Dokonalý komfort bydlení jen za 1,4 milionu korun

  • 132
Dřevostavba v Mořině u Karlštejna není velká, ani nebyla příliš drahá, ale ve vesnické zástavbě vyniká. Pravidelný tvar, nápadné červené plastové okenice. Ideální bydlení pro mladou tříčlennou rodinu a jednoho psa. Nechtěli by na něm měnit vůbec nic. Porota soutěže Nový domov 2005 udělila domu první cenu.

Stylově strohý dům nabízí nečekané pohodlí, přestože má zastavěnou plochu pouze necelých 54 metrů čtverečních.

Obytný prostor s kuchyní a jídelním koutem zabírá celé přízemí a je propojen prosklenými stěnami přímo se zahradou. Stejně tak příjemně působí malá terasa, která v letních měsících rozšiřuje prostor kuchyně s jídelnou.

V patře je poměrně prostorná koupelna, ložnice manželů a velký dětský pokoj, který se v budoucnu, v případě potřeby, dá rozdělit na dva. Pětiletá Eliška tak má teď pro sebe skutečné království plné hraček.

Mladí manželé Sukovi neskrývají nadšení ze spolupráce s architektonickým ateliérem ARCHTEAM, který oslovili tak trochu s obavou, že práci odmítne. Domnívali se totiž, že jejich přání a finanční limity budou v rozporu. Opak byl pravdou.

Dům stál necelého půldruhého milionu a zcela splňuje všechny požadavky rodiny. I dnes, kdy v něm žijí již rok a půl, jsou z něj všichni unešeni jako na začátku.

Pozemek jako investice
Ještě před pár roky o bydlení v rodinném domku vůbec neuvažovali. "Bydleli jsme v bytě v novostavbě na pražském sídlišti Barrandov," vypráví Karel Suk.

"Tenhle pozemek v Mořině jsme koupili ne proto, že začneme stavět. Chápali jsme to jako dobrou investici do budoucna. Vždyť cena parcel stále stoupá."

Místo se jim líbilo natolik, že sem začali v létě jezdit jako na zahradu. Touha být na venkově, tak blízko přírody, se brzy stala natolik silnou, že se Sukovi rozhodli hned stavět.

Jaký dům to bude?
Začali tedy hledat, co si nechají postavit. Dívali se i na typové domky. Jeden už měli rozjednaný, shodou okolností také dřevostavbu. Jenže za každou sebemenší změnu chtěla firma platit vysoké částky. Proto se do stavby raději nepustili.

Potom v jednom časopise uviděli dřevěný, výrazně prosklený dům, navržený ateliérem ARCHTEAM. "Přímo nás nadchnul svou originalitou. Navíc stál na klíč milion a půl korun, což je v dnešní době cena víc než dobrá," říká Karel Suk.

"Napsali jsme proto do ateliéru, zda by mohli navrhnout dům pro tříčlennou rodinu, a také jsme poslali fotku parcely. A byli jsme rádi, když jsme od architekta Alexandra Skalického dostali odpověď, že by s námi spolupracovali. Skica, kterou nám potom ukázali, nás totiž doslova nadchla."

Původně měl mít dům trochu jiné proporce. Ale vzhledem k tomu, že Mořina se nachází v chráněné krajinné oblasti, musel ARCHTEAM udělat v projektu změny.

V této lokalitě totiž stavby pro bydlení nesmějí mít plnohodnotné patro, bylo tedy třeba postavit dům nižší. Proto se nakonec musel změnit i stavební materiál a zmenšit velikost prosklených ploch. Přesto je dům uvnitř nádherně světlý.

Volba padla na dřevostavbu
Jaký materiál zvolit? Nakonec se Sukovi rozhodli pro OSB desky, které se vyrábějí na bázi dřeva. Jde tedy o sendvičovou dřevostavbu. Ze začátku měli jen trochu strach z hluku, protože sendvičové zdi jsou silné jen 17 centimetrů, a to včetně izolace.

Dnes mohou říci, že obavy byly neopodstatněné. Silnější musí být jen strop, aby se dům v létě nepřehříval.

Strach není třeba mít ani z vytápění. "I v zimě musíme větrat, protože máme v pokojích díky prosklení na slunečnou stranu až sedmadvacet stupňů," říká Markéta Suková. A to přesto, že jsou zde pouze malé přímotopy. Za topení tak rodina ročně utratí pouhých 8000 korun.

