Předem se informujte na stavebním úřadě, co vše je třeba odevzdat.

Předem se informujte na stavebním úřadě, co vše je třeba odevzdat. | foto: Profimedia.cz

DOKUMENT: Co všechno musíte přinést na úřad

Seznam příloh k ohlášení připomíná množství dokumentů, které je třeba k žádosti o stavební povolení. Ne všechny však musíte dokládat vždy. Předem se o nich tedy informujte na stavebním úřadě.

1. Doklad prokazující právo k pozemku nebo ke stavbě, pokud se nedá ověřit v katastru nemovitostí - podle nového zákona nemusíte dokládat výpis z katastru nemovitostí, stavební úřad si může tuto informaci zajistit sám. Pokud však vaše nemovitost není v katastru zatím zapsaná, měli byste doložit její vlastnictví, například kupní nebo darovací smlouvou.

2. Plná moc - tu doložíte jen tehdy, když za vás ohlášení vyřizuje váš zástupce, tedy například příbuzný, najatá firma, projektant nebo architekt.

3. Seznam a adresy vlastníků sousedních pozemků a staveb na nich - pokud je neznáte, může vám je pomoci zjistit katastr nemovitostí.

4. Doklad o informování vlastníků sousedních pozemků a staveb - doložíte v případech rodinných domů nebo chat, bezodtokových žump, dočasných staveb do 300 metrů čtverečních zastavěné plochy nebo podsklepených staveb do 25 metrů čtverečních.

Forma není předepsaná, z dokladu jen musí být zřejmé datum. Tímto dokladem může být i dodejka k dopisu zaslanému sousedům doporučeně, pokud jste s nimi nemluvili osobně.

5. U staveb prováděných svépomocí písemné prohlášení stavbyvedoucího, že bude řídit provádění stavby, nebo prohlášení odborně způsobilé osoby, že bude vykonávat stavební dozor, případně obojí.

6. Doklad o kvalifikaci osoby, která bude vykonávat stavební dozor - doložíte buď vysokoškolský diplom absolventa školy se stavebním nebo architektonickým vzděláním, nebo maturitní vysvědčení ze střední školy stavebního směru společně s doklady o tom, že má tato osoba alespoň tři roky praxe v oboru.

7. Projektová dokumentace - projekt dodáváte v jednom vyhotovení.

8. Územně plánovací informace, pokud ji vydal jiný orgán než stavební úřad, kterému se podává ohlášení - nutný je pouze u staveb vyjmenovaných v bodě 4.

9. Územní souhlas, popřípadě územní rozhodnutí - dokládáte, jen pokud to zákon vyžaduje, třeba v případě terénních úprav, budování přípojek inženýrských sítí do délky 50 metrů nebo sjezdů ze silnice na pozemek. Ani jeden z dokladů není třeba u staveb vyjmenovaných v bodě 4.

10. Závazná stanoviska dotčených orgánů, pokud mohou být veřejné zájmy, které tyto orgány hájí, provedením stavby dotčeny - seznam možných dotčených orgánů najdete ve formuláři Ohlášení stavby.

Patří sem třeba památkový úřad. Nemusíte vždy dokládat všechna. Která z nich bude stavební úřad vyžadovat, zjistíte z územně plánovací informace nebo vám je úředník v seznamu označí křížkem.

11. Stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury, na kterou se stavba bude napojovat - jejich seznam najdete také ve formuláři Ohlášení stavby. Jsou to vlastníci sítí: například elektrické, vodovodní, rozvodů plynu, kabelové televize nebo silnice.