Dokážete se bránit proti horku?

  • 33
Horké letní dny jsou příjemné pro ty, kteří je mohou strávit u vody. Ale v domech a bytech, především ve městech, už to tak snesitelné není. Vedro umí pořádně potrápit. Proti chladu se lidé umějí bránit bez potíží. Více se obléknou nebo si přitopí.

Ale co v létě, kdy teplota mnohdy přesahuje třicet stupňů Celsia a obydlí se mění v přehřáté kobky? I proti tomu je obrana.

Vysokými letními teplotami trpí hlavně lidé ve špatně izolovaných bytech či domech, nejvíce v nezateplených panelácích. Uvnitř bytu je totiž mnohdy stejné horko jako venku.

Naopak zdí či střechou dobře izolovaného domu sluneční záření proniká hůře a vzduch uvnitř tolik neotepluje.

V poslední době je trendem stavět domy s velkými plochami ze skla. Ty je však potřeba chránit proti vedru ještě mnohem více.

Pozor na velké skleněné plochy
Aby se člověk neuvařil ve vlastním potu, měl by se především postarat o okna a instalovat si klimatizaci nebo ochlazovače.

„Móda zcela prosklených budov, které jsou obaleny žaluziemi proti slunci, je rozporuplná. Je to něco jako dva obaly na bonbon: jeden staniolový a navrch ještě celofán,“ upozorňuje architekt David Kraus.

Nabízí se řešení: nainstalovat speciální skla. „Většina oken má čirá, obyčejná skla, bez jakýchkoliv úprav, která působení tepla ze slunečních paprsků ještě znásobují. Přitom na trhu existují speciální skla se selektivní vrstvou, která dokážou snížit procházející teplo až na dvacet procent,“ řekl docent stavební fakulty ČVUT Václav Hájek.

Tato skla nijak nebrání průniku světla do místnosti. „Je to sice určitá investice, protože speciální skla jsou dražší než obyčejná, avšak vyplatí se. Při plánované výměně oken bych to stoprocentně doporučoval,“ uvedl Hájek.

Tato skla stačí nainstalovat jen na západní a jižní část domu. A jejich cena? Od 1500 Kč za metr čtvereční.

A co solární fólie, které se nalepí na stávající skla? „Ty bohužel nemají takovou účinnost. Odhaduji, že dokážou zadržet maximálně dvacet procent záření,“ tvrdil Hájek.

Avšak někteří výrobci uvádějí, že jimi vyráběné fólie mají účinnost mnohem vyšší. Nehledě na to, že tvoří i bezpečnostní prvek proti vloupání. Cena fólie se pohybuje kolem 400 korun za metr čtvereční.

Pomůže venkovní stínění
Na instalaci přídavné fólie a především na výměnu okenních skel potřebujete delší dobu. Kdo chce problém vyřešit hned, měl by se soustředit na zastínění.

Rozhodně účinněji působí stínění zvenku, tedy pomocí venkovních rolet, markýz či slunečníků. Clonění zevnitř nebo žaluziemi mezi skly má jen slabý účinek.

Vnější rolety zabrání dopadání slunečních paprsků na sklo. Tím se část z nich nezmění na teplo. Vnitřní žaluzie sice zabrání průniku světla do místnosti, ale teplo, které prochází sklem, zastavit nelze. To se pak hromadí mezi oknem a roletou.

Pokud je roleta tmavá, vzduch se ještě ohřívá a při dosažení určité teploty může sklo prasknout.

Rozpohybování vzduchu v místnosti
Větráky s elektrickým pohonem jsou podle odborníků jen málo účinné. Horký vzduch, před kterým se chcete uchránit, honí v pokoji kolem dokola. Máte sice pocit příjemného vánku, ale účinnost, pokud jde o ochlazení, není žádná.

Nejjednodušší způsob, jak snížit teplotu v místnosti, je otevřenými okny vytvořit v místnosti průvan, hlavně pokud je vzduch venku studenější než uvnitř. To znamená větrat hlavně v noci. „Teplo z předešlého dne se pak zbytečně v domě neakumuluje,“ vysvětluje architekt Vladimír Pacek.

Klimatizace je nejúčinnější
Nejúčinnější, avšak také nejdražší metodou je klimatizace. Pořízení skutečně účinné, která se skládá ze dvou jednotek, vnitřní a vnější, a jejíž instalaci musí zajistit specializovaní firma, přijde na desítky tisíc korun, od 20 000 výše.

Na trhu se dnes objevují podobná zařízení, například mobilní klimatizační jednotky, jejichž pořizovací cena je kolem 12 000 korun, či jen malé ochlazovače vzduchu s cenou kolem 5000 korun. Avšak jejich účinnost se s klasickou klimatizací nedá srovnat.

„Zatímco pravá klimatizace dokáže ochladit celou místnost, mobilní jednotky mají dosah jen kolem dvou metrů od zdroje,“ vysvětluje Stanislav Štěpánek z firmy S&S Klimatizace.

Všechny typy klimatizace je třeba správně používat. Rozdíl mezi venkovní teplotou a klimatizovanou místností by neměl být vyšší než šest stupňů Celsia. Jinak hrozí zdravotní potíže.

Suchý vzduch horko zhoršuje
Kromě ochlazení je zároveň dobré prostředí zvlhčit. Teplý a suchý vzduch, který ještě ke všemu mírně proudí, totiž vysušuje sliznici a může vést i k její zhoršené funkci.

Pomoci zvlhčit vzduch mohou třeba jen vázy s řezanými květinami nebo klasické zvlhčovače. Jejich funkci umí nahradit kvalitní klimatizace.

Pro ty, kteří mají prostor a dostatek financí, je velice efektním řešením otevřená vodní plocha v interiéru či proudící voda po uměle vytvořené konstrukci.

Takový architektonický prvek však musí být odborně navržen, aby nakonec nebylo zapotřebí použít vysoušeče, čímž by byl efekt zcela obrácený.

Jak se bránit proti horku

Stínění

* Nejúčinnější je venkovní stínění oken a pros klených ploch pomocí stahovacích rolet, žaluzií nebo markýz
* Vnitřní stínění teplo pronikající oknem nezachytí

Klimatizace

* Nejspolehlivější metoda obrany proti horku
* Klasická klimatizace se dá nahradit i mobilními ochlazovači, jejichž cena se pohybuje již od 5000 korun

Okenní skla

* Velmi účinná jsou speciální skla do oken: dokážou zachytit až 80 procent tepelné energie
* Pomoci mohou i fólie nalepené na obyčejné sklo, avšak jejich účinnost je nižší

Větráky

* Větráky před horkem příliš neochrání. Vzduch v místnosti sice rozproudí, ale neochladí
* Větrání oknem pomůže pouze tehdy, je-li teplota vzduchu venku nižší než v místnosti, například v noci

 

Předokenní rolety jsou velmi účinnou ochranou před slunečními paprsky. Ochrání vás ovšem i před případnými zloději.