Nové modely W1 a T1 Classic nabízejí krátké programové časy a funkci CapDosing,...

Nové modely W1 a T1 Classic nabízejí krátké programové časy a funkci CapDosing, pračka si sama dávkuje potřebné množství pracího prostředku a aviváže. | foto: Miele

Na dlouhé programy nikdo nemá čas. Myčky i pračky se zrychlují

  • 139
Dnešní uživatel má stále vyšší požadavky na domácí spotřebiče. Zajímá ho nejen spotřeba energie, ale trvá také na jednoduché obsluze a rychlosti. Dlouhé prací či mycí cykly mu prostě nevyhovují. To je vidět i na novinkách letošního roku.

Dlouhé programy často lidem vadí u mytí nádobí. Lidé prostě spěchají. „Zavedli jsme proto jako novinku program QuickPowerWash a k němu přesně optimalizované tablety UltraTabs Multi, které se rozpustí během dvou až tří minut, takže nádobí lze dobře umýt i usušit během necelé hodiny,“ vysvětluje Jiří Šeba ze společnosti Miele.

Tablety UltraTabs Multi jsou jediné na trhu, které se rozpustí během dvou až tří minut, všechny ostatní potřebují kolem 15 minut. To je však pro krátký mycí program příliš dlouho. Tablety přitom preferuje stále více zákazníků, přibližně 60 procent. Používání tablet je prostě pohodlné.

„Dnes si už málokdo pořizuje osmnáctidílné nebo dokonce větší sady talířů, proto je praktické mít možnost nádobí rychle a dobře umýt,“ vysvětluje Jiří Šebo, proč stále stoupá zájem o rychlost mytí.

Podobně je to také u praní, i zde dávají uživatelé přednost krátkým programům. Předpírku už téměř nikdo nepoužívá, zato se mnozí poohlížejí po pračkách, které nabízejí samostatný parní program pro rychlé osvěžení prádla.

Páru využívají dokonce už i myčky: značka LG předvedla na podzimním veletru IFA přístroj s parní funkcí, kde jemná pára rozpouští mastnotu už před samotným mytím, uvolňuje i zbytky připečeného jídla, takže nečistoty mizí i z připálených pánví a kastrolů.

Že byste oželeli čas a radělji měli pračku, která rozpozná i barvu a typ tkaniny? Bohužel. Přístroje jsou zatím „barvoslepé“, ale na rozpoznání materiálů se již zapracovalo. Značka Hoover na berlínském veletrhu IFA předvedla nový koncept chytré pračky se systémem TED (Textile Expert Detector). Ten by měl poznat materiál, který jste do ní vložili a nabídnout vhodný program. Jde ale zatím jen o koncept. Výroba? Snad do dvou let.

Rychle a bez prachu

Zkrácení času je však důležité i u vysavačů. Lidé jej nechtějí ztrácet při manipulaci s již vysátým prachem. Souboj sáčkových a bezsáčkových vysavačů (první měl premiéru měl v roce 1993, designér James Dyson vytvořil postupně neuvěřitelných 5 121 prototypů, než vše začalo fungovat tak, jak si přál) zatím vyhrávají ty první, ale druhá skupina neustále posiluje. A to nejen kvůli nižším nákladům na provoz, protože není nutné kupovat sáčky.

Zjednodušuje se také vyprazdňování nádob s prachem. Třeba nový bezsáčkový vysavač Dyson Cinetic Big Ball se kromě toho, že se po převrácení vrátí vždy do původní polohy, umí prachu zbavit velmi rychle a snadno.

Pomocí nové konstrukce se u prachové nádoby pohybuje silikonový límec směrem dolů po krycím plášti. Nečistoty tak rychle mizí, aniž by bylo nutné sahat dovnitř nádoby.

Zásobník na nečistoty vysypete jediným stisknutím tlačítka.

Než se však Dysonovi a jeho konstruktérům podařilo vše dotáhnout do zdárného konce, „prášili“ jako o život: celkem spotřebovali 1,8 tuny testovacího prachu. Nádoba je však o 33 % větší než u předchozích modelů vysavačů Dyson. Protože, jak říká vynálezce:„Dobrý design je takový, který funguje. Funkce by měly vždy určovat formu, ne naopak.“

Designéři a technici, kteří navrhli bezsáčkový vysavač Blizzard CX1 (Miele) šli také novou cestou, oddělili totiž jemný prach od hrubých nečistot. Zásobník na prach se jednoduše vyjme pomocí rukojeti a hrubé nečistoty se vyprázdní stiskem tlačítka prakticky bez víření prachu. Další zásobník na jemný prach stačí při běžném používání jednou či dvakrát ročně vytáhnout při čištění.

Bezsáčkové vysavače mají totiž v porovnání se sáčkovými jednu velkou výhodu: jejich účinnost sání se během plnění zásobníků na nečistoty nijak nemění.

Praní a sušení bez problémů

Pokud je někde zákazník maximálně náročný na čas a snadné ovládání, je to u praček, sušiček a myček. Programy musí být nejen krátké a účinné, ale také šetrné. Žádná ztráta barvy! Výrobci se nespoléhají na použité prací prostředky.

Novinkou je například technologie SoftWater, která odstraňuje z vody obsažené minerály, které mohou na vlákna působit agresivně a „zbavovat“ je barvy.

Pračky a sušičky patří k vybavení, které šetří čas a námahu při péči o prádlo.

Jako první a zatím jediné ji začaly používat pračky AEG. Filtrační systém s výměníkem iontů optimalizuje kvalitu vody vtékající do bubnu tak, aby prací prostředky a aviváž dosahovaly maximální účinnosti dokonce i při nejnižších teplotách.

Zkrácení doby praní zase nabízí u praček Miele proces s označením PowerWash 2.0. Prádlo se při něm rychleji vypere díky navlhčení, krátkému odstředění a přesnému praní v závislosti na naplnění pračky. Tento proces zároveň spotřebuje méně vody, což snižuje spotřebu energie na ohřev, dokonce i při částečném naplnění.

Lidé chtějí šetřit svou kapsu. U sušiček je proto důležitá i ochrana výměníku tepla před vlákny textilií. Čím více se jich tam totiž nahromadí, tím déle sušení trvá. A tím více energie se spotřebuje.

„Používáme proto technologii EcoDry, která zajišťuje, že se nečistoty vůbec do výměníku tepla nedostanou, a to po celou dobu životnosti přístroje. Všechny spotřebiče přitom testujeme na dvacet let provozu,“ tvrdí Olaf Dietrich ze společnosti Miele, který má na starosti praní a sušení.

Šetřit lze i přesným dávkováním pracího prostředku, které si určuje podle prádla pračka sama . Na trhu však najdete i myčky, které zvládnou stejný úkol: třeba turecká značka Beko nabízí automatický dávkovač mycího prostředku právě u myček. Do zásobníku stačí nalít gel a myčka si dávkuje jeho potřebné množství podle množství nádobí i stupně jeho zašpinění.

Kdo miluje retro

Ne vše se ale převádí jen na sekundy či watty. I spotřebiče můžete mít rádi. A proto se značka Gorenje spojila s koncernem Volkswagen. Vznikla tak řada retro chladniček, jejíž předlohou je ikonický design legendárního VW „Bulli“ z poloviny 20. století neboli Transporter 1.

Gorenje retro lednice je k dostání v tyrkysové „baby blue“ a červené v kombinaci s barvou champagne.

Charakteristicky zaoblená dvoubarevná V linie na přídi zasazené v matném chromu, robustní rukojeť a kultovní VW logo je ovšem doplněná moderními chladícími technologiemi ION generace.