Stejně jako v každém jiném obchodě platí, že cenu určuje především trh

Stejně jako v každém jiném obchodě platí, že cenu určuje především trh | foto: Profimedia.cz

Dokud roste poptávka, zvyšují se ceny

  • 10
Ceny nemovitostí v hlavním městě ovlivňují pozemky, kterých je stále méně, a pak také drahé stavební práce. Ale nejvíce hlad kupujících, kteří jsou ochotni platit.
Je jedno, zda hledáte byt na okraji, nebo v centru metropole. Jejich ceny rostou rozhodně rychleji než inflace. Ještě v roce 2002 se dal třípokojový starší panelový byt na pražské Pankráci sehnat při troše štěstí za milion a půl, o tři roky později už se jeho cena přehoupla přes dva miliony, a letos cena podobného bytu v této čtvrti atakuje třímilionovou hranici.

A totéž platí u novostaveb. Malý řadový dům 4+kk v obci vzdálené deset kilometrů od hranice Prahy stál v roce 2005 tři miliony, letos je tento typ domu v nabídce developerské společnosti o milion dražší. Proč se ceny zvedají tak závratnou rychlostí?

Škarohlíd by mohl říct, že developeři mohou zdražovat, protože vždy najdou zájemce, kteří koupí za jakoukoliv cenu. To je částečně pravda, ale je nutné dodat, že cenu nezvyšuje jen hlad kupujících, ale i další vstupy - především rostoucí ceny pozemků a stále dražší stavební práce.

Dobrý výhled - cena stoupá
Výrazným faktorem pro určení ceny je velikost bytu. Největší zájem mají lidé podle developerů i odborníků na realitní trh o třípokojové byty kolem osmdesáti devadesáti metrů čtverečních, a to nejlépe poblíž parku, pár minut od metra nebo alespoň zastávky tramvaje či autobusu, a stále větší podmínkou je také to, zda je k dispozici garážové stání, nebo se dá poblíž snadno zaparkovat.

Jejich cena je odvislá od konkrétního projektu, ale standardně se takový starší byt nabízí od tří a půl milionu korun výše, nový stojí minimálně o milion více. Zájem je stále i o nové menší byty 1+kk nebo 2+kk s cenami od dvou milionů korun.

Cenu může zvýšit i zdánlivě nespočitatelná položka - atraktivní výhled. I proto jsou nové byty ve vyšších patrech dražší než ty v přízemí či v prvním podlaží.

"Vyšší cena u bytů v horních patrech je dána především výhledem, prosvětleností i pocitem bezpečnosti,“ říká Přemysl Chaloupka, ředitel realitní kanceláře Knight Frank. Jak sám dodává, nemusí to být vždy pravidlo. Pokud mají byty v přízemí předzahrádky, jejich hodnota je v tu chvíli srovnatelná s byty nahoře.

Na pomyslné kalkulačce cenu navýší dále sklep, komora, garáž či parkovací stání. "Uvedené vybavení zvedá cenu bytu až o pětatřicet procent. Za garážové stání dnes zaplatíte dvě stě padesát, ale i pět set tisíc, sklep zvýší cenu o padesát, ale i sto padesát tisíc korun,“ potvrzuje Tomáš Zykán, strategický ředitel projektu Central Park Praha. Terasy či balkony bývají většinou započítány do konečné ceny.

Praha je proti jiným metropolím stále laciná
Stejně jako v každém jiném obchodě platí, že cenu určuje především trh. "Současná situace, kdy reálné příjmy obyvatelstva rostou a trvá i nákupní nálada spotřebitelů poptávajících nemovitosti, napomáhá růstu ceny,“ potvrzuje Aleš Novotný z Central Group.

A přibývá těch, kteří jsou ochotni do bydlení investovat stále více peněz. Těch, kteří stojí nejen o kvalitní byt, ale i o dobrou adresu neboli místo v centru či v širším centru Prahy, s dobrou vybaveností a rezidenční tradicí. I proto se ceny v atraktivních čtvrtích vzdalují tržnímu průměru.

Co vše je v ceně bytu

Na jednoduchém modelu lze ukázat, jak se cena pozemku a stavebních prací promítá do konečné ceny. Vezměme si byt na kraji hlavního města, jehož cena vychází na 36 000 korun za metr čtvereční.
Cena pozemku vztažená na jeden metr plochy vychází na 10 000 korun, stavební práce na 20 000 korun a zbytek, tedy 6 000 korun, připadá na zisk developera.


Dnes již není žádnou výjimkou zaplatit za byt třeba na Žižkově nebo Vinohradech deset, dvacet i více milionů korun. Růst poptávky podporují ještě stále výhodné a dostupné hypotéky. A navíc jsou nemovitosti solidní investicí, která se meziročně zhodnocuje až o desítky procent.

"Nehledě na to, že nemovitosti v Praze jsou stále jen asi na padesáti procentech ceny v západních metropolích a dá se očekávat jejich další růst,“ předpovídá budoucnost Tomáš Zykán.

Za dobrého řemeslníka se platí
Ale není to jen trh, který "nutí" prodejce zvedat ceny. Jsou to také stavební práce, které za poslední rok zaznamenaly výrazný nárůst nákladů. Zaprvé se stále zvedají ceny ropy, a tím se prodražuje doprava.

"Pohonné hmoty jsou ve stavebnictví dominantními zdroji energie,“ říká Novotný. Rostly také ceny některých stavebních materiálů, zejména těch, jejichž výroba je energeticky náročná. A nesmíme zapomenout ani na mzdy. Jejich výše právě ve stavebnictví výrazně roste. A to nejen u pracovníků přímo ve výrobě, ale prakticky ve všech zainteresovaných oborech.

Pozemek je další obrovskou investicí. Především v atraktivních lokalitách je volných stavebních parcel velmi málo a jejich cena se dramaticky zvedá. Pak není výjimka, že se byty například ve Vodičkově ulici v centru Prahy prodávají od třiceti milionů korun výše. A je o ně zájem.

Jak určíte cenu vašeho domu