Židle si architekt vyrobil z přepravek na whiskey. Model domu.

Židle si architekt vyrobil z přepravek na whiskey. Model domu. | foto: Andrea Ferrari

Geniální Le Corbusier si postavil domek u Monte Carla. Bez koupelny

  • 9
Postavil si pro sebe jediný dům v životě, navíc se spokojil s nejmenší možnou verzí. Slavný architekt Le Corbusier si tak vystačil s necelými 14 metry čtverečními. Stačil mu jen výhled na Středozemní moře a prostor, kde mohl skicovat a tvořit.

Pro svůj domek s označením Cabanon (z francouzské zdrobněliny pro "kabiny") si Le Corbusier vybral v roce 1949 skalní ostroh - Cap Martin u vesnice Roquebrune nedaleko Monte Carla.

Na jednu stranu stavba připomínající zvenčí kanadský srub vůbec neodpovídá tvorbě milovníka "brutálního betonu", na druhé však maximálně ctí všechny jeho architektonické zásady, jimiž se řídil a učil je i druhé. Třeba to, že dům má být "úložištěm slunce a světla".

Domek architekta Le Corbusiera - interiér (originální)

Výhled na moře nahradila u modelu fotografie přesně z místa, kde skutečný Cabanon stojí.

Ale ani Le Corbusier, pokládaný za nejlepšího architekta 20. století, nebyl v tomto případě dokonalý. Jeho heslo, že "dům je stroj na bydlení", doznal v tomto případě takovou malou chybu: marně byste tu hledali prostor pro vaření. Proč také, když hned vedle je L'Etoile de Mer, kavárna přátel, kam stačilo popojít pouze pár kroků.

V Cabanonu patrně navrhl i jednu ze svých nejslavnějších staveb, kapli Notre Dame du Haut v Ronchamp. I ta se liší od jeho jinak typických funkcionalistických linií, jde o výraznou skulpturální záležitost.

Dům jako cela

Cabanon představuje smysluplnou ukázku "mikroarchitektury", u níž se nechal Le Corbusier inspirovat mnišskými celami. Interiér chrání střecha s izolací ze skelné vaty, zvenčí tvoří zdi rozpůlené kmeny, uvnitř pokrývá stěny překližka.

Kovové umyvadlo evokuje kajutu či vagónové kupé. Model Cabanonu.

Malý prostor je uspořádán tak, aby naplnil základní potřeby. Důležité jsou detaily: vestavěný nábytek šetřící prostor, okenice uvnitř slouží po uzavření jako plocha pro obraz či zrcadlo.

Architekt si vystačil s málem: židle nechal vyrobit z přepravek na whiskey, kování použil to samé, jaké sloužilo v železničních vagonech. I nerezové umyvadlo odkazuje na vagonové kupé či lodní kajutu. Celou jednu stěnu pak pokrývá obraz La mer.

Manželka Yvonne, pro níž prý domek navrhl během 45 minut v kavárně (!), nebývala však až tak nadšená, protože pokud v Cabanonu spali společně, měla hlavu v blízkosti závěsu, za nímž se ukrývalo WC a bylo nutné přistavit další postel .

Ale i když vše vypadá jednoduše, navrhl Le Corbusier Cabanon podle svých zásad "modulů", založených na lidských proporcích. Stěny jsou tak 2,26 m vysoké (kam dosáhne vztyčená ruka muže), pouze v některých místech (kvůli úložným prostorům) o něco vyšší. Vnitřní rozměry domku jsou  3,66 m × 3,66 m.

Interiér je rozdělený na obytnou, spací a mycí zónu. Sprcha zde však není, pouze umyvadlo, postačit musela hadice venku. Z provozního hlediska ale žádné neštěstí, architekt zde trávil pravidelně, po celých 18 let, horké srpnové dny. A také zde zemřel, v důsledku srdeční zástavy utonul v moři.

Domek architekta Le Corbusiera - Cabanon

Obraz na stěně - La mer

Odkaz Cabanonu je v dějinách architektury tak významný, že v roce 2006 byl postavený přesný model v zahradě milánského Triennale, a to díky iniciativě společnosti Cassina, která dodnes vyrábí některé nábytkářské kusy právě od Le Corbusiera, které představují ikony designu.

Le Corbusier

* 06.10.1887 - La Chaux-de-Fonds, Švýcarsko
† 27.08.1965 - Roquebrune Cap Martin, Francie

Narodil se jako Charles-Édouard Jeanneret v západošvýcarském kantonu Neuchatel. Patří k zakladatelům moderní architektury.
1900 - vystudoval l´École des Arts Décoratifs v La Chaux-de-Fonds
1917 - stěhuje se do Paříže
1918 - střetnutí s malířem Amédéem Ozenfantem, seznámil ho s estetikou purismu, o dva roky později spoluzakládají revui L'Esprit Nouveau
1921 - otevírá ateliér na Sévres 35, spolupráce s bratrancem Piérrem Jeanneretem
1965 - umírá na srdeční zástavu

Z Corbusierových slavných tezí:
"Architektura je vědecká, přesná a velkolepá hra objemů soustředěných pod sluncem."
"Slohy jsou lež."
"Dům je stroj na bydlení."