebo hlíny.

Interiér domku

S jednoduchým řešením ubytování pro lidi bez přístřeší přišly architektky ze společnosti I-Beam Design. Firma byla založena v roce 1998 dvěma newyorskými architektkami Suzan Winesovou a Azin Valyovou.

Díky svým originálním a často průkopnickým návrhům, ať již v oblasti bytového interiéru či v rámci veřejných uměleckých projektů, získala jejich společnost
I-Beam Design řadu ocenění.

Mezi největší úspěchy patří první místo v mezinárodní soutěži o přestavbu Lieutenant Petrosino Park na Manhattanu a čestné uznání za již zmíněný návrh pro kosovské utečence nazvaný Přechodné přístřeší.