Domácí posilovna šetří čas, ale ne peníze

Úvaha je to celkem logická: když nemá člověk dost času chodit do posilovny, může posilovna přijít za ním. Ušetří tím čas strávený dopravou a může cvičit doma tehdy, kdy mu to vyhovuje. Problém je v tom, že takhle to většinou nefunguje. "Znám asi 150 lidí, kteří si domů nějaké stroje na posilování pořídili, a asi jen deset z nich je opravdu používá," říká trenér kulturistiky a spolumajitel posiloven Cardiofitness Karel Tuháček.
A dodává: "Každý, kdo uvažuje trochu vážněji o tom, že si zařídí domácí posilovnu, by si měl dobře rozmyslet tři věci: za prvé, jestli si může dovolit investovat dost peněz, za druhé, zda má na to doma dostatečný prostor, a za třetí - jestli má dostatečnou motivaci. Pokud chce někdo posilovnu, protože je to 'šik', a viděl ji v nějakém americkém televizním seriálu, pak ať se předem smíří s tím, že jsou to vyhozené peníze. To už je lépe investovat do permanentky v nějakém dobře vybaveném fitnesscentru. Doma totiž stejně nemůžete mít všechno potřebné vybavení, navíc se stále vyvíjejí nové, dokonalejší posilovací stroje."

Pokoj pro stroj

Kdo si je jist tím, že domácí tělocvičnu opravdu využije, měl by to vzít od podlahy - ta by měla být odolná, pevná a přitom pružná, tedy nejlépe odpružená palubovka. To by byl samozřejmě ideální případ, z různých důvodů však není realizovatelný pro každého. Budete-li se držet při zemi, cvičit se dá i na koberci, v horším případě na linoleu (v každém případě si však pod sebe musíte dát při cvičení na zemi podložku). Zcela nevhodná je ovšem dlažba - jednak studí a pak je příliš tvrdá, což by například při skákání přes švihadlo mohly odnést klouby. Optimální, avšak ne vždy reálné také je, aby se pro tělocvičnu vyhradila samostatná místnost. Nemusí být ani příliš velká. "Můj kamarád si nechal vyrobit univerzální posilovací stroj na zakázku do bývalého pokoje pro služku, který má osm metrů čtverečních. I v tomto prostoru dokáže absolvovat kvalitní kulturistický trénink," říká trenér Karel Tuháček. Někteří lidé zase využívají prostory v bývalých sklepech či suterénech. Tady je však dobré dbát na to, aby místnost byla dostatečně větratelná (jinak je nutné pořídit větrák či klimatizaci) a také se dala vytápět. Pokud se člověk při cvičeni zpotí a následně prochladne, tělo se mu "odvděčí" bolestmi zad či nachlazením. "Mí známí si do suterénu nového domu pořídili úžasnou tělocvičnu," říká profesionální trenérka a bývalá úspěšná závodnice ve sportovním aerobicu, Hana Kynychová. "Oba jsou sportovci a muž skutečně vstává v šest ráno, aby mohl 20 až 30 minut běhat na polohovacím běžeckém pásu. K dispozici mají dále ribstol na protahování, univerzální posilovací stroj s různými kladkami a závažím. Nechybí tu ani polohovací lavička a sada činek, jejichž váha se dá upravovat přidáváním a ubíráním závaží. "Pokud vám ovšem nevadí mít posilovací stroj či rotoped stále na očích jako němou připomínku toho, že jste se ke cvičení(už zase) dlouho nedostali, můžete ho klidně umístiti do své pracovny, ložnice či obývacího pokoje - pak se dá spojit sledování večerních zpráv třeba s posilováním břišního svalstva.

Levné lapače prachu

Pokud jde o 'zázračné' víceúčelové posilovací stroje, které nabízejí televizní reklamy a které snadno uložíte pod postel, je trenér kulturistiky velmi skeptický. "Nejsem tak bohat, abych si mohl kupovat levné věci," odpovídá bonmotem." Už když je smontujete, tak jsou určeny k tomu, aby na ně padal prach," tvrdí a vysvětluje: "Posilovací stroj musí mít pevné spoje, jakmile se něco šroubuje nebo má zaskočit, nikdy to moc dlouho nevydrží. "Počítejte také s tím, že pokud budete muset před každým cvičením sestavit stroj a přestěhovat nábytek v polovině bytu, vždy se najde nějaký důvod, proč byste se do toho neměli pouštět právě teď. Nebo se najde nějaká jiná výmluva. "Před časem jsem si pořídila velmi levný rotoped," říká Eva Horká z Prahy. "Ráda bych na něm šlapala třeba při televizních zprávách, ale má jednu nevýhodu - je hrozně hlučný. "Karel Tuháček říká: "Moje žena má doma velmi drahý rotoped a jezdí na něm denně. Je kvalitní, dá se opravit a seřídit jako normální kolo. Ono je to tak, že vás částečně motivují i ty peníze -když za něco utratíte hodně peněz, bude vám to líto nechat ležet ladem. Počítejte s tím, že kvalitní rotoped bude stát okolo dvaceti tisíc."Hana Kynychová je navíc kritická i ke slibům, které televizní reklamy na posilovací stroje doprovázejí: "Ještě nikdy nikdo nezhubnul tím, že nějaký takový stroj vytáhl zpod gauče! "Pro ženy, kterým nejde o kulturistický trénink, ale spíš o udržení kondice a protažení těla, doporučuje instruktorka Hana Kynychová pomůcky, které nejsou nijak finančně náročné a nezaberou tolik místa."Kromě švihadla využijete i obyčejné posilovací gumičky nebo zátěže na suchý zip, kterési můžete připnout kolem zápěstí či kotníků. Na ribstol sedají nejen věšet ramínka se šatstvem, ale poslouží i k protahování. Dobré zkušenosti mám s velkým nafukovacím míčem -fitballem. Uplatní se při cvičení proti bolestem zad, dá se s ním dobře posilovat i protahovat - a navíc je zábavné sedět na něm jenom u televize a pohupovat se, přičemž nevědomky aktivujete spoustu svalů. Přijde-li početnější návštěva a nedostává se židlí, určitě někdo s chutí využije na sezení i fitball."Fitball pořídíte od 650 korun(poraďte se o správné výšce),š ribstole asi za dva tisíce. Gumičky stojí 50 až 100 korun, obdobné je to se švihadlem, zátěže na suchý zip přijdou asi na 200 korun. Jako podložka poslouží třeba karimatka, kterou už možná máte doma, jinak připočítejte zhruba 400 korun.

Co všechno by měl obsahovat univerzální posilovací stroj

Na univerzálním posilovacím stroji by neměla chybět horní a dolní kladka, protisměrné kladky, doskočná hrazda a bradla. Máte-li dost místa, i stroj na posilování břicha. Počítejte ovšem s výdajem srovnatelným s pořízením kuchyňské linky, tedy kolem 60 až 100 tisíc. Dále budete určitě potřebovat polohovací lavici, sadu činek a stojan na ně. Obyčejná bedýnka poslouží k protahování lýtkových svalů a zadní strany stehen. Konkrétní cviky se však musíte nejprve naučit u odborníků. "Nesprávným provedením cviků si lze poškodit zdraví," varuje trenér kulturistiky Karel Tuháček. Bez dozoru odborníka podle něj mohou cvičit jen zcela zdraví lidé, nikoliv však ti, kteří jsou po úrazu nebo mají jiné zdravotní potíže.