Také obavy, zda se z desek nemůže uvolňovat formaldehyd, se ukázaly jako liché. "ARCHTEAM nám nechal udělat testy a zjistilo se, že výsledky jsou víc než dobré, dokonce hluboko pod evropskými normami," popisuje Karel Suk.

Postaveno za půl roku
Výstavba trvala pouhých šest měsíců. "Měli jsme ve smlouvě pevný termín a velmi tvrdé sankce pro případ, že by se dokončení posunulo. Stavbu jsme totiž z velké části hradili z prodeje bytu na Barrandově, v němž jsme dříve bydleli, a měli jsme tedy již stanovené pevné datum jeho vyklizení," říká pán domu.

Zhruba před dvěma roky, přesně 24. listopadu 2003, začala stavební firma pracovat na základové desce, 5. ledna dalšího roku odstartovala hrubá stavba a v květnu se již majitelé stěhovali do nového domu.

Při výběru stavební firmy si Sukovi nechali poradit také od ARCHTEAMU a dobře udělali. "Byli jsme překvapeni, že dělníci po sobě každý den všechno pečlivě uklidili. A když jsme měli nějaké drobné reklamace, bez problému vše opravili," říká pán domu.

Dřevo i místo omítek
Dřevoštěpové OSB desky jsou přiznané, na podlahách, stěnách a v patře i na stropě. Jen je majitelé nechali nalakovat. Pouze v koupelně se architekti rozhodli pro omyvatelnou malbu. Původně chtěli nechat desky natřít kvalitní lazurou i zvenku, ale výrobce na to nechtěl poskytnout záruku.

Proto ARCHTEAM nakonec zvolil dřevěnou odvětrávanou fasádu. Doplněná je venkovními plastovými okenicemi atypické červené barvy. Upevněny jsou na pozinkovaných rámech, které se používají například na vrata.

Na žaluzie si však museli počkat celý rok. Všichni prodejci totiž červenou barvu ve vzornících nabízeli a nikdo ji nebyl schopen dodat.

Francouzský výrobek se do České republiky sice dováží, avšak obvykle je žádán v méně nápadných barvách, třeba bílé, zelené či šedé. "Už jsem byl dokonce rozhodnutý, že pro červené žaluzie zajedu do Francie sám, ale pak je dodala jedna brněnská firma," poznamenává Karel Suk.

Technické údaje

obytné místnosti: 4
zastavěná plocha: 53,4 m2
obestavěný prostor: 320 m3
celková užitková plocha: 93,6 m2
terasy a zpevněné plochy: 6,2 m2
cena domu na klíč 1,4 milionu Kč

Interiér bez nábytku
Interiér si majitelé vybavili podle sebe. Navíc prý představují vzácný případ, kdy se ve vkusu dokonale shodnou, přičemž manžel je o něco odvážnější. Nejlepší by podle Sukových bylo, kdyby nemuseli mít žádný nábytek, ale někam se všechny věci přece jen musí dát. "Zatím jsme se obešli i bez konferenčního stolku," směje se Markéta Suková.

"Když někdo přijde, stejně sedíme u jídelního stolu." Jako materiál na nábytek dostal přednost masiv. Většina kusů pochází z Ikey, jen robustní jídelní stůl vyrobil na míru truhlář. Vše v jednoduchém moderním stylu.

Interiér v přízemí je řešený do tvaru písmene L. Z obývacího pokoje i kuchyně vedou na zahradu veliká okna, takže jsou místnosti plné světla.

Interiér v přízemí je řešený do tvaru písmene L. Z obývacího pokoje i kuchyně vedou na zahradu veliká okna, takže jsou místnosti plné světla.

Sukovi záměrně nezahltili interiér nábytkem. Vybrali si ho podle svého vkusu, většinou z masivu. I v ložnici je jen to nejpotřebnější.

Dětský pokoj v podkroví nechali majitelé zatím v původní velikosti. Je však postavený tak, že ho mohou později rozdělit na dva menší.

Stylově strohý dům nabízí nečekané pohodlí, přestože má zastavěnou plochu pouze necelých 54 metrů čtverečních.

OSB desky, které se vyrábějí z dřevěných zbytků, nechali majitelé na většině stěn a podlah vidět. Interiér tak působí velice útulně.

